Freehub hakkında

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar merhaba. Bisikletimi ilk kez detaylı bakımını kendim yapıyorum. Bakımın %80i tamamlandı. Ancak freehubı söküp temizleyemediğim için arka tekerde kaldım. Internetten baktığım bir çok videoda allen anahtarla rahatlıkla sökülüyor. Aynı şekilde denedim ancak anahtarın tutabileceği herhangi bir kenar bulamadım.

Ekte fotoğrafları olan freehubı hangi aletle sökmem gerektiğini iletebilirseniz çok sevinirim. Neredeyse Türkiye'deki bütün bisikletçilerin sitelerini gezdim ancak uygun olduğunu düşündüğüm herhangi bir parça bulamadım ne yazıkki. YouTube da adamın biri kendi parça yapmış, freehubın iç kısmındaki iki tırnak yuvasına uygun (fotoğraflarda görebilirsiniz). İllaki Türkiye'de de vardır ancak sitelerde bulamadım. Parçalarla uğraşan ustaların eline illaki geçmiştir, yardımcı olursanız çok sevinirim.

(Parçanın bağlı olduğu parçaların bilgisi -belki yardımcı olur : 10x ruble ve formula hub bulunmakta.
(Tamirciye niye götürmediğimi soracak arkadaşlar olacaktır illaki cevabını vereyim şimdiden : Hem bisikletimin sorunlarıyla kendim uğraşmayı sevdiğim için hem de Antalya'daki bisikletçilerden illallah ettiğim için tövbeyle hepsinin kapısına mührü çaktım diyelim :) )

Saygılarımla

DSC_0215.JPG DSC_0216.JPG

-güncel-

Scudo

SagFan

Daimi Üye
Tepki
189
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu güncelleyelim de Yardımımiz dokunsun. Keşke bilseydim ama be yazikki tecrübem yok iyi şanslar

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Eğer birşey bulamazsan çılgın fikirlerim var , takipteyim :)

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
hiç açılacakmış gibi durmuyor. bence hiç uğraşmayın freehub yağları farklı ve daha özel onları tekrar itina ile kullanmazsanız zaten ilk günki performansına kavuşmaz. çok verimli bir göbek te değil bence çok bir sonuç değişmez. tas sistemli hub bunlar durana kadar sürün bakımlı hali ile bakımsız hali arasında kafaya takmaya değer bir durum yok şartlar iyileşince de güzel kaliteli rulmanlı jant seti yada göbeklere bakarsınız.

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Sen kredi kartını ortadan böl,oraya girecek şekilde 2 tane parça yap,üst üste yapıştır arkası gelir :)

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İçeri uyacak bir allen anahtar ile sökmeyi denediniz mi? Çünkü resimde de belli olan ufak çıkıntılar var, oraya allen anahtarının uyması gerek. Akşam üstü şirketteki atölyeye gideceğim eski jantımın frehub ını sökmeyi deneyip resimleri paylaşırım.
Eğer bakım yapıp toplayayım biran önce derseniz ben şu şekilde yapmıştım bakımı ve hub resmen akmaya başladı.

1- Jant ile hub arasındaki boşluktan bolca WD40 sıktımi simsiyah olarak aşağı aktı. Tozlar, kirler çıktı bu şekilde.
2- WD40 sıktığım aralığa kompresör ile hava tuttum ve içindeki kalan pislikleri içeride kalmış olan WD40 ile birlikte dışarı attım.
3- Spray zircir yağı ile yine aynı aralıktan içeri yağ sıktım.

Şu an freehub neredeyse sessiz çalışıyor, akışı mükemmel, bu işlem sonrası yaklaşık 200 km yol yaptım herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Not:Ben bu işlemleri hub sökmek için gerekli aletlerim olmadığından bu şekilde yaptım. Gerekli görürseniz 1 ve 2 nolu işlemi hub ın tamamen temizlendiğinden emin olana kadar tekrarlayın, içeride toz pas kalmasın.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Merhaba arkadaşlar. öncelikle önerileriniz için çok teşekkürler. Araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. :) Bugün iş çıkışı belki bulurum ümidiyle delta bisikletin Antalya şubesine gittim ancak bir kez daha haklı çıkarak yanıldım.
11-12 numara alyanları denedi olmadı. Ara anahtar bu abi dedi çıktı işin içinden. Adamın sattığı ürünü sökecek aleti yok daha. Daha da çalmam kapılarını. Yabancı bütün siteleri dolaştım, hepsine tek tek mail attım, ne yazık ki dönüş olmadı.

SuperB firmasının ürettiği bir parça buldum (aşağıda fotoğrafını görebilirsiniz) mail attım firmaya. Parçanın shimano için olduğunu benim sisteme uyup uymayacağını bilemediğini söyledi. Ben de tereddütte kaldım sipariş vermedim dolasıyla.

TB-1018.jpg

10 numaraya kadar alyan anahtarı ile denedim ancak ne yazık ki küçük geliyor.

Sonuç olarak hala arayış içindeyim. Koskoca forumda bu modeli bi benim kullandığımı düşünmeye başladım :D

Zaman ayırıp cevap yazan arkadaşlara cevaplarım aşağıdadır.

