Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Freewheel göbek sorunları..

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Tolga Çelebi tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Eski yol bisikletimin parçalarını söktüm ve yavaştan bakımlarına başladım. Önce jant çemberlerin paslarını kırıp,iyice silip temizledim. Göbekleri de halledince maden cilası ile parlatmaya geçeceğim ama ;

Bisiklet öncelikle single Speed olacak bunu hatırlatarak başlamak istiyorum. Evet göbekler freewheel denilen türden bende freehublara daha çok hakim olduğum için göbekten çıktığını tahmin ettiğim pulları takamadım ( doğrusu takacak bir yer bulamadım ) Şöyle düşündüm ; Belki de bu pullar ruble varken kullanılıyordu şimdi tek dişli olacağı için bu pullara gerek yok dedim kendi kendime ama emin değilim. Ben fotoğrafları paylaşayım belki aynı sistem kullanan varsa yardımcı olur. Ayrıca göbekleri gresledim,mili taktım. Dikkat etmem gereken bir yer var mıydı ? Tekerlek kilitlenmesi gibi sorunlar çıkmaz inşallah.

İşte fazla pullar..

2. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Biraz zor bir soru oldu galiba :) Ama genede belki bilen vardır deyip yukarı alıyorum konuyu.

3. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çeşitli kombinasyonları deneyerek ve test ederek doğrusuna ulaşabilirsiniz. standart dışı bir ürün olduğu için bilen çıkmıyor ingilizce biliyorsanız yabancı kaynaklardan destek alabilirsiniz...

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  4. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    Pullar hem sikarken gobek bilyasinin sikismasini onler. Hemde kadronun boyasinin zedelenmesini

5. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Göbekleri söküp temizledikten sonra yeniden gresleyecek ve kapatacaksınız diye düşünüyorum. Bu işlem sırasında önemli olan;

1. Bilyeler göbeğe dizildikten sonra greslenip üzerlerine yatak kapaklarının mil üzerinde sabitleneceği konumunun doğru belirlenmesidir (eğer iki taraftaki bilye kapaklarının kontra-karşı vidalarını açmışsanız). Bunu yaparken, çemberin maşa açıklığının tam ortasına gelmesini sağlamanız gerekir.

2. Kontra vidaları doğrudan yatak kapağının üzerine sıkmanızı öneririm. Biliyorsunuz yatağı ince açıkağız anahtarla sabit tutup üzerine gelen kontra vidayı sıkacaksınız. Bir tarafın mil üzerineki doğru konumu bulduktan ve yatağı kontra somunla sabitledikten sonra diğer tarafın boşluğu alıp yine kendi karşı vıdası ile sıkın. Daha sonra üzerine uzatma rondelasını (mil üzerinde görülen uzun pul) yerleştirip resimde gösterdiğiniz (biri pul değil onların, kontra somun) kontra somunu sıkın. Sonraki iki pulu tekeri maşaya monte ederken, çemberi hassas olarak maşa içinde ortalamak için kullanabilirsiniz.

3. Singlespeed dişli takacağınız için dişliden sonra mil dışarı doğru taşacaktır. Bunu böyle bırakmanızı öneririm, yoksa maşayı eğip daraltmanız gerekir ki, bu çok riskli olabilir.

Kolay gelsin!

6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkürler.

Şu anda hiç bir şekilde ön-arka göbekte boşluk vs.yok. Gayet iyi bir şekilde sıktım.

Benimde korktuğum olay maşanın göbeği ortalamaması olacaktı zaten onu da en son her şey bitince kontrol edebileceğim,tekrar teşekkürler.

Yalnız şeyi anlayamadım ; Paylaştığım 2.fotodaki en sağdaki somunu ( sanırım kontra somun dediğiniz ) takacağım yeri hala kavrayamadım. 1.fotoğrafa göre düşünürsek onu sol tarafa mı takmalıyım ?

7. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Resimde sol tarafta yatak somunundan sonra ince bir pul takılı, sonra uzun pul (rondela) geliyor, sonra da kontra somunu. Aslında sıralama şöyle olmalı: yatak somunu + kontra somun + rondela + sizin pullar resminde gösterdiğiniz ikinci kontra somun. Aradaki ince pulun orada olmasının bir nedeni olabilir, o da rondelayı uzatmak. Siz ruble değil, tekli dişli takacağınız için oraya pula ihtiyacınız olmayacak. O pulu ve diğerlerini çemberi ortalamak için tekeri maşaya takarken, son aşamada gereken taraflara kullanabilirsiniz.