free style yardım...

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
arkadaşlar ben digiturkde extreme tv izleye izleye freestyle bi bisiklet almak istiyorum....fakat türkiyede çok az miktarda görmüşlüğüm var....türkiyede freestyle bmx gibi markalar varmıdır?fiyatları ne kadardır 2. el yada 0 almayı düşünüyorum....freestyle bisikletler kullanımları hakkında bilgilendiren türkçe bi site biliyormusunuz.....bi yardımcı olun lütfen...

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ahmet merhaba...
BMX kültürünün pek de gelişmediği ülkemizde aslında pek de fazla model bulunmuyor. Ancak Salcano'nun Evil, UMIT'in de BMX modellerine bakabilirsin. Ekonomik ve başlangıç seviyesinde modeller bunlar.
Forumun da 2. el ilanlarında çok güzel BMX ler mevcuttu yine bir göz at derim.
Bir de KHE'nin distribütörü Pedal Bisiklet'in de yeri Sirkeci'de bulunuyor. Halen aktif olarak bu görevi sürdürüyorlar mı bilemiyorum ancak bir kaç model vardı ellerinde. İstersen bir irtibata geç derim.
Fiyatlar hakkında maalesef bir bilgim yok.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Selam..
Salcano Evil başlangıç için çok iyi bir freestyle bisiklet gerçekten.... Tavsiye ederim.. Nakit olunca 260 YTL ye satıyorduk.. Yakında gelir..

• Beğen
Tepkiler: fiestahmet

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
arkadaşlar çok saolun bilgilendirdiğiniz için....küçüklükten beri bmxlerin hastasıyım show bisikleti almak hep içimde olan bişeydi extreme tvde izledikçe daha da depreşiyor....ama ne yazikki hiç yaygın değil pist yok bi kere adam gibi....bi kere pikniğe gitmiştik ablamın iş yeri düzenlemişti oraya gelmişlerdi 2 genç cocuk show bisikletleriyle hareketler yapmıştı acaip beğenmiştim....normal dağ bisikletleriyle ön kaldırıyordum acaba bu freestyle bisikletlerin kullanımı nasıldır forumdan hiç kullanan varmı acaba? bide sanırım başlangıç için 300 ytl lik bişey uygun olur sanırım....yaza doğru indirimler olabilirmi mayısta doğumgünüm var araya sıkıştırabilirim belki :) bide yaşım 19 sizce geç mi kaldım?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ahmet geç kaldım deme sakın :) Aksine vücudunun tam da şekil aldığı, gücünün iyice arttığı bir dönem bana kalırsa. BMX kullanmak normal dağ bisikleti ile hareket yapan birisi için önce zor geliyor. Ancak daha sonra alışıyorsun. Bu zorlanmanın nedeni bisikletin farklı ağırlık dağılımı. Dağ bisikletine göre daha farklı bir geometrisi var.
İnternetten bol bol video indir ve onları izle. Ben de Matt Hoffman'ın güzel bir eğitim CD'si de var hatta. Bisikletini aldıktan sonra bana adresini özel mesaj olarak atarsan sana gönderebilirim ;). Malum ben artık XC'ye doğru yöneldim. Yalnız haberin olsun kargoyu karşı ödemeli göndercem :p Hehe :)

Offtopic : Bisiklet Forum moderatörleri üyeleri için elinden geleni yapar ;) Ayağı pedalda olan herkese sonsuz destek :D

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
yaw halil sen o cd nin bi kopyasınıda bana yollasana yada bigün alıyım senden.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tamamdır Çağrı. Görüşürüz abi bi gün... :) Beşiktaşta görüşelim hatta :D hoplayıp zıplamayalı uzun zaman oldu :)

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
beşiktaş meydanda bmxciler buluşuomudur arkadaşlar?

abi bide ümit bisiklette göremedim ben....fiyatları nasıldır?ben büyük ihtimal 2. el bi freestyle alırım...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Beşiktaş meydanı canı sıkılan gençliğin buluşma merkezi gibidir aslında :)
Kaykaycılar, patenciler her gün oradalar, bazen de BMXçileri görürsünüz. Şimdi aklıma geldi, Taksim'de, Galatasaray Lisesi'nin hemen yanından aşağı inerken 50-75 metre ileride sağ da kalan bir mağaza var. Adı Freedom. Orada çalışan veya sahibi olduğunu düşündüğüm biri vardı adını hatırlamıyorum maalesef. Ama uzuuun bir BMX geçmişi vardı. Belki bu konuda sana yardımcı olabilir. İyi birine benziyordu :)

