Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fox f100 mü yoksa rockshox sıd wc mı?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında ali can çalış tarafından paylaşıldı.

1. ali can çalış

ali can çalış Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar hangisini almalıyım, karar veremiyorum.

2. ali can çalış

Seviye:
    fikri olan yokmu?

3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Uzun zamandır Fox kullanıyorum,Sid wc olmasada Team ve race modellerini deneme fırsatım oldu. Sid bana göre daha rahat çalışan bir maşa,daha hassas. Şu an maşa alacak olsam düşünmeden Sid alırım.. Aynı fiyattalar sonuçta hemen hemen ve Sid'ler biraz daha hafif. Sağlamlık olarakta hiçbir fark olduğunu sanmıyorum sonuçta hepsi yarışlarda kendini kanıtlamış markalar. Sid'lerin Fox'a göre biraz daha fazla bakım gerektirdiğini okumuştum ne kadar doğrudur bilemiyorum. Aralarında seçim yapmak zor,ikiside çok çok kaliteli malzemeler. Kolay gelsin :)

ali can çalış ve Deniz bunu beğendi.
  4. Emre Nakipoğlu

Emre Nakipoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şimdi şöyle biraz bildiklerimi paylaşma gereği duydum eğer hatam varsa affola... Rock Shox SID üretimi son 8 yıldır SRAM in elindedir. Rock Shox firması 2002 de Sram tarafından satın alınmıştır ve SID maşa kendini ispatlamıştır... Rock Shox SID world cup series maşalarla fox F100 ler arasında 50- 80 gram falan vardır belki en fazla 120 gramdır daha da fazla olamaz... Yarışanların terchinde kalmış bir maşadır uzun zamandır... Ama en son üretim yeni nesil rock shox larda ağırlık biraz daha fazladır kilitleme apartı ile 1589 gram falan olmaktadır çalışmas iyi ve evet havalı maşadır...

Fox' a gelicek olursam Türklerin hepsi bende dahi bu maşayı seviyoruz. SID li bisiklet görsek bile eve gittiğimizde fox aklımızda kalıyor ama ben foxa bu açıdan
    yanaşmak istemiyorum... Hassasiyeti en az SID kadardır ama yarışan arkadaşlar belki bu oranı arazi şartlarına göre daha iyi verebilir... İkinci el alınabilirlik açısından da ikisi de tartışılır çünkü havalı maşarlardır... Ağrlık 1550 gibi bişeydir
    Havası çoktur...

Ama bunları geçersek benim şahsi görüşüm şudur... Rock Shox' ın ben CROSS yarış motorlarına maşa yaptığını görmedim en zor koşullara dayanan maşaları dünyada bildiğim kadarıyla fox firması yapıyor...Yani kantitatif değerlerine bakarsak belki SID deriz ancak FOX' un arge si olsun tecrübesi olsun arazi yarışları olsun, cross yarışları olsun bu motorlu araçları hem hafifletmek hem hassas hem dayanıklı olması gereken maşaları bu firma yapıyor!

Bir önerim daha var...MANITOU R7 marka bir maşa almanızı ya da özellikle getirtebilirseniz 450 tl civarına 1450 gram maşanız olur ... Eğer sorun hafiflik görsellik ve performans ise... Ama performansını diğer iki maşa ile karşılaştırabilicek bilgim yok

ali can çalış bunu beğendi.
  5. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    sid wc ile f100 arasında iseniz,

hassas çalışsın istemiyorsanız fox,
    hafif olsun istiyorsanız sid wc,

ikiside yılların verdiği tecrübe ile amortisörlerini yapmakta, her iki maşada bakım istiyor ki uzun ömürlü olsunlar. fox'un diğer dallarda ne kadar sağlam olduğunu biliyoruz ama sid ise bisiklet anlamında yıllardır kendini kanıtlamış.

6. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Başka bir yönden bakarak değerlendirecek olursak ;
    Fox firması alt sınıf maşa üretmez.Yani FOX'un "RECON,TORA,DART 3" 'e muadil bir modeli yoktur.
    Tek odaklı çalışır,sadece üst seviyeye ürünler üretir.
    Bu bakımdan bence üst seviyede güvenilirliği daha yüksektir.

7. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Maşarın bakımları periyodik yapıldığı müddetçe Fox'da SID'de uzun yıllar sorun çıkarmaz. Hangisi derseniz bu daha çok kullanımla ve alacağınız model ile ilgili olacaktır. Fox tek çeşit ürün üretmiyor. RL ve RLC diye iki farklı modeli var ve şu anda her ikisini de kullanıyorum. RLC modelinde fazladan sıkışma ayar opsiyonu var. Bu sayede maşayı olabildiğince hassas bir hale getirebiliyorsunuz yada yarışlarda pedal gücünüzü koruması açısından daha sert bir hale. Biraz da rebound ayarı çektiğiniz zaman SID ler gibi çalışan bir fox yapabiliyorsunuz kısaca. Dolayısıyla Fox alınacaksa RLC olmalı. Tabi "FIT" teknolojisi ile gelen 2010 modelini alabiliyorsanız çok daha iyi olacaktır.
    Peki Fox RL mi yoksa SID WC mi derseniz işte burada ise SID WC diyebilirim.

ali can çalış ve Samet Şenel bunu beğendi.
  8. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Peki SİDin hangi modeli desek ... SİD WCmi Teammi Racemi ?

9. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben de şuan ki maşamı almadan önce SID ile Fox F100 serisi arasında çok kararsız kaldım. Sonunda FoxF100RLC de karar kıldım. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum ve çok memnunum. Fox F100 serisinde 3 model var F100R, F100RL, F100RLC ağırlıkları ve özellikleri hepsinin farklı. SID için kullanmadığımdan bir şey diyemem ama onda da Race, Team, WC diye modelleri var ayrıca bu piyasanın devlerinden biri olması ve yarışlarda ki da başarısı da ortada kalitesi açısından diyecek bir şek yok. Biraz Bmw Mercedes olayı gibi ikisde birbirinden aşağı değil.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=63741

10. ali can çalış

Seviye:
    tüm cevaplar için çok teşekkürler. seçim herhalde görsel olarak olucak. elime alınca karar vericem diye düşünüyorum.