Fren Ayarı Yapmak

Ginger Fergus

Aktif Üye
Tepki
65
Bu hafta sonu polonezköye giderken ilk defa eşimin ve benim bisikleti araba bagajına sığdırabilmek için baştan aşağı söktüm... ( ilk sefer olmasına rağmen yaklaşık her bir bisiklet 3 dakika sürdü) ve polonezköye gittiğimizdede yeniden birleştirdim.. Tahminimden çok daha kolay oldu.. karşılaştığım tek sorun frenlerle ilgiliydi... bir şekilde ayarları bozuldu ve beni biraz uğraştırdı... her ne kadar debelensemde ayarları maalesef çok iyi tutturamadım...

bisikletlerin deomntaj ve montajı sırasında bu ayarların bozulmaması için nelere dikkat etmek gerek ? pratik bir şekilde bu ayarları nasıl yapabilirim ? bu arada frenler tektro V fren...

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Normalde böyle bir durumda fren ayarlarının bozulmaması gerekiyor.
Öncelikle ne tip fren kullanıyorsunuz?
Tam olarak nasıl bir sorunla karşılaştınız? Yani fren bacaklarının birisi daha mı yakın kaldı janta, telin gerginliği mi değişti vs...

Ginger Fergus

Aktif Üye
Tepki
65
Trek 4300 ve 440 de tektro v fren var... bende ayarların bozulmasına çok anlam veremedim.. bir şekilde özellikle arka frenlerde pabuçlardan birisi janta yaklaştı ve sanırım teldede sorun olduki baskı dengesizdi... bir şekilde pabuçları söküp yeniden yerleştirdim... ve telinde gerginliğini düzelttim ama yinede çok temiz ve dengeli bir ayar olmadı...

Ginger Fergus

Aktif Üye
Tepki
65
birde tabi bisikletler yeni alındı ve rodaj aşamasındalar .. benim 1.85 boyunda 87 kg olduğumu düşünüce zaten henüz bisiklette bana alışamadı.. belki ayarların bozulması bisikletler yeni olduğundanda olabilir...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
V frenlerin gergi yayları yerlerinden çok kolay kurtulabilecek şekilde tasarlanırlar, acaba bununla ilgili bir sorun olmuş olabilir mi? Çünkü gerçekten o kadar kolay ayar kaçırmazlar.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
acaba arka tekerleği yerine takarken hafiften yamuk mu taktınız?daha önce buna benzer benimde başıma gelmişti arka tekeri taktıktan sonra hafiften fren bacaklarının olduğu bölümden hareket ettirip eğimini ayarlamanız gerekiyo ondan sonra vidayı veya quick release'i sıkmanız gerekiyor ayarın kaçmaması için...Bunun içinde tekeri sökerken hangi konumda olduğunu aklınızda iyi tutup takıcağınız zaman kadro ile arasındaki mesafeleri koruyarak takmak lazım...

• Beğen
Tepkiler: Ginger Fergus

Ginger Fergus

Aktif Üye
Tepki
65
sanırım tekeri takarken çok dikkat etmedim ... ondan olabilir .. dediğiniz gibi sökerkenki konumuna bakıp ona göre yerleştirmek gerekir .. milimetrik kaymalar ayayrın kaçmasına neden oluyor.... yarın tekerleri tekrar söküp yeni bir ayar yapacağım bakalım bu sefer tutturabilecekmiyim....birde fren tellerinin gerginliğini yeniden kontrol edeceğim.. ön frenlerde pek sorun yok ama arkalar cidden alaka istiyor..