Fransa'da bisikletiyle işe gidene vergi indirimi geliyor.

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
Öncelikle yorumlara anında müdahale eden yönetici arkadaşa teşekkür ederim o yorumu reportlayıp sonrasında kendiminkini reportlayacaktım :)

Konuya dönersek : Adamlar hem benzin parasından hem stresten kurtuluyorlar, üstüne de para alıyorlar. Bizim ülkemizde bisikletle işe gitmek stres sebebi gibi birşey. Özendiğimiz şeyleri görünce insan üzülüyor. 3 şerit otoban gibi şehir içi yollarımıza bir şerit de bisiklet yolu yapılsa, çeşitli denetim ve temizlikleri de anayolun yapıldığı kadar zamanda bile yapılsa insanlar üstüne para flan beklemeyecek.

• Beğen
Tepkiler: thomisus lx
Scudo

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
sıfıra yakın karbondiyoksit salınımı, yaklaşık 50 santime 200 santimlik trafikte işgal edilen alan; park sorunu kıyaslanmayacak kadar az. yakıt masrafı sıfıra yakın. hareketsizlikten kaynaklı hastalıklar için daha az kaynak ayrılması da demek. la bu fransızlar amma akıllı adamlar. aferin kendilerine. yukarıdaki siyasi atışmayı bir yana bırakırsak ben aynısını bizim memleketten beklemiyorum. 40 yaşımda sayılırım ve beklemeyecek kadar gerçekçiyim. birincisi, hükümetin kazanç kapısı akaryakıttan alınan minnoş litre başına 4 liracık vergi. sonracığıma, otomobil fabrikaları ağlaşacak. yurtdışına 20bin liraya sattığımız yerli üretim arabayı, iç piyasada 40bin litaya ne kadar güzel satıyoruz, ekmeğimizle oynuyorsunuz diyecek. eeee avrupa başkentinde yolları parselleyen otopark-belediye işbirliği üzülecek. teee 1970li yıllarda, babamlara kızların söylediği "fakülteyi bitir, anneni yitir, arabayı getir, al beni götür." geçerliliğini koruyor; flörtşinas gençlerden erkek olanların arabası olmayanlara, beğendikleri kızlar yüz vermeyecek ve düğün sektörü bu durumdan kötü etkilenebilecek. daha sayarım ama vaktimiz kıymetli.

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
ben gidiyorum bisikletle işe. bana kim para verecek?

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@Abdullah Cimis

ben arabayla işe gittiğimde gidip depoya biraz vergi dolduruyorum. vergi vermiyorsunuz siz ve bence fransızların alacağı paradan fazla karınız var bu işten :)

@Ahmet Keçeci

adam gece gece ağaç kesip yol yaptı ama bisiklet yolu yapmadı. iki kenarından 1 er metrecik yol ayıramadı. gece gece ağaç keserken uyku mahmuru unuttu sanırsam.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Basit Matematik:
4km = 1€
10 git 10 gel Günde 20km = 5€
5x30=150 €
150€= 431 ₺
Benim Maaşım = 906 ₺ (Asgari Ücret)

Lets All Move To France.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@kivilcimb

altına imzamı atarım

@Turan Babacan

ayranımız yok içmeye, tahtırevanla gideriz ekin biçmeye. bunu japon anlamaz.
dediğinize katılmamak elde değil, bisiklete biniyorum diye para alıp o parayı araba taksidine yatırıp işe arabayla gidene rastlanır bu ülkede. bakınız yeşil kart olayı.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Basit Matematik:
4km = 1€
10 git 10 gel Günde 20km = 5€
5x30=150 €
150€= 431 ₺
Benim Maaşım = 906 ₺ (Asgari Ücret)

Lets All Move To France.

