Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren Diski ve Arka Rublenin Bazı Bölgeleri Pas Tutmuş?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İyi akşamlar.

Bugün farkettim, ön diskin balatanın sürttüğü yer değil de, alt kısmı pas tutmuş bir kaç bölgede. Ayrıca arka rublede de pas izleri var. Sizce neden olmuş olabilir ve WD-40 ile bu pas lekelerini çıkarabilir miyiz? Bisikleti evde muhafaza ediyorum ve kuru tutuyorum. Ayrıca Zefal Pro lube yağ kullanıyorum zincirler için. Daha iki gün önce wd-40 ile temizlik yapıp, temizledim.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

2. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    WD-40 sürmem sakıncalı olur mu acaba?

3. Deniz Kaldırımcı

Deniz Kaldırımcı Kıdemli Üye

Adı:
    Deniz KALDIRIMCI
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    rotora wd40 ile müdahale edersen frenin perte bağlar, bide temizlemek için uğraşırsın. Balata spreyleriyle bi dene derim ben..

4. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Dediğiniz gibi araştırdım ama Würth gibi balata spreyi ürünleri de az oranda yağ içeriyormuş. Bu pası nasıl geçireceğim yav? Balata değmeyen yerlerde olduğu için sürtünme ile gitme imkanı da yok.

5. Ömer Yelmenoğlu

Ömer Yelmenoğlu Yeni Üye

Seviye:
    diski söküp wd40 ile istediğin şekile getirmeye uğraştıktan sonra bulaşık deterjanıyla yıkarsan bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. balatalara bulaştırmamalısın ama. söküp temizlersen sonrada bulaşık deterjanıyla iyice diski yıkarsan halledersin. bulaşık deterjanı için ucuz ve çabuk kullanulabilen bişeydir.

6. Levent_K

Levent_K Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Paslanma çok nornal, balataya değdirmeden(lastikleri söküp, wd40 la temizle, ya da pas sökücü spreyler var, onları uygula sonra sert skoçbıraytla ov, takmadan öncede bezle sil. Suyla durulama. güzelce sil. Balataya gelen yerler zaten paslanmamıştır. Oraları hiç işlem yapma.) balataya gelmeyen kısmı temizle.
    Yağmur çamur gezeceğin zaman öncesi ve sonrasında da yalandan baltaya gelmeyecek şekilde yağlı bezle yokla.

Rubleyide rağsız bırakma, koruyucu bir film tabakası üzerinde hep kalsın, özellikle kullanmadığın zamanlarda.

7. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkürler. Hemen deneyeceğim. Genelde dediğim gibi rubleyi yağsız bırakmam ama toz, pislikten dolayı yağ özelliğini çabuk kaybettiği için böyle oldu galiba. Daha doğrusu kirden yağ kalmadığı için olabilir.

@Ömer

Hocam maalesef tecrübe sahibi değilim bu konuda. Alet çantası alacaktım, bizim alt sokakta oturan arkadaş bisiklet konusunda benden daha bilgili. Onunla beraber ben de öğrenecektim ama şu an için o iş yalan oldu maalesef. Kendisi şehir dışında olduğundan dolayı uğrayamıyorum da. :)