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
walla çok ilginç bi konu daha açtım freestyle cılar buraya gibisinden hiç bi tepki yok...bu kadar zevkli birşeyin bu kadar az olması şaşırtıcı geldi....yaygınlaştırmak lazım....sanırım forumda yol bisikletçileri çok daha fazla...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
dağ bisikleti olanlar forumda daha fazla sayılır ama Freestyle yapan pek yok doğrusu. ülkemizde pek çok kişi eli yüzü düzgün bir dağ bisikletini zor bir araya getiriyor (mesela ben) freestyle yapmayı istesek de yapamıyoruz yani.

hcyoldas

Daimi Üye
Tepki
130
Evet san aynen katılıyorum abi.Freestyle beşlangıç için olmasa da ilerleyen zamanlarda baya maliyetli bi zevk. Genelde freestyle kullananlar Bakırköy Sahil Civarı,Bıke Outdor,Metin Bisiklet e takılıyorlar.Bide Ataköy Atrium önünde çalışma yapan bi grup var.Çoğu akşam (hergün olmasada) ordalar.Belki onlarla irtibat kurarsanız size yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

tito

Aktif Üye
Tepki
47
merhaba ahmet evet, bu dediğin doğrudur. (aslında, bu kanalı izleye izleye alamazsın: izleye izleye, almak arzun artar sadece. böyle markalar da yoktur :). yalnız, bu tip biniş için markalar vardır: yukarıda, benden önce yazan arkadaşlarımın yazdığı yanıtlarda da görmüşsündür. bu noktada benim söyleyeceğim şey, 2'nci el almak istiyorsan, bulman durumunda bisikleti iyice inceleyerek alman konusunda uyarmak olacaktır. zira, eğer bu serbest tarz bisikletleri, senin almayı düşündüğün amaçlar için, adlarının hakkı verilerek kullanılmış bisikletlerse, senin kullanımın sırasında tatsız sonuçlar verip tadını kaçırabilir, heyecanını azaltabilir, özetle şevkini kırabilir. bu nedenle, kullanılmamışını almanı öneririm. kaldı ki, diye soruyorsan, kullanılmamışını aldığında dahi, extreme sports kanalında gördüğün ve gerçekleştirmeyi kurduğun hareketlerin de, ne kadarını yapabileceğini iyi tartmalısın bence, kafanda.

bu sözlerindeki içtenliğe ve ardından gelen değerlendimene de katılmamak olanaksız. evet: ne yaygın, ne de adam gibi pist var. bunu, istanbul için söylüyorum. zira, adana için bu durumun, üst seviyede olmasa da, buradaki gibi olmadığı çalınmıştı kulağıma. bu dediğinde ise şöyle bir şeyi ben de gözlemledim ve devamında da ne yazık ki üzüldüm. evet, beşiktaş'ta babaros anıtı'nın çevresindeki düz alan kaykay, roller blade ve bmx kullanıcılar için kısıtlı da olsa bir 'alan.' şaşkınbakkal'da da kantarcı durağı'nda da 30-40 metrekarelik 'alancık' da vardı, burada da sadece 4-5 bmx kullanıcısı olurdu zaman zaman. şöyle düşünürdüm: 'bu çocuklar, bu kadarcık kısıtlı olanaklarla kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar ya, helal olsun!' sporun, bizde ilgi görmeyen, spordan sayılmayan dallarındaki durumun burada da aynı olduğunu görürdüm. bir tanesi kendini gösterecek de, böyle bir sporun varlığından haberdar olacağız. ya da daha iyimser bir düşünüşle, bu dalı önemseyeceğiz:

semih saygıner çıktı, bilardoyu tanıdık ve güzel etiket yapıştırdık: 'bilardo'yu kahve kültürü olmaktan kurtardı!' sonuç: bilardoya ilgi arttı. süreyya ayhan çıktı, 'aaa! atletizm denen bir şey de varmış!' tuba karademir, 'aaa! artistik patinaj!', bu kişilerin kendilerini, kısıtlı olanaklarına rağmen yetiştirmelerini, çektikleri sıkıntıları düşünerek, bizden de bir 'kaykay'cı, 'roller blade'ci, 'snowboard'cu veya 'bmx'ci çıkar diye bekler dururum. (dikkatini çektiyse, daha yukarılarda hep 'kullanıcı' olarak andım bu sporları yapanları.) biliyorsundur, bmx artık olimpiyatlarda da yer alan bir spor olacak. kafamdaki, ilerideki yıllarda, bu genç kullanıcıların, yaşadığımız dönemin de olanaklarını kullanarak, bazı şeylerinden fedakarlık ederek, '-çi' ekini hak edip, bizi bu dallarda da temsil edebilecekleri yolundaydı.

bu söyleyeceğm bir genelleme değil tabii ki ama, ta ki, geçen haftalarda erzurum'da mı? başka bir yerde mi? hatırlayamıyorum ama, karda bir açılış vardı ve 'snowboard'cular az eğimli bir rampa üzerinden atlayış yapıyorlardı. yapacakları, extreme sports kanalı'ndan da biliyorsun, artık neredeyse 'ollying' denen hareket kadar temel bir hareket olan '360'dı... sonucun güzel oloacağını bekliyordum. ne de olsa, bu sporu çok fazla bir topluluk yapmıyor ya da yapamıyor. belli bir dönemi var türkiye'de. ya da olanakları varsa yurt dışına bile gidip gelenleri var. peki ne oldu? adamlar ya '270'deyken yere indiler ve düştüler ya da hareketin dönüş kısmını tam yapıp, inişi düz yapamadılar.

dediğim gibi bir genelleme değil bu. ancak konuyu bizim konumuz olan bisiklete getirirsem geri, ben sadece önü kaldırıp gitmeyi, ya da 'bunny hop' yapmayı bilenleri gördüğümü anladım extreme sports izledikten sonra. e, 'millet nasıl olsa anlamıyor,' ya da 'bu bana yeter,' mantığı egemense bu binicilerin çoğunda, bizde bu binicilerin kendilerini geliştirebilecekleri yerler olsa da birşeylerin hep aynı kalacağı korkusunu yaşatıyor bana.

bu yazdıklarım doğal olarak bmx ile doğrudan ve dolaylı şeylerdi... diğer serbest sürüş bisikletleri için de genelleme yapmam durumunda da aynı şeyleri düşünürdüm. ilerleyen zaman içerisinde karşılaşabileceğin maliyet konusu ise başlıbaşına bir konu. tayfur ve hcyoldas da yazmışlar zaten bu durumu özetleyen yazılarını. halil'in de dediği gibi, yaşının bir önemi olmadığına bir yere kadar katılsam da; yaş, yine de belli bir noktadan sonra seni bmx'ten ayıracaktır. amacın duygusal anlamda zevk almaksa amenna! ancak, bu yaşından sonra, benim görüşüm ve dileğim, kendini, 12-13 yaşlarından beri bmx kullanan ve (bisiklet motokros) yapan bu extreme sports kanalı oyuncuları gibi olamayacağına da alıştırman ve bununla yüzleştiğinde de hayal kırıklığının büyük olmamasıdır yine de ve bu nedenle olanaklarını, azmini, isteğini çok iyi tartmalısın.

