Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren ayarı hakkında yardım

Konu, 'Frenler' kısmında olcaylogy tarafından paylaşıldı.

1. olcaylogy

olcaylogy Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar benim bir sedona borlam var üstünde klasik v-brake sistem takılı, bugün bisikleti temizlerken ne zamandır kafamda olan vites kollarında ön ve arka frenin yerlerini değiştirme işini yaptım yani ön freni sol koldan sağ kola aldım aynısı arka fren içinde gecerli. Bu işlemi yaptıktan sonra bir de arka setteki fren bacaklarını cıkarıp temizledim ve sonra tekrar yerine taktım. Ön frende bir sıkıntı yok ama arka frende şöyle bir sıkıntı ortaya çıktı; Şu an arka fren kollunu sıktığımda çok gevşek kalıyor ve lastigi durdurmuyor,fren bacaklarını biraz sıkıp kabloyu kısallttıgımda da fren pabucları hemen janta sürtmeye baslıyor ki, bu gevseklikten kurtulmak icin aradaki mesafeyi daha da daraltmam lazım o zaman teker dönmüyor bile. Böyle bir paradoks içinde kaldım. Neyi yanlış yapıyorum anlayamadım kafaları yiyecegim :eek: Lütfen yardım

2. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence kolları eski yerlerine takın:)

3. Çağrı Akoğlu

Çağrı Akoğlu Üye

Seviye:
    İlk önce fren kolunun üzerindeki açtıkça teli gerdiren ayar vidasını sonuna kadar açın , ardından fren kablosunu tutan vidayı söküp frenleri elinizle sıkılı konuma getirerek(çok sıkmayın sadece janta değdiğini hissedin ikisinin de yeter) kabloyu bu şekilde vidalayın. Son olarak fren kolu ayar vidasıyla teli saldıkça pabuçlar janttan eşit miktarda uzaklaşmaya başlayacaktır. Bu şekilde denemeler yaparak freni kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

olcaylogy bunu beğendi.
  4. olcaylogy

olcaylogy Yeni Üye

Seviye:
    evet koldaki ayari yapmamistim ondan kaynaklanıyor olabilir, cok tesekkürler