Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Freehub hakkında

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ahmet.Çetinkaya tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet.Çetinkaya

Ahmet.Çetinkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Bisikletimi ilk kez detaylı bakımını kendim yapıyorum. Bakımın %80i tamamlandı. Ancak freehubı söküp temizleyemediğim için arka tekerde kaldım. Internetten baktığım bir çok videoda allen anahtarla rahatlıkla sökülüyor. Aynı şekilde denedim ancak anahtarın tutabileceği herhangi bir kenar bulamadım.

Ekte fotoğrafları olan freehubı hangi aletle sökmem gerektiğini iletebilirseniz çok sevinirim. Neredeyse Türkiye'deki bütün bisikletçilerin sitelerini gezdim ancak uygun olduğunu düşündüğüm herhangi bir parça bulamadım ne yazıkki. YouTube da adamın biri kendi parça yapmış, freehubın iç kısmındaki iki tırnak yuvasına uygun (fotoğraflarda görebilirsiniz). İllaki Türkiye'de de vardır ancak sitelerde bulamadım. Parçalarla uğraşan ustaların eline illaki geçmiştir, yardımcı olursanız çok sevinirim.

(Parçanın bağlı olduğu parçaların bilgisi -belki yardımcı olur : 10x ruble ve formula hub bulunmakta.
    (Tamirciye niye götürmediğimi soracak arkadaşlar olacaktır illaki cevabını vereyim şimdiden : Hem bisikletimin sorunlarıyla kendim uğraşmayı sevdiğim için hem de Antalya'daki bisikletçilerden illallah ettiğim için tövbeyle hepsinin kapısına mührü çaktım diyelim :) )

Saygılarımla

DSC_0215.JPG DSC_0216.JPG

-güncel-

Cemil Dada ve celikeren bunu beğendi.
  2. SagFan

SagFan Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Konuyu güncelleyelim de Yardımımiz dokunsun. Keşke bilseydim ama be yazikki tecrübem yok iyi şanslar

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Eğer birşey bulamazsan çılgın fikirlerim var , takipteyim :)

4. smclk89

smclk89 Aktif Üye

Adı:
    semih
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    hiç açılacakmış gibi durmuyor. bence hiç uğraşmayın freehub yağları farklı ve daha özel onları tekrar itina ile kullanmazsanız zaten ilk günki performansına kavuşmaz. çok verimli bir göbek te değil bence çok bir sonuç değişmez. tas sistemli hub bunlar durana kadar sürün bakımlı hali ile bakımsız hali arasında kafaya takmaya değer bir durum yok şartlar iyileşince de güzel kaliteli rulmanlı jant seti yada göbeklere bakarsınız.

5. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Sen kredi kartını ortadan böl,oraya girecek şekilde 2 tane parça yap,üst üste yapıştır arkası gelir :)

6. eberkol

eberkol Aktif Üye

Adı:
    Emre BERKOL
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İçeri uyacak bir allen anahtar ile sökmeyi denediniz mi? Çünkü resimde de belli olan ufak çıkıntılar var, oraya allen anahtarının uyması gerek. Akşam üstü şirketteki atölyeye gideceğim eski jantımın frehub ını sökmeyi deneyip resimleri paylaşırım.
    Eğer bakım yapıp toplayayım biran önce derseniz ben şu şekilde yapmıştım bakımı ve hub resmen akmaya başladı.

1- Jant ile hub arasındaki boşluktan bolca WD40 sıktımi simsiyah olarak aşağı aktı. Tozlar, kirler çıktı bu şekilde.
    2- WD40 sıktığım aralığa kompresör ile hava tuttum ve içindeki kalan pislikleri içeride kalmış olan WD40 ile birlikte dışarı attım.
    3- Spray zircir yağı ile yine aynı aralıktan içeri yağ sıktım.

Şu an freehub neredeyse sessiz çalışıyor, akışı mükemmel, bu işlem sonrası yaklaşık 200 km yol yaptım herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Not:Ben bu işlemleri hub sökmek için gerekli aletlerim olmadığından bu şekilde yaptım. Gerekli görürseniz 1 ve 2 nolu işlemi hub ın tamamen temizlendiğinden emin olana kadar tekrarlayın, içeride toz pas kalmasın.

Mesut DOĞRU bunu beğendi.
  7. Ahmet.Çetinkaya

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. öncelikle önerileriniz için çok teşekkürler. Araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. :) Bugün iş çıkışı belki bulurum ümidiyle delta bisikletin Antalya şubesine gittim ancak bir kez daha haklı çıkarak yanıldım.
    11-12 numara alyanları denedi olmadı. Ara anahtar bu abi dedi çıktı işin içinden. Adamın sattığı ürünü sökecek aleti yok daha. Daha da çalmam kapılarını. Yabancı bütün siteleri dolaştım, hepsine tek tek mail attım, ne yazık ki dönüş olmadı.

