Fransız Gezginler

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Dün her zaman ki gibi dersaneden çıkmışım aylak aylak eve gidiyorum çok tatlı bi yağmur yağıyor etrafa bakınırken 2 bisiklet duruyor baya bi yük asılı olduğu için gezgin bisikleti olduğu anlaşılıyor.Yanında biri bayan biri erkek 2 kişi duruyordu.Yanlarına gittim fransızca konuşuyorlardı ingilizce giriş yaptım Türkçe bilmediklerini fakat İngilizce konuşabileceklerini söylediler.Fransız bir çift olduklarını ve 5 aydır yolda olduklarını söylediler.Türkiye'ye Bulgaristan kapısından giriş yapıp Edirne-İstanbul-Balıkesir-Denizli-Muğla-Fethiye-Mersin-Kayseri-Sivas-Erzurum-Ağrı-İran-Pakistan v.s gideceklerini söylediler.Hava koşullarından dolayı İran'a kadar tren kullanacaklarmış.Daha sonra yine bisikletle devam...
Sigma marka Km. saatlerini inceledim, 5 ayda 6847km yapmışlardı ve max. speed ise 74.5 km\h idi.Bisikletlerinin markası Da Silva idi, ve üzerinde Deore set vardı.
İnternet ve e-mail adreslerini aldım.Kendi adreslerimi verdim bayağı memnun oldular.
İnternet adresleri: (link)
Bisikletleri çelik kadroydu ve kaynaklar geçme şeklindeydi.
http://img216.imageshack.us/img216/3509/geme2pk3.jpg

(link)
By (link)

(link)
By (link)

Scudo

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
slm
harika bir duygu degilmi bende trakya bölgesinde kaldıgım süre boyunca kapı kuleden ve dereköy sınır kapısından gecen turistlerle elimden geldigi kadar ilgilenip bir kac gün pedal ceviriyordum.
senin adına sevindim
paylaşım ve resimler icin teşekkürler...

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Rica ederim.
Evet çok güzel bir duygu özellikle İngilizcemin iyi olmasına borçluyum bu duyguyu (neyse ki lisede hazırlık görmüşüm)
Mesela gezginlerden erkek olanın (Gérald Combe ) bisikletinin aynası kırılmıştı bulundukları yere en yakın bisikletçi 2km uzaklıkta idi (güzergahlarının tersine düştüğü için kendi imkanları ile bulmaları imkansızdı) Sivas haritası üzerinde tarif ettim gidip almışlar ve ben mutlu oldum.

• Beğen
Tepkiler: oooo_z

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@matrixod

Merhaba Matrixod,

Yardımcı olmaya çalışmanız, sohbet etmeniz bile kendilerini iyi hissetmelerine yol açmıştır. Verdiğiniz internet linki açılmıyor.

Ben Bursa da yaşadığım ve bu çiftin yolu üzerinde olduğumdan ve ayrıca bu yaz İran - Pakistan ve hindistan da eşimle turladığımızdan bu çifte yardımcı olmayı çok isterim.

Linki kontrol eder ve aldığınız mail adreslerini bana ulaşırabilirseniz, Türk misafirperverliğini arkadaşlara göstermek isteriz.

Soner Sarıhan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar link de ufak bir harf hatası olmuş.
(link)

Şu adresden gezinin ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Konuğumuz olurlarsa izin alarak fotoğraflarını buradan paylaşacağım.

Yolları üzerindeki gönüllü arkadaşlar irtibat kurarlarsa çok sevindiririz bu arkadaşları.

:)

• Beğen
Tepkiler: matrixod

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Teşekkürler Soner Sarıhan
Tam site adını bir harf eksik yazdığımı anladığım anda elektrikler gitti öyle kaldı
bende site adını düzeltmek için girmiştimki siz düzeltmişsiniz sağolun.
Linki tekrar vereyim (link)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Kafalarında kask göremedim. Umarım kasksız gitmiyorlardır..

Böyle bir turu yapma hayalim var.. Bir kaç seneye kadar başlarmıyım bilmem..

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Ben onları gördüğümde tam olarak Sivas istasyon caddesinde bir internet cafe önünde durmuşlardı erkek olan içeri giriyordu bayan dışarda eşini bekliyordu ben acele işim olduğu için yetişmek zorundaydım koşarak yanından geçtim 10-12dk sonra halledip geldiğimde bisikletleri göremedim üzülmüştüm yetişemedim diye fakat caddenin karşısındaki marketin önünde duruyorlardı bu kez içeri bayan girmişti erkek dışarıda sigara içiyordu hemen karşıya geçip sohbete başladım sonra bisikletin kadrosunu ve komponentlerini incelemeye başladım benim bisiklet binicisi olduğumu anladı ve emin olmak için sordu bende doğruladım.
Kadroyu neden çelik tercih ettiğini sordum çantaları göstererek ağır olduklarını ve çelik kadroyla daha dengeli olacağını söyledi.Lastiklere baktım Schwalbe Marathon XR 2.0 idi neden kalın lastik tercih ettiğini sordum yine aynı sebebi sundu.
Ben de yurtiçi bir gezi planladığımı söyledim mutlu oldular ve ne kadar süre içerisinde planladığımı sordu şu anda üniversiteye hazırlandığımı ancak üniversite bittikten sonra(yaklaşık 4-5 sene) yapabileceğimi söyledim.
Fakat mesleklerini sormayı unuttum.
Fren ayakları-göbekler-vites sistemi.. hep deore olmasına karşın
sadece fren kolları servo mekanizmalı deore Lx idi bilginize...
Yola çıkacak arkadaşlara yardımcı olabildiysem ne ala!

Evet baymineral haklısın bende kask görmedim ne yazık ki kullanmıyorlar.

