Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fransa'dan Suriye'ye Bisiklet Turu

Konu, 'Ülkeler arası turlar' kısmında cemal_007 tarafından paylaşıldı.

1. cemal_007

cemal_007 Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba bisiklet severler. bir hafta sonu bisiklet sever bir çift de İstanbul il sınırları içersinde yapmış olduğum yol rehberlik ve yardımı sizlerle paylaşmak istiyorum

Bugün sizlere bu hafta sonu yaptığım kısa İstanbul turundan bahsedeceğim ama öncelikle şunu söylemek istiyorum Cuma akşamı b.çekmece bisiklet kulübü yönetim kurulu toplantısına davet edilmiştim akşam saat 20.30 gibi kulüp binasında buluştuk ben binaya girer girmez bir tamdem bisiklet görüyorum hemen arkasında B.O.B yak marka bisiklet römork görünce hemen incelemeye ve kime ait olduğunu sorunca Avrupa, Türkiye, Suriye, turuna çıkmış Fransız çift aitmiş.

Fransız çiftinin kısa bir bilgi vereyim michel emekli teknik ressam ve 3 çocukları var 2 torun sahibi 62 yaşında bir çift gezgin daha önce Norveç en uç noktasına tur yapmışlar şimdiki turları doğu Avrupa ve Ortadoğu olacak

Michel Morent çifti perşempe günü b.çekmeceden geçerken yelken kulübünü fark etmişler ve konaklama için izin isteyince yelken kulübü başkanı ne demek buyur etmiş ve kamp kurmuşlar. Burada 2 günleri imiş gündüzleri İstanbul’u geziyorlar akşamları tekrar kamp’a dönüyorlar bizlerde hemen olaya müdahil olduk haklarında kısa bilgiler edindikten sonra yönetim kurulu toplantısı yapıldı ve bu sırada bizim turcular geldi bizde kendilerine hoş geldiklerini söyledik ve kendimizi tanıttık kısa bir sohbetten sonra Pazar günü İstanbul’dan ayrılacaklarını söylediler ve bu konuda kendileri bizden rota istediler bende hiç düşünmeden merak etmeyin ben sizi Pazar günü İstanbul’a götüreceğimi söyledim. Michel ve eşi çok sevindi biraz daha sohbet ettikten sonra Pazar günü için kahvaltı için yelken kulübü ile sözleştikten sonra ayrılıyorum yanlarından

Pazar günü bir gece öncesi maç heyecanı nedeniyle gece 03.00 yatığım yataktan alarm çalmasıyla fırlıyorum hemen üzerimi giydikten sonra atlıyorum bisikletime hızla spor komplesine gidiyorum vardığımda michel ve eşi uyanmış hazırlıklarını tamamlamış yelken kulübü kahvaltı için hazırlıklarını yapıyorlardı beni görünce yüzleri biraz daha fazla gülmeye başladı bisikletimi bir kenara bıraktıktan sonra yanlarına giderek selamlaşıyoruz onlarda bana günaydın diyor meğersem yelken kulübü başkanı ufuk bey onlara Türkçe öğretmek için kolları sıvamış

Ayak üstü kısa bir sohbetten sonra kahvaltı faslına geçiyoruz kulüp binasının 2ci katında deniz manzarası eşliğinde balkonda kahvaltı bol sohbetli geçti artık hareket zamanı geldiğinde michel’e bu akşam nerede konaklayacakları ve rotasını soruyorum rota olarak ege, Akdeniz, İç Anadolu,tekrar Akdeniz, buradan Suriye gireceklermiş rota hakkında kısa bilgiler notlar veriyorum kendisine sonra İstanbul’dan feribotla Mudanya veya yeni Yalova ya geçmek istedikleri söyleyince bende kendilerine o zaman Yenikapı bandırma feribotunu önerdim hem yol kısalacak hem de kamp alanı olarak çok daha güzel yerler mevcut olduğunu söyleyince hemen kabul ettiler