SuperB firmasının ürettiği bir parça buldum (aşağıda fotoğrafını görebilirsiniz) mail attım firmaya. Parçanın shimano için olduğunu benim sisteme uyup uymayacağını bilemediğini söyledi. Ben de tereddütte kaldım sipariş vermedim dolasıyla.

TB-1018.jpg

10 numaraya kadar alyan anahtarı ile denedim ancak ne yazık ki küçük geliyor.

Sonuç olarak hala arayış içindeyim. Koskoca forumda bu modeli bi benim kullandığımı düşünmeye başladım :D

Zaman ayırıp cevap yazan arkadaşlara cevaplarım aşağıdadır.

@SagFan ilgin için teşekkürler :)

@kaskreis uygun bi metal parçası bulsam o tırnaklara göre birşeyler uydurmaya çalışırdım ancak o da yok ki deltadaki eleman alyan anahtarıyla söküldüğü konusunda ısrar etti (kendi bulamadı uygun anahtarı :) )

@smclk89 haklısınız ama baya bi rahatsız etmeye başladı, korkum flipperın işlevini yitirdiğinde başıma şimdikinden daha büyük bir sorun çıkarması. Nerde sökülmeyecek ürün var buna takmışlar sanki :) Jant setinden ziyade janta uygun bir göbek mi alsam yeni diye düşünmüyor da değilim şöyle kolay bakımı yapılacak zorlamayacak türden. Jant seti baya bi tuzlu olacak gibi duruyor ki uygun parçalar hakkında bilgim de yok ne yazık ki.

@eberkol dediğim gibi hocam 13-14 kaldı bir denemediğim. buluncaya kadar biraz daha mail trafiği geçecek gibi duruyor. wd-40 uygulaması aklıma geldi ancak içerideki atık nereye gidecek sorusu aklıma gelince yattı. Ayrıca wd 40 üstüne yağ tutarmı o da bir sorun.

Cevap veren arkaşlara tekrar teşekkürler.

Konu hakkında önerilere açığım. Janta uygun göbek ve kolay sökülebilen freehub tavsiyeleri de alabilirim. :D

Saygılar

8. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Ahmet.Çetinkaya Tornacıda oraya özel demir plaka kestirebilirsiniz.Daha sonra uygun pense,anahtar vs. ile sökmek kolay olur.

9. eberkol

eberkol Aktif Üye

Adı:
    Emre BERKOL
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    WD40 sonrası basınçlı hava tutmak gerekiyor. O havanın etkisi ile içerideki toz pislik dışarı çıkıyor , bu arada o resimdeki anahtar gibi zımbırtıyı sanayide 20 tl ye çelik bir borudan yaptırtabilirsin. Hatta ben bi bakayım bu hafta sanayide işlerim var, vakit bulursam yaptırırım. Kurbana Antalya ya geleceğim o zaman da verebilirim kargo da yapabilirim. Bu hafta içi bana bir hatırlatma mesajı atabilirsen iyi olur.

Lenovo K50a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. celikeren

celikeren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @Ahmet.Çetinkaya aynı durum bende de var, bundan 2 ay kadar önce bakım için açtım ve burada kaldım. Bisikletim FUJİ janlatlar Oval concept, aynı aparatı bende buldum aliexpress den alıp almama konusunda kararısız kaldım.
    En kesin yok alıp denemek başka türlü olacak gibi durmuyor. Ben janları değiştiririm düşüncesi ile üzerine çok düşmedim. ama yinede sökememek beni deli ediyor :))

@Ahmet.Çetinkaya Dostum çözüm bulursan burda da paylaşmanı rica edeceğim, Sevgiler.

11. Ahmet.Çetinkaya

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Ceyhun Özkan plakanın hemen yanlarda bulunan dişlilere zarar vereceği görüşündeyim ama paylaştığım resimdeki gibi bi aparat denemeye değer.

@eberkol hocam bu akşam fotoğrafları göndereyim. daha önceden tornacı bir abiye göndermek için ölçü almıştım iletiyim sana. Abi de fos çıktı tabiki. Burda esnafa iş yaptırmak ölüm. tanıdık yok işten çıkıp gidemiyorum deli oldum. :D

@celikeren hocam @eberkol usta parçayı yaptırabilirse onu deneriz yoksa ben bugün bike-components'den 11-12mm alyan siparişi veriyorum onları da deneyelim. Koskoca Türkiye'de 11mm uzun alyan üreten firma yok. aramadığım hırdavatçı firma kalmadı valla. :ssrtcbya:

Formulahubs' a hergün bir mail gönderiyorum adamların umrunda değil. O freehubı bakımını yapmadan bisiklete binmeyeceğim arkadaş inada bindi iş :mad:

celikeren bunu beğendi.