Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fransa'da bisikletiyle işe gidene vergi indirimi geliyor.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Berke tarafından paylaşıldı.

1. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İnternette okuduğum bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Fransa Ulaştırma Bakanı Frédéric Cuvillier, büyük şehirlerde bisiklet kullanımını artırmayı planlayan bir projeyi hayata geçireceklerini açıkladı. Buna göre işine bisikletle gidip gelenlere kilometre başına 25 cent para verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Ulaştırma Bakanı henüz büyük şirketlerle ortak karara varmış değil; fakat çalışanlarının ulaşım giderlerini, otopark ücretlerini ya da benzin harcamalarını karşılayan şirketlerin bu projeye evet demeleri bekleniyor. Proje kapsamında, iş yerlerine giderken bisiklet kullananlara kilometre başına 25 cent verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Fransızlar araba yerine bisiklet kullandıklarında, hem kendi sağlıkları, hem ekonomi hem de çevreye katkı sağlamış olacaklar. Fransa Ulaştırma Bakanı Frédéric Cuvillier, büyük şehirlerde bisiklet kullanımını artırmayı planlayan bir proje önerdi. Proje kapsamında, iş yerlerine giderken bisiklet kullananlara kilometre başına 25 cent para verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Bu projeye özel sektörün de destek vermesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanı henüz büyük şirketlerle bu proje konusunda bir ortak karara varmış değil; fakat çalışanlarının ulaşım giderlerini, otopark ücretlerini ya da benzin harcamalarını karşılayan şirketlerin bu projeye sıcak bakacaklarını söylemek zor değil.

Fransız Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamada, bisiklet kullanımının "kazan-kazan-kazan" durumu yaratacağına dikkat çekiliyor. Fransızlar araba yerine bisiklet kullandıkları takdirde, hem kendi sağlıkları, hem ekonomi hem de çevreye katkı sağlamış olacaklar. Sadece şirketler değil, belediye otobüslerinin sayısını azaltma şansını yakalayacak belediyeler de bu işten karlı çıkabilecekler. Karbon emisyonları önemli ölçüde azalacak. Hatta daha da ilerisini düşünürsek, bisiklet sektörü çok önemli bir gelişme fırsatı yaşayacak.

25 maddelik önlemler listesi
    Bakanlık, belediyelerden bisiklet kullanımını desteklemelerini istiyor. Bu kapsamda, bisiklet kullanımına yönelik 25 maddelik bir önlemler listesi dağıtılmış. Bu listeye göre, belediye başkanları, sokaklara göre bisiklet sürüş hızını belirleyebilecekler. Yayalar ve bisikletliler, motorlu araçlara göre öncelik sahibi olacaklar. Eğer bir otomobil, yaya veya bisiklet yoluna park ederse, daha fazla cezaya tabi tutulacak.

Tren bağlantıları sağlanacak
    Fransa hükumeti, tren ve bisiklet arasındaki bağlantıyı da kolaylaştırmayı planlıyor. Bu kapsamda, tren saatleri yeniden düzenlenecek, ara bağlantılar yenilenecek ve tren garlarında bisikletler için güvenli park alanları oluşturulacak. Ulaştırma Bakanı Cuvillier'e göre, tüm bu yenilikler aslında çok daha heyecan verici bir programın sadece başlangıcı. Fransa genelinde, bisiklet kullanımını savunan ve okullarda bisiklet eğitimini başlatmakla övünen Bisiklet Kullanıcıları Federasyonu, bu karardan son derece memnun görünüyor.

Berke, tekkir, Osman D. ve 7 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Nisan 2014
  2. Furkan B.

Furkan B. Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bizde olsa ne güzel olur ama biz önce bu iş için altyapı talep ediyoruz. Bisiklet yolu, park vs...

Çağlayan bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bizde bu iş böyle olmaz.
    İzleyin bak 5-10 yıla bu memlekette bisiklet yaygınlaşsın,hükümet bisiklete ötv koyar.
    varmı lan öyle beleşe vergisiz yakıtsız binip sağa sola gitmek???