Artık ayrılma zamanı geldi yelken kulübünden arkadaşlarla vedalaştıktan sonra yola çıkıyoruz ben kendilerine ayak uydurmam için uyarıyorlar bende merak etmeyim diyerek yola çıkıyoruz bisiklet tamdem üstelik arkalarında birde bisiklet römork var ama maşallahları var deve bağırtan yokuşunu bir nefes de bitirdik desem yalan olmaz ortalama hızımız 12 filan yola çıktıktan sonra ilk molamızı yokuşun son metrelerinde b.çekmece seğir terasında verdik su ve fotoğraf çektikten sonra tekrar yola çıktıktan sonra hiç durmadan Yenikapı’ya ulaştık burada cafe de çay su molası ve arkasından feribot için bilet almaya girdik gişe görevlisine bandırma feribotuna bilet 2 kişi ve bisikletleri var dedim sonra her zaman gibi neden bisiklete ücret altıklarını ve eğer ücret alıyorsanız bunun hizmetini vermelerini söylüyorum şef’e şef de bana yapacağı bir şeyinin olmadığı söylüyor

Biletlerini altıktan sonra bisikletleri içeri alıyorum ve artık vedalaşma zamanı geliyor adresler alınıyor telefonlar veriliyor ve her zaman gibi bana Avrupa ya gelmem ve kendileri bulmam isteniyor bende inşallah bir gün Avrupa turu yaparım ve sizlerle tekrar karşılaşırım diye söylüyorum ve sarılarak kendilerinden ayrılıyorum yolları açık olsun

Artık biraz da fotoğraf koyalım değil mi?

Sabah kahvaltısı deniz manzaralı yapıyoruz

karşınız da Long vehicles bike

michel kimseyi unutmadan teşekkür ediyor

artık yola çıkıyor bir yandan fotoğraflar çekiliyor diğer yandan el sallanıyor

Artık deve bağırtan yokuşuna çıkmaya başladık michel ve eşi maşallahları var çok iyi bir tempo da tırmandılar

B.çekmece Seyir terası buradan çok güzel gözüküyor

Artık rampa bitti ve uzun bir yokuş iniyoruz ben bu gezginlere şaşıyorum hem tamdem kullanıyorlar hem de römork var ve o kadar seri iniyor ve o kadar korkusuz trafik de ilerliyorlar şaşırırsınız

her inişin bir çıkışı vardır ambarlı çıkıyoruz

burada en büyük yanlışı yapıyorum ana yoldan ayrılıyor daha sakın diye sahil kenarından gidelim demenin hatasını yapıyorum. ama demez olaydım arka arkaya 20 mangal dizilmiş sıcak havada millet sanki kıtlıktan çıkışçasına mangal yapıyordu

tuninger_haa ve irfancan bunu beğendi.
  2. cemal_007

cemal_007 Kıdemli Üye

Seviye:

ve Yenikapı İDO varıyoruz bu ihtiyarlar beylikdüzünden buraya kadar pedal bastılar onları tebrik ediyorum

not: bu yazı ve fotoğraflar Halil ATALAY ait

3. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürlerr ... yazı içinde teşekkürler turculara gelince iyi cesaret ama yolları açık olsun... türkiye ve suriye de inşallah bir sorunla karşılaşmazlar...

Tugay Arıcı bunu beğendi.
  4. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    biz erdek yolunda karsılastık ciftle sag salim gelmisler, ekibimizle selamlasıp erdek istikametine yollarına devam ettiler:D

5. cembarlasic

cembarlasic Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu güzel paylaşım ve insanlığınız için teşekkürler...

6. Rinner Bike

Rinner Bike Yeni Üye

Seviye:
    vay be adamlar burnumum dibine gelmiş haberim yok en azından BOB yakından incelerdim benim yaptıklarımla arasındaki farkı görürdüm

paylaşım için teşekkürleri halil bey

7. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok teşekkürler,paylaşımınız güzel.

8. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    4 gun once marmarıste karsılastık çok ıyı ve mutlu görunuyorlardı

9. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    harika bir paylaşım olmuş. tebrikler.

10. Tugay Arıcı

Tugay Arıcı Yeni Üye

Seviye:
    saolun güzel paylaşım..

11. Özgür Özkan Öztürk

Özgür Özkan Öztürk Yeni Üye

Aksaray - Konya Bisiklet turumuzda , bu çift ile karşılaştık.15 dk lık bir molada çat pat sohbet ettik.Rüzgarı tam arkalarına alarak çok tempolu bir şekilde ilerliyorlardı.Biz ise rüzgara karşı gittik..

safir_yusuf bunu beğendi.
  12. safir_yusuf

safir_yusuf Üye

Seviye:
    özgüre ek olarak bunlarda benden olsun... bu arada gayetde enerjik görünüyorlardı... :in:
    [​IMG][/url][/IMG]
    tur arkadaşım özgür ve arkadaki ben oluyorum..
    [​IMG][/url][/IMG]