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kivilcimb

Birçok kişi gibi ben de altına imzamı atarım bu yorumun :)

@Turan Babacan

Küçükken (1997 yıllarında) Avusturya-Salzburg'da yaşama şansım oldu 2-3 yıl. Herşey aynen anlattığınız gibiydi. Tabi o zaman farkında değildim olan bitenin. Türkiye'ye dönünce otobüs, dolmuş vb araçlardaki bilet uygulamalarını, insanların hizmet aldığı bir ulaşım aracına o işin bedeli olan 1TL'yi vermemek için ne taklalar attığını görüp, Avusturya'da insanların hangi kapıdan otobüse girdiğinin önemi olmadan insan gibi gidip biletlerini o alete sokmalarını hatırlayınca tamam dedim, benim ülkemin daha kat edeceği çok yol var. Ne bilet basılması için zorlayan vardı, ne de bilet basmaktan kaçan. Arada bir denetim olurdu ve dediğiniz gibi genelde yabancılar yedikleri halttan ötürü sağlam ceza yerlerdi. Disiplin, saygı ve devletin haklıları koruması konusunda bahsettiğiniz herşeyi bizzat görmüştüm orda. Şimdi üzülüyorum ülkemin insanına. O mertebeden çok çok uzaktayız malesef.

---

Bisiklete uzak ama çok sevdiğim bir iki arkadaşımla konuşuyorum, alttan alttan bisiklet sevgisi aşılamaya çalışırken bazı yabancı ülkelerdeki bisiklet kiralama olayından bahsediyorum. Şehrin belli noktalarında belediye biisklet noktaları olduğunu, buralardan cüzi bir para veya kartla bisikleti alıp, belirli bir süre içerisinde başka bir noktaya bırakmak suretiyle istediğin yere gittiğini vs anlatıyorum. İlk tepki aynen şu: "E bisikleti çalıp götürürlerse ne olacak". Hah diyorum . İşte bizim klasik Türk aklı. Elin adamı onu düşünmüyor işte. O tür düşünceler bize has malesef. (Bu uygulama sanırım Türkiye'de de İzmir İstanbul ve Konya gibi bazı illerde varmış ama bizzat görme şansım olmadı)

---

NTV Spor'da bir program seyrediyorum. E-Bilet uygulamaları ile ilgili konuşuyorlar. Bir etkinlik çerçevesinde İngiliz (ya da başka bir yabancı ülke, tam emin değilim) Federasyonun'dan bir yetkili ile birebir konuşma şansı olmuş yorumculardan birisinin. Bizimkiler bizdeki bu e-bilet sistemini anlatmış adama. Adam daha sonra kendi sistemlerini anlatmış. Bizde nüfus cüzdanı diye bir kavram yok. Herkes kendi biletini alır ve biletinde yazan yere oturur. Öyle diyince bizimkiler sormuş "E adam gidip başkasının yerine oturursa ne olacak?" Yabancı yetkili şaşırmış bu soruya. "Bir insan ne diye gidip başka bir insanın yerine otursun ki?" Tabi cevap verememiş bizimkiler :)

____

Ülkemle ve ülkemin insanıyla gurur duyarım ama düzeltmemiz gereken çok fazla düşünce yapısı ve biliç altı davranışları var. Umarım bir gün bu başlıktaki gibi bir haberin baş rolündeki ülke Türkiye'm olur diyebiliyorum şu an sadece :)

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
yurtdışında bu gibi haberlerin olmasının ne yazık ki bize bi faydası yok çünkü 100yıl geriden geliyoruz.. gelişmiş ülkelere bu kadar yakın olup bir türlü o ince çizgiyi geçememek :confused:

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Levent

Yanıma adam arıyorum bende! Shengen alalım hadi :D

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@Emre Tekinarslan

bende yengen vizesi var. moskovaya gitsek daha kolay shengen almaktan.

@Emre Tekinarslan

bende yengen vizesi var. moskovaya gitsek daha kolay shengen almaktan.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Levent

Kolayı herkes yapar Mehmet Abi :)

Tugay Sonsuz Sert

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Bu konuya istinaden bende (link) 'ye bi mesaj attım ve bizim hükümetimizin de bu tarz birşeyler yapması için girişimlerde bulunmasını istedim. Hiç bir ümidim yok fakat belli de olmaz. Büyük ihtimal '' hadi lan ordan '' derler ama bakıcaz :)

• Beğen
Tepkiler: sspl