Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren çalışma sistemi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Cem Berk Taşbaş tarafından paylaşıldı.

1. Cem Berk Taşbaş

Cem Berk Taşbaş Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar/büyüklerim, bir süre önce fren sistemi ile ilgili bir durum dikkatimi çekti. V-fren bisikletimde denedim muhtemelen diğer fren sistemlerinde de aynıdır. Gözlemlediğim şey ise ön freni sıktığımda bisiklet ileri doğru kaymıyor ama arkaya doğru kayabiliyor, arka freni sıktığımda ise bisiklet öne doğru kayıyor arkaya doğru kaymıyor. Bu dediğimi deneyin isterseniz tekerleğin yerde kayması lazım ama çok fazla güç uygulamadan kaydırmak imkansız. Bunun sebebi nedir ? Sadece freni sıkıp ileri geri itmeniz size söylediğimi gösterecektir.. Belki basit bir cevabı vardır da ben bulamamışımdır :)

2. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    lastik desenlerinden ötürü belki olabilir diye düşündüm :) tabi emin olmak için lastikleri ters takıp bi denemek lazım

3. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Fizik yasaları :D
    Bisikleti öne doğru ittiğinde ön tekerleğe yük biniyor yük bindikçe sürtünme artıyor o yüzden ön tekerin kayması zorlaşıyor ama arka tekerin üzerindeki yük hafif olduğundan sürtünme de az, kolayca kayıyor.
    Bisikleti ileri doğru iterken gerçekleşen şey sürerken gerçekleşen şeyle aynı. Sadece ön frenle durabildiğin mesafeyi arka ile duramazsın. Çünkü fren anında öne doğru gittiğin için yük ön tekerdedir
    Motorda ve arabada da durum aynıdır :)
    Bilimsel olarak açıklayacak kadar bilgili değilim, bu kadar anlatabildim sadece

4. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Batuhan arkadaşımız gayet güzel açıklamış mesela bayır yukarı durup ön freni sıktığımızda da bisiklet bi miktar geri geri kayabiliyor

Batuhan Köksal bunu beğendi.
  5. Cem Berk Taşbaş

Cem Berk Taşbaş Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Sağolun cevaplarınız için, Batuhan ben de aynı senin gibi düşünüyordum ağırlıkla alakalı diye. Bisikletin üstünde olmamama rağmen nasıl bu kadar zorluyor diye merak ediyordum. Ceyhun ön freni sıkınca geri geri kaymak, arka frene asılıp öne doğru kaymakla aynı şey. Benim bahsettiğim önü sıkınca öne arkayı sıkınca arkaya kaymamasıydı

Batuhan Köksal bunu beğendi.
  6. Çağatay Y.

Çağatay Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Zaten senin bulduğun sistem ile ön veya arka kaldırıyoruz :D Mtb Stunt yaz çıkar adam köklüyor ön freni kaldırıyor ve 30-40 metre gidiyor ön kaldırırken arka frene basıyor sabitliyor ve ön kaldırıyor :D

7. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sorunun cevabı çok basit.
    Ön freni sıkarken ağırlığının bir kısmı öne etki ettiğinden dolayı ön fren daha etkilidir arkayı sıktığın an direkt tekerlek kilitlenir yani kaydırır bunun sebebi arkadaki yükün az olması.
    Sen bu yazdığın deneyi bisiklet hareketsizken yapmışsın sanırım, yine mantık aynı ön freni sıkıyorken öne ne kadar kuvvet uygulasan da zor gider veya hiç gitmez uyguladığın güç öne etki ediyor aynı şekilde arka freni sıkarken de arkaya gidemezsin uyguladığın güç arkaya etki ettiğinden dolayı ama bu arka fren olayını gerçekte göremeyiz çünkü bisikletle geri geri hızlı bir şekilde gidemeyiz. Eğer gidebilseydik o zaman fren esnasında ağırlığın arkaya etki edeceği için arka fren daha etkili olacaktı önü sıkınca ön tekerlek arka gibi hemen kilitlenecekti. :)

Cem Berk Taşbaş bunu beğendi.
  8. Cem Berk Taşbaş

Cem Berk Taşbaş Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Aynen Berke, kafamda bu doğrultuda 1-2 fikir vardı da kesinleşsin istedim. Sabit duran bir cisim nasıl olur da çok zor kayar diye :D Üstelik sadece 15 kilo 50-60 da değil.

Berke bunu beğendi.