4. Ahmet Keçeci

Ahmet Keçeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Plaka ve ehliyet zorunlulugu da getirildi mi bak o zaman ekonomimiz nasıl gelişiyor :)

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Fransa önüne geçemediği bir hava kirliliği sorunu ile yüzyüze. İlginç ama böyle. Sanırım Mart ayıydı hava kirliliği o kadar arttı ki Paris'de bazı hafta sonları sırf insanlar araba ile çıkmasın diye toplu taşıma ücretsiz yapıldı.

M.A.Y. ve Çağlayan bunu beğendi.
  6. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şimdi bu yazınızdan şöylede bir anlam çıkabiliyor; Fransa önüne geçemediği hava kirliliği sebebiyle böyle projeler üretiyor. bizde böylesi bir durum olmadığına göre bu tip projelerede gerek yok? Bu tip projelerin niye yapıldığına değil nasıl yapıldığına ve bize nasıl uyarlanabileceğine bakmamız daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum.

Berke bunu beğendi.
  7. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Niye ve nasıl yapıldığı, her ikisi de önemlidir. Bir devlet durduk yere cebinden çıkarıp para veriyorsa bütün sebeplerini bilmek lazım. Bizde de özellikle İstanbul'da hava kirliliği var ama böyle bir adım atan yok.

8. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hocam devletin cebinden para çıkarmasını geç daha Avrupa Yakasında bisiklet yolu yok adam gibi. İsterse günde 1000 lira versinler adam kendisini köşeye sıkıştırmaya çalışan otobüs şoförleriyle uğraşarak her gün işine mi gidecek? Komik bir durumdayız gerçekten...

9. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Japonyada şirketlerin bisiklet ile gidip gelenelerin yol masrafının iki katı kadar yol parası verdiğini biliyorum. Aylık yol masrafın 150 TL ise şirket sana doğayı koruduğun için 300 TL yol masrafı veriyor. Devlet destekli mi şirket politikasımı bu konuda bir bilgim yok.

10. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Dolaylı da olsa devlet desteklidir çünkü şirketler giderlerini vergiden düşerler.

11. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu ülke bu kadar güzel özetlenir.

Yalnız benim kafama takılan: Bunun tespitini kim nasıl yapacak? Her gün 3 vasıta değiştirip işe giden ben işe bisikletle gidiyorum yalanını söylersem bunu kim nasıl denetleyecek. Orası enteresan gibi.
    Veya adam 15km ötedeki iş yerine 2 gün bisikletle gitti, 3. gün geç uyandı arabasına atladı. Veya 2 hafta boyunca bisikleti kullandı, sonra diz ağrısı tuttu sakatlık geçirdi arabasını kullanmaya başladı. Km başı 25 cent gibi spesifik bir hesabı hangi devlet nasıl kontrol edip uygulayabilir.

Neyse ben gidip fransız senatosuna bir soru önergesi vereyim en iyisi.

12. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dunyanin bir cok ulkesinde var bu uygulama ama bunun yaninda sizide bisikletle gidip gelmeye tesvik edecek altyapisida var. o yuzden normaldir ama turkiyede uygulanmasi icin daha cok zaman var.

13. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Benim de aklıma takılan sorun bu oldu. Nasıl tespit edilecek?

14. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    universitede evden bisikletle en gidip gelenler arasinda bir yarisma yapilmisti. km hesabi yapildi eger yagmurlu karli soguk havalarda
    gidip geldiysen ilave bir katsayi ile carpilip ona gore fazla km ekleniyordu. bunun icin herkesin telefonuna bir uygulama yuklenip veriler online olarak herkes tarafindan goruluyordu harita uzerindede. akilli telefonu telefonu olmayanlar icin de herkes gunluk ne kadar gittigini hesaplayip ona gore bir tahmini rakam yaziyordu. tabi ki kimsenin caktirmadan fazla yazacagini dusunmediklerinden ve guvendiklerinden dolayi sorun olmamisti. bu yazilanlar norvecte uygulanmisti onuda belirtmek lazim unutmadan :)

ayni sey vergi iadesinde gecerli cogu ulkede noter imza tek basina yeterlidir resmi belgelerde. muhur noter tasdik vs gibi kavramlara gerek duyulmaz. cunku karsidakinin yalan beyanda bulunmayacagi bilinir.

15. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Fransa'yı bilemem. Almanya'dan ancak örnek verebilirim. Ben küçükken Almanya da Hannover'in Hildesheim bölgesinde yaşıyordum. Otobüsler bizdeki gibi şoför kontrolünde bilet atıpta geçmiyorduk. Dikdörtgen şeklinde kartona yakın bir bilet ile giriş ve orta kapının orada saati ve otobüs bilgilerini giren bir cihaz ile damga vurdurtuyorduk. Bileti soktuğun gibi damgayı vuruyordu. :) Sürekli bisiklet veya etrafı gezmek için yayan gitmeyi tercih ettiğimden pek otobüse binmediğim için karşılaşmadım. Otobüse aniden bilet kontrolü yapn bir kişi biner ve biletleri kontrol eder. Kaçak girene sağlam ceza yazarlardı. Bildiğim kadarıyla da kurallara uymayanlar genelde yabancı insanlar oluyordu. Almanlar aşırı kuralcı ve kurallara da harfiyen uyarlar. Turist olan Almana deyin sabah 04:00 de herkes hazır olsun otobüs kalkacak. Sabah 04:00 den önce var. O saatte otobüsün kalkmasını isterler. Otobüs o süreyi geçsin kıyameti koparırlar. 1. Kontrol olayı ani denetleme ve caydırıcı cezalar.
    2. olay ise Türkiye de hiç alışık olmadığımız bir şey

Almanya da;
    * Bugün ona yapan yarın bana yapar mantığı vardır.
    * O yapıyorsa ben yaparım mantığı yoktur.
    * Bana dokunmayan yılan bin yaşasın yoktur.

Bunlara hep şahit oldum. Birisini kandırmaya çalışıyorlar biri görsün sen ne yapıyorsun bunu yapamazsın derler ortalık karışır. İş yerinde bir usülsüzlük olsun çalışan kişi çaktırmadan gerekli yerlere şikayet eder. İşsiz kalsın önemli değil. Devlet ona zaten yardımcı olacaktır. Herşeyin bilincindeler. Fransa için bir şey diyemem. Eğer bu tarz bir disiplin var ise rahat uygularlar. Türkiye de uygulanır mı? Ertesi gün 80 milyon bisiklet ile işe gidip geliyorum diye başvurur ama trafiğin azalmasını bırakın Türkiye de ki bisiklet sayısında dikkat çekici bir artış bile olmaz. ^^

Japon bir muhabir Türkiye geldiğinde biz petrol fiyatlarından şikayet ediyorduk ama petrolün dibindeki bir ülkenin benzin fiyatlarını görünce şaşırdım. Japonya da bu fiyatlar olacak insanlar işe bisiklet ile gidip gelir o benzini almazlar dedi.

Fransa da ki insanlar bilinçli kişiler ise uygulama uygulanabilir bence.

Bülent ÖZER, Soner Közen ve tekkir bunu beğendi.
  16. Ali Sırıklıgil

Ali Sırıklıgil Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bizler, Devletten bu kadarını beklemiyoruz ama bisiklet yolu gibi masum birşey bile yerine getirilemiyor maalesef.

sspl, dogukan demirbek ve Emre O. bunu beğendi.
  17. Mustafa Güler.

Mustafa Güler. Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    aynen öyle. bisikletten çooook daha önemli şeyler var onlar için.

18. Murat Semiz

Murat Semiz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bu işe belediyeler önayak olmalı bence.

Ama sen özgürlük istiyoruz deyip suratını kırmızı örtülerle gizleyip sağa sola molafat kokteyli atar, dükkanları yakar yıkar, tanesi 500 milyarlık otobüsleri, belediyenin iş makinalarını, kamyonlarını acımadan yakarsan, belediye de, devlet de sana bisiklet yolunu yapar, evet.

Bi bitmediniz. El aya gideli 50 sene oldu, sen hala yumruk havada marş okuyorsun. Adam olsan, bisiklet dostları olarak bisiklet konusunda senle yan yana duracam ama tabi önce adam olmak, milletini sevmek lazım.

Gezici sevgi kelebekleri üstlerine sonuna kadar alınabilir.

19. Ali Sırıklıgil

Ali Sırıklıgil Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Murat Semiz Bey konuyu mecrasından saptırmayalım lütfen.

20. Ahmet Keçeci

Ahmet Keçeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu konuyu bile siyasi malzeme ettiğin, sağı solu suçlayacak birşeyler bulduğun için tebrik ederim.

Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ocak 2015