Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fren ayarları nasıl olmalı

Konu, 'Frenler' kısmında grideniz tarafından paylaşıldı.

1. grideniz

grideniz Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba benim sormak istediğim ön ve arka fren ayarları nasıl olmalı ne sertlikte

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Hangi tip frenlerin ayarı?

V-frenlerde mesela, pabuçlar janta eşzamanlı ve düzgün (yani tam) basmalı. Kol sertliği, daha doğrusu kavrama noktası ise sizin kullanımınıza kalmış.

3. grideniz

grideniz Aktif Üye

Seviye:
    mehaba geçenlerde sanırım fren ayarlarından dolayı bir kaza yaptım onun için soruyorum ön fren daha çabuk reaksiyon veriyor arka fren için biraz daha basmak gerekiyordu bu farktan dolayı durmak için 2 freni kullanmak zorunda kaldım ön fren daha önce tepki verdiğinden yarım takla attım, bir de frenlerin bu ayarları değiştirilebilir mi yada ideal ayarı nasıl olmalı, bu arada frenim teaxtro v fren

4. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Fren yuku, tum araclarda oldugu gibi bisikletlerde de ondedir.
    Sizin duruma care olarak da, fren kolunun dozajini hissizlestirebilirsiniz.
    Bunun yaninda fren ayaklarinin yay ayari ile de oynayabilirsiniz.

5. savas1

savas1 Yeni Üye

ben v fren sistemi kullanıorum ama bir sure önce bir kaza gecirdim o kazadan sonra arka fren bastığımda basılı kalıor kolundan ettirmek zorunda kalıorum öyle kaldımı bisikler gitmiyor jantlar babuçla yapısıyor teli biraz bollaştırdım gene aynı sorun oldu ne yapmam gerekiyor ACİL YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

6. Hüseyin Demirel

Hüseyin Demirel Kıdemli Üye

Seviye:
    yay sanırım geri toplamyıyor söküp yeniden yayları tak ve gergi vidasını sıkmanı öneririm böylece eşit sıkma olucak ve durman daha rahat olucak

7. taner aydın

taner aydın Yeni Üye

Seviye:
    Ön fren, arkaya nazaran daha yumuşak olmalı, diye düşünüyorum. Ani fren halinde refleks olarak, ön ve arkayı aynı miktarda sıkıyoruz. Ön, bir nebze yumuşak olursa havada salto yapmak zorunda kalmayız :)

8. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence;
    Ani fren gerektiren acil bir durumda, bisikletimizi durduracak asıl frenimiz olan ön frenin, "takla atarım" korkusu ile arka frenden az tutacak şekilde ayarlanması hiç mantıklı değil... Kendimi, ani fren durumlarında popomu selenin ardına alacak şekilde alıştırdım ve hayatımdan memnunum...

Gidonun üzerinden uçtuğum durumlar ise genelde, dik ve yavaş teknik inişlerde bisikletimin üzerindeki konumumu ayarlamadığımdan olmuştur hep...

9. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    bu konu ile ilgili benimde yardima ihtiyacim var esimin bisikletindeki sorun tam olarak gideremedim.. bu sorunla ilgili detayli aciklama yapacak olursaniz cok sevinirim..saygilar

pabuc ayarini yaklastirdigim an fren güzel tutuyor ama pabuc janta sürtüyor..uzaklastirdigimda sürtmüyor ama fren tutumuyor fren bacaklari fren kolunun baskisindan sonra kendini geri getirmeyip janta yakin kaliyor bunu nasil cözeriz.?

10. ferhat tuna

ferhat tuna Yeni Üye

Aynı sorun bende de var yahu. Bir dengesizlik var ama çözemedim. Pedal çevirmek zorlaşıyor böylece.