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
öncelikle tito mesajın için çok teşekkür ediyorum....bu konuyu açalı baya olmuş bi ara ara vermiştim bu sevdaya ama gene depreşti...ama bu geçen zaman zarfında daha çok bmx satılık ilanı var sakaryada bmxci var ben orda okuyorum sıkılınca birlikte eğleniriz istanbula gelince bi yerde buluşup eğlenebiliriz hem sosyal aktivite hemde spor olarak görüyorum artık bmx i sanırım büyüyorum...benim hoşuma giden zaten flat artık bi bmx alıp başlamak istiyorum okuldan katkı kredisi de aldım 2. el salcano gibi bişey bakıyorum yada sıfırdan yapmayı düşünüyorum sonuçta makina müh. okuyoruz kaynak maynak bişiler yapmaya başlamamız lazım....benim düşünce olarak şuna karar verdim sizde ne kadar doğru?
0 dan bmx yapıcaz....
önce güzel bi flat bmx kadrosu buluyoruz internetten resmi printleyip açı ölcer ile açıları ölçüyoruz uzunluklarından da bir tanesini bulsak zaten açılardan diğerleri de çıkarılır....hafif olmasını istiyorum sanırım bmxler genelde 20 kg civarında oluyormuş...fazla yüksekten zıplama yapmıycağım için kadronun et kalınlığını az yapsam....sonra kaynakla birleştirsem...sonsuz direksiyon dönüş için ise bu 2 halka içinde bilyalar olan tekerlekler var onu yatay koysam?yani şimdi bütün bunları yapsam sanırım daha pahalıya patlayacak ama custom bmx yapılabilinir mi böyle hiç deneyen oldu mu acaba?

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
halil abininde dediği gibi başlangıç için salcano evil.,, umit ve tech team gibi bisikletler ile başlıya bilirsin ama ben öyle eskiden görüyodum umit freestyle bisikletlerini artık varmıdır bilmem doğrusu ilerlettiğin zaman hareketlerini khe veya gt bisikletlere geçebilirsin ama yeni trek modelleri geldi bmx olarak istiyorsan onlara bir gözat

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
okuldan katkı kredisi alacaktım senet imzalanması gerekiyormuş....okulun sitesinde göremedim kaçırdım şimdi daha zorlaştı ekonomik olarak almam....aslında ben 0 dan bmx yapmak istiyorum okulumuzda cns tezgahı var orda yapabilirim bi şekilde pegleri kaynakla yapsam....gyro sistemini ise gerçekte incele fırsatım olamadı daha yarın eminönüne gidip inceliycem internetten baktığım kadarıyla kafamda bi proje var bakalım....aslında eski bi bisikletim vardı komşuya vermiştim cocuklar jantları yamuldu dedi kullanmıyoruz dediler onu alıp onun üzerinde mi oynama yapsam...
şimdi kesin normal bisikleti bmx yapamazsın diyenler çıkıcaktır ama makina müh. okuyorum ve pratikte hiç bişey yapmıyoruz ve artık bişeyler yapmak istiyorum...bişeye başlamak lazım zaten ilkinde güzel bişey çıkmayabilir...sonuçta kendi yaptığınız hazır çorbanın bile tadı farklıdır bilmem anlatabildim mi yarın emin önüne geçersem iyi olucak adam gibi inceliycem...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Trek modelleri eskidende vardı ama eskisi gibi hala pahalılar ilk başlayacaksan ve ümit yada salcano iyidir ama benim tercihim bulabilirsen ümit olurdu çünkü bende salcano vardı krankını kırdım mesela gyrosunu bozdum bi dünya iş ama ümit kullanan arkadaşlar var taş gibi alet ama evil in açıları flat e daha uygun biraz daha ufak bi bisiklet çünkü...

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
bakalım umit satan hiç görmedim sitede salcano varda satanlarda maşallah 0 fiyatı çekiyorlar...trekler 350 eurodan başlıyor...salcano flat için o kadar uygun değil dediler bana da...bilmiyorum titanyum kadro yapsak nasıl olur sizce?

bugun gittim baktım eminönüne....titan vardı 400 dolar dediler khe nin dedi sanırım hızlıcana söyledi heralde khe dir dedim...o güzeldi ama rengi açık sarıydı rengini beğenmedim...flat olanı vardı 1000 dolar küsür dedi kalsın dedim :D bide stuntmaster excel stikerları olan bi bisiklet gördüm 500 milyon dedi tipi şekli falan güzeldi ama stuntmaster hiç duymadım markası mı onu da bilmiyorum

şekil olarak baya güzeldi ama içime tam sinmedi...

salcano için hep kötü söylediler bugun :D bende marka olsun diyorum DRAG CHROME alıp gyro mu eklesem salcano fiyatına geliyor nerdeyse drag crome daha mı iyi olur?

stuntmaster excel ile ilgili anca bunu bulabildim google dan orda da adam cocuğuna bilgisayar ve ps den uzak tutmak için almış 9-10 yaş için diyor