@SagFan ilgin için teşekkürler :)

@kaskreis uygun bi metal parçası bulsam o tırnaklara göre birşeyler uydurmaya çalışırdım ancak o da yok ki deltadaki eleman alyan anahtarıyla söküldüğü konusunda ısrar etti (kendi bulamadı uygun anahtarı :) )

@smclk89 haklısınız ama baya bi rahatsız etmeye başladı, korkum flipperın işlevini yitirdiğinde başıma şimdikinden daha büyük bir sorun çıkarması. Nerde sökülmeyecek ürün var buna takmışlar sanki :) Jant setinden ziyade janta uygun bir göbek mi alsam yeni diye düşünmüyor da değilim şöyle kolay bakımı yapılacak zorlamayacak türden. Jant seti baya bi tuzlu olacak gibi duruyor ki uygun parçalar hakkında bilgim de yok ne yazık ki.

@eberkol dediğim gibi hocam 13-14 kaldı bir denemediğim. buluncaya kadar biraz daha mail trafiği geçecek gibi duruyor. wd-40 uygulaması aklıma geldi ancak içerideki atık nereye gidecek sorusu aklıma gelince yattı. Ayrıca wd 40 üstüne yağ tutarmı o da bir sorun.

Cevap veren arkaşlara tekrar teşekkürler.

Konu hakkında önerilere açığım. Janta uygun göbek ve kolay sökülebilen freehub tavsiyeleri de alabilirim. :D

Saygılar

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet.Çetinkaya Tornacıda oraya özel demir plaka kestirebilirsiniz.Daha sonra uygun pense,anahtar vs. ile sökmek kolay olur.

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
WD40 sonrası basınçlı hava tutmak gerekiyor. O havanın etkisi ile içerideki toz pislik dışarı çıkıyor , bu arada o resimdeki anahtar gibi zımbırtıyı sanayide 20 tl ye çelik bir borudan yaptırtabilirsin. Hatta ben bi bakayım bu hafta sanayide işlerim var, vakit bulursam yaptırırım. Kurbana Antalya ya geleceğim o zaman da verebilirim kargo da yapabilirim. Bu hafta içi bana bir hatırlatma mesajı atabilirsen iyi olur.

Lenovo K50a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

celikeren

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Merida
@Ahmet.Çetinkaya aynı durum bende de var, bundan 2 ay kadar önce bakım için açtım ve burada kaldım. Bisikletim FUJİ janlatlar Oval concept, aynı aparatı bende buldum aliexpress den alıp almama konusunda kararısız kaldım.
En kesin yok alıp denemek başka türlü olacak gibi durmuyor. Ben janları değiştiririm düşüncesi ile üzerine çok düşmedim. ama yinede sökememek beni deli ediyor :))

@Ahmet.Çetinkaya Dostum çözüm bulursan burda da paylaşmanı rica edeceğim, Sevgiler.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@Ceyhun Özkan plakanın hemen yanlarda bulunan dişlilere zarar vereceği görüşündeyim ama paylaştığım resimdeki gibi bi aparat denemeye değer.

@eberkol hocam bu akşam fotoğrafları göndereyim. daha önceden tornacı bir abiye göndermek için ölçü almıştım iletiyim sana. Abi de fos çıktı tabiki. Burda esnafa iş yaptırmak ölüm. tanıdık yok işten çıkıp gidemiyorum deli oldum. :D

@celikeren hocam @eberkol usta parçayı yaptırabilirse onu deneriz yoksa ben bugün bike-components'den 11-12mm alyan siparişi veriyorum onları da deneyelim. Koskoca Türkiye'de 11mm uzun alyan üreten firma yok. aramadığım hırdavatçı firma kalmadı valla. :ssrtcbya:

Formulahubs' a hergün bir mail gönderiyorum adamların umrunda değil. O freehubı bakımını yapmadan bisiklete binmeyeceğim arkadaş inada bindi iş :mad:

• Beğen
Tepkiler: celikeren

aliuzun

Üye
Tepki
2
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar merhaba 1 aydır Salcano yol bisikleti kullanıyorum. 100-150km anca yapmışımdır. Bugün, aldığımdan beri 2. kez bisikletimi yıkadım. Yıkamadan sonra arka göbekten hafif tıkırtı sesi gelmeye başladı. Pedal çevirirken ses kesiliyor çevirmeyi bırakınca hub sesi ile birlikte tıkırtı geliyor. Yıkarken basınçlı su kullanmadım sıvı sabun ve fırça ile yıkayıp durulamıştım. 2. yıkamamda oraya nasıl su kaçırabildiğimi anlayamadım. Sorunu nasıl çözebilirim? Tavsiyelere açığım? 3 4 bisiklet kullandım sattım hiç böyle bir sorun ile karşılaşmamıştım. Göbek salcanonun kendi üretimi.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.161
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar merhaba 1 aydır Salcano yol bisikleti kullanıyorum. 100-150km anca yapmışımdır. Bugün, aldığımdan beri 2. kez bisikletimi yıkadım. Yıkamadan sonra arka göbekten hafif tıkırtı sesi gelmeye başladı. Pedal çevirirken ses kesiliyor çevirmeyi bırakınca hub sesi ile birlikte tıkırtı geliyor. Yıkarken basınçlı su kullanmadım sıvı sabun ve fırça ile yıkayıp durulamıştım. 2. yıkamamda oraya nasıl su kaçırabildiğimi anlayamadım. Sorunu nasıl çözebilirim? Tavsiyelere açığım? 3 4 bisiklet kullandım sattım hiç böyle bir sorun ile karşılaşmamıştım. Göbek salcanonun kendi üretimi.
Selam kardeşim,yıkama yüzünden göbeğe su kaçması olası bir durum ama düşük ihtimal,ayda bir iki kere bende yıkıyorum ama her jantın göbek yapısı bir değil su alabilirde,gerekli alet edavatın yoksa mecbur bir bisiklet tamircisine götüreceksin,hubun içindeki telde problemde olabilir açılıp bakılmadan teşhis zor,ama sorun büyümeden baktırsanız iyi olur masraf büyümesin.

• Beğen
Tepkiler: aliuzun

aliuzun

Üye
Tepki
2
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Selam kardeşim,yıkama yüzünden göbeğe su kaçması olası bir durum ama düşük ihtimal,ayda bir iki kere bende yıkıyorum ama her jantın göbek yapısı bir değil su alabilirde,gerekli alet edavatın yoksa mecbur bir bisiklet tamircisine götüreceksin,hubun içindeki telde problemde olabilir açılıp bakılmadan teşhis zor,ama sorun büyümeden baktırsanız iyi olur masraf büyümesin.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu sorun garanti kapsamına girer mi acaba ? çünkü bisikletim neredeyse sıfır ve ilk yıkamada bu durum ile karşılaştım. Jant göbeğinde sorun olsa sorun bendendir diye düşünürüm ama hubtan olmasına anlamm veremedim.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.161
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu sorun garanti kapsamına girer mi acaba ? çünkü bisikletim neredeyse sıfır ve ilk yıkamada bu durum ile karşılaştım. Jant göbeğinde sorun olsa sorun bendendir diye düşünürüm ama hubtan olmasına anlamm veremedim.
Garanti konusunda firmaların tutumu maalesef en büyüğünden en küçüğüne aynı,kullanıcı hatası deyip geçiyorlar,bisikleti aldığınız yerle muhabbetiniz iyiyse bir açıp baktırın büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum,bu kadar kısa sürede olan şeyler genelde montaj hatası veya malzeme eksikliğinden kaynaklanır.

• Beğen
Tepkiler: aliuzun

Tnc91

Üye
Tepki
34
İsim
Tunç Tiryaki
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konuyu hortlatıyorum, kusuruma bakmayın arkadaşlar. YouTube kanalım olmadığı için video koyamıyorum ama çektiğim bir fotoğraf var oradan anlayacağınız dan eminim. Pedalı öne veya arkaya çevirince aktarıcı yukarı kalkıyor, zincir bollaşıyor( arka tekeri takarken aktarıcıyı elimizle ayarlarız da zincir bollaşır ya aşağı doğru) bisiklet gitmiyor. Videodan ekran görüntüsü de koyuyorum. Sorun ne olabilir sizce?

Dosyalar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Tnc91 Pedalı arkaya çevirdiğinde ruble geriye dönmüyor gibi gözüküyor. Fılibırda sorun var, düzgün çalışmıyor.

Ayrı olarak, öne pedalladığında üst zincirin böyle sarkık durması mümkün değil.

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
@Tnc91 Arka göbeğin ve filibir mekanizmasının tamamen sökülüp titizce temizlenip yeniden yağlanması gerekiyor. Göbek ve Filibir mekanizması toplandıktan sonra yine aynı sorunla karşılaşırsanız ya filibir mekanizmasını ya da tümüyle göbeği değiştirmeniz gerekebilir. Yine de video üzerinden bu konuda kesin bir kanıya varamadım.

Tnc91

Üye
Tepki
34
İsim
Tunç Tiryaki
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cevaplayan herkese çok teşekkür ederim.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cevaplayan herkese çok teşekkür ederim.
Bende de aynı sorun var 1 yıl önce başladı arada bir zincir toplama oluyordu bir süre sonra freehub yani kasetin dönmesi iyice sertleşti. Bir kere yokuş asagi inerken pedalu cevirmeyi biraktim ve kaset zinciti geri sarmadigi icin zinciti koparmıştı, kulak yamulmuştu. Ankarada Harun abiye verdim benim freehub un tırnaklarını bulamadigi icin bakımını yapıp kapatmıştı yazın. Düzelmişti fakat Şimdi havalar soğudukça freehub sesi kesildi ayni sorun zincir toplaması 1 aydır yavaştan kendini gösteriyor. Göbek değişitrmem lazım. Yani demek istediğim bakımını yaptır ama bir süre sonra eski haline dönüyor. Harun abide öyle demişti düzelirse şansına diye dediği gibi de oldu.