• Beğen

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Hem kasksızlık, hemde sigara.. Cızzzz.. Olmadı şimdi..

Lastik konusundaki bilgilerini değerlendireceğim.. Supreme Evolition düşünüyordum, tekrar Marathon XR düşünmeye başladım..

Edindiğin bilgiler için çok teşekkürler..

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@matrixod

Ek bilgiler için Teşekkürler.
Uzun yol yapacak herkes için çok faydalı bilgiler bunlar. Umarıam pakistan da sürmezler zaten Schwalbe de osla lastikler orada çok dayanmayacaktır.
"İstanbulda olduklarını sanmam benim yanlış anlamamdan kaynaklanıyor. "

@baymineral

Çok iyi görmüşsün Baymineral.
Fotoğrafçı gözünden hiçbirşey kaçmıyor. :)
Uzun yolda çok sıkılmış olabilirler kasktan ama bence çok yanlış yapıyorlar.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Berk sen bu geziyi ne zaman yapmayı planlıyorsun Sivas'ta kafama göre bi gezi arkadaşı bulamıyorum eğer zamanlarımız uyuşursa senin de yol arkadaşına ihtiyacın varsa beraber tur düzenleyebiliriz.
Fakat marathon XR biraz slick olmasına rağmen bana biraz geniş gibi geldi (2.0)daha ince bişi (1.75) daha ii olmaz mıydı?

• Beğen

SECO 34

Aktif Üye
Tepki
89
konu için tşk ederim az kaldı bi fransız daha dünya turuna çıkcak :D

Eşref Canbaz

Daimi Üye
Tepki
21
rahman abi seni tebrik ederim herşeyini bizimle paylaştığın için sana tek dediğim yolun açık olsun

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
Kask takmamaları büyük bir hata..

Türkiye'yi gezmeleri çok hoş birşey..

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
uzun zaman geçmiş ama yeni aklıma geldi. Bende gördüm onları(sanırım), bizim kapının önündelerdi :) turda oldukları aklımın ucundan bile geçmemişti, ben de eve cıktım bi kelime etmeden.. Tühhh..

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
yaaaaaaaaaaaaa kaçırmışsınn

• Beğen

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Böyle bir tura forumdan biri ciksa, kim bilir nasil bir donanimli makina hazirlar ve yaninda kaski birak igneden iplige hersey bulunur herhalde. Adamlar ne kadar rahat ya, ben de sahsen bisikletimin ve yanimdaki malzemenin eksiksiz olmasi icin maximum caba harcarim...

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
forumumuzdan böyle bir tura Soner Sarıhan abimiz 12-07-2007 tarihinde bisikletle İran-Pakistan-Hindistan turu yaptı geldi.
(link)
Detaylı bilgiler bu linkte

bvernik

Aktif Üye
Tepki
173
konya'da benim de karşılaştığım fransız bisikletçiler/amelie ve ... sadece amelie ismi aklımda kalmış o da unutulur mu?/ mi acaba diye bakmıştım bi ara, sitelerine girmemiştim, değillerdi.
fakat şimdi siteye göz atınca konya da karşılaştığım bisikletçileri de fotoğraflarda görüyorum/ve sanırım ist'a kadar olan fotoğraflarda yoklar/. ve hafızamı zorlayınca benim tanıştığım fransızların böyle birşeyden bahsettilerini anımsıyorum./2 arkadaşlarının daha olduğundan/
o değil de bugünde kıraç'a yapmış olduğum sanayi turundan dönerken büyükçekmece'de bir japon bisikletçi gezgine/Tomohide/ denk geldim yanımdan geçtikten sonra fark edip dönüp yetişip bir international relations öğrencisi olarak doğaüstü ingilizcemle ona "hello" dedim. aksanımdan etkilenmiş olacak ki önce biraz şaşırdı ardından biraz hoş beşten sonra arka selesinin kırıldığını buralarda bulup bulamayacığını sordu bu vesileyle bi 45 dakikayı birlikte geçirdik. yunanistan'dan geliyordu suriye- lübnan ve ardından mısır'a geçmeyi planlıyordu. istanbul'da 2 gün kalacaktı /evet doğaüstü ingilizcemle bunları öğrendim/
olay bitti depodan getirtilen arka sele yetersizdi kırılabilirdi tomohide istemedi böyle idare edebileceğini söyledi. bisikletçi abim sirkeci'de çok bike shop var orada istemediğin kadar bulabilirsin dedi ben ise kelimelerle değil ama kağıt üzerinde yol üstünde olan sportive'i tarif ettim ucuz olmayabilceğini belirtmekle birlikte./zamanında yaban ellerinde deli gibi cheap otel odası aradığımızdandır ki pahalı kelimesini bi türlü aklıma getirtemedim fekat cheap her daim aklımdaydı-but not cheap-sad but true/ ana yola kadar pedalladık. görgü kuralı özürlü ben tomohide'yi ne yemeğe ne evime ne de başka bişeye davet ettim çok pişmanım bisikletforum bunu her zaman yapıyorum geçen de hala oğlumu iki elinde alışveriş poşetleriyle dolu dolu gördüm "neyse abi yükünde ağır ben seni tutmiyim" dedim "ver hele iki poşet de ben de sana yardım edeyim" demedim, diyemedim, akıl edemedim. ben de böyle biriyim işte bisikletforum korkuyorum uluslararası turlara çıktığımda ben de böyle insanlarla karşılaşıcam diye..

tüm gezginlere selam olsun..

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bu arkadaşlarda , fransızca siteden anladığım yada anlamadığım :) kadarı ile Bolivya da bir yerlerde pedallıyorlar.

Yolları açık olsun.

• Beğen
Tepkiler: matrixod