Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

FOX 32 F100 RL ne kadar uzun ömürlüdür?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Gökhan Akkaya tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya BilgisayarKurdu

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar malum XC150 kadro üzerine 3*9 XTR - XO - X9 grup set dizdik. Frenler de SLX(XT rotor) nispeten yeterli geliyor. Buna birde kadro maşa eklemeye geldi tabi sıra.

FOX 32 F100 RL modelini gördüm ikinci el piyasasında. İkinci el alacağım ancak arkadaşlar sağolsun nifak tohumları ektiler içime :)
    En azından kendi şahsi kanaatimce güvenilir bildiğim birinden, belirli bir fiyata almayı düşünüyorum ve fiyatı piyasanın 1 tık aşağısında diyebilirim. Stickerlar falan orjinal, var olan koruma jelatininin üzerine bir kat jelatin takılmış tamamen, sahibi titizmiş galiba. Dışarıdan bakılınca harbiden temiz görünüyor.

Ömür olarak kaç yıl kullanılabilir bunlar? Şu modelden eskisini alma, bozulur deme şansınız var mı?
    Valla satıcı da sağlam, ürün de gayet sorunsuz görünüyo, zaten ilk gün iade hakkı da tanıyor. Alayım gitsin değil mi?

İyi maşadır diye tahmin ediyorum. 30TL'lik Zoom maşa ile ortalıkta dolaşıyoruz, düz asfalta yaylanırken çukurda kitleniyor sanki :) Çok güzel maşa aslında ancak doğru zamanda doğru hareketi yapamıyor :)

2. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kullanacağınız maşanın ne kadar uzun ömürlü olacağı sorusu ürünün kendisiyle olduğu kadar sizinle de alakalı bir durumdur, şöyle ki fox maşalar üst seviye maşalardır oldukça kalitelilerdir ve yüksek performans sunarlar ancak bunu uzunca bir süre sağlayabilmek için üreticisi belirli şartların yerine getirilmesini ister, bunlar da maşanın bakımları ve kullanım şartlarıdır. kullandığımız maşalarda (fox maşa için konuşuyorum) kullanımdan ötürü zamanla kilit ve reboundun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan yağ miktarı azalır. bu özelliklerin düzgün çalışması için belirli aralıklarla bu yağın olması gereken özelliklere sahip olanı tedarik edilip eksilen yağın tamamlanması lazım. bu süreleri üreticiler maşaların "user guide"larında belirtir, daha sonra daha uzun aralıklarla da maşaların içini dış etkilerden koruyan ve sızdırmazlığını sağlayan keçeler ve o ringlerin(conta) değişmesini tavsiye ederler ki maşalarımız çalışma süresinde temiz ve kendisine zarar vermeden çalışabilsin. bu bakımlar yapıldığı müddetçe kullandığınız maşa genel olarak sorunsuz çalışır. buraya kadar yazdıklarım maşayla ilgili dikkat edilmesi gerekenler,
    sonrası ise sizin sürüşünüzle ilgili konulardır aldığınız maşayı kullanım alanına uygun mu kullanıyosunuz yoksa çok fazla mı zorluyorsunuz, üreticinin izin verdiğinden daha büyük çaplı rotor kullanıyormusunuz, genel olarak bisikletin temizliğine önem gösteriyormusunuz, ne kadar arazide ne kadar asfaltta kullanıyosunuz yada kullandığınız ürüne ne derece özen gösteriyorsunuz gibi faktörler de göz önüne alınmalıdır. unutmamak da gerekir ki bisiklet gibi mekanik sporlardaki yüksek performanslı parçaların hepsi eğer uzun vade kullanılmak isteniyorsa düzenli temizlenip bakımı yapılmalıdır yoksa bir müddet sonra yağ ekskliğinden dolayı kilit düzgün çalışmamaya başlar, sonra rebound özellini kullanamaz hale gelirsiniz sonra maşanın tepkileri iyice kendisini bırakır kütük gibi olur ve hava kaçırmaya başar, bütün bunlar olurken de maşanın iç bacaklarını sürekli toz ve pisliğin etkileriyle bacak kaplamasını aşındırır ve işin sonunda oldukça kalıteli bir maşa çöp olur. bunlar kolay kolay olmaz ama olurlar o yüzden bu tarz ürünleri alırken sonrasında servis bulup bulamayacağınızı iyi araştırmak gerekir. kısaca fox maşalar alınıp kısa süre atılacak ürünler değillerdir düzgün bakımlarla ve temiz kullanımla uzun yıllar kullanabilirsiniz içiniz rahat olsun. diğer sorunuza gelince eğer alacağınız maşa çok eski olmasına rağmen bakımları yapılmış düzgün kullanılmış bir maşaysa alınabilir ama ben kendim için gidip 4 -5 yıllık maşa tercih etmem, rafda bile dursa içindeki yağından tut keçesi contası neyi varsa zamanla özelliklerini yitirirler ve değişmeleri lazım ki sağlıklı çalışabilsin.

3. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Son cümleniz benim asıl merak ettiğim konuydu. Daha yeni, sıfır kutusunda aldığım SLX frenlerin sağ kolu bile ufak bir piston arızası yapınca şok olmuştum, halbu ki çok da temiz kullanıyordum.

Keçe ve contalarının çok da sağlıklı çalışmayacağı konusu korkutuyor zaten beni.

Chain bilmem bir şey isimli siteden 1200TL civarına düzgün, sıfır bir maşa getirtmeme ne dersiniz? Bulut isimli bir arkadaşım öyle öneriyor. Eski model ürün alma diyor kisacası.@Genar Batur

4. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Önce kadro alın.Konikse ona göre alirsiniz masayi.

Tasogare bunu beğendi.
  5. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Hocam kadro çok para ya, 2000'den aşağı adam akıllı bir kadro yok, ben bir defa alıp güzelce kullanmak istiyorum, asfalttan başka yola da girdiğim yok, sadece güzel tepkiler istiyorum biaikletten, ayrıca 2013 sonunda alınmış maşa. 2,5 senelik anladığım kadarıyla. Ne kadar doğru bilinmez. Ama alasım geliyor ne yalan söyleyeyim :)

6. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    frende talihsiz bir durum yaşamışsınız, nadir oluşan bir durumdur maalesef, maşa konusunda da 2 buçuk yıllık bir maşa çok eski sayılmaz. eğer temiz kullanıldıysa bakımı yapıldıysa sıfırı gibi kullanabilirsiniz. chainreaction dan maşa getirtmek gümrüğüyle falan uğraştırır ama sıfır alma imkanınız varsa eğer ve uyumlu maşa bulabiliyorsanız sıfır alın bence

7. asdasdasdasd

asdasdasdasd Forum Demirbaşı

Adı:
    muhammet
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    [QUOTE='
    İyi maşadır diye tahmin ediyorum. 30TL'lik Zoom maşa ile ortalıkta dolaşıyoruz, düz asfalta yaylanırken çukurda kitleniyor sanki :) Çok güzel maşa aslında ancak doğru zamanda doğru hareketi yapamıyor :)[/QUOTE]

bu maaşın büyük özelliği o bilmiyor muydunuz

8. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Asfalttan başka bir yola girmiyorsan zoom maşa ile devam et.. Mtb toplayıpta asfaltta sürmek de ayrı bir şey tabi..

9. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    CTD modeli ile arasındaki farkı açıklayabilecek bir dostum var mı acaba :) Fox Suspension 32 Float CTD Evolution Forks 2013 | Chain Reaction Cycles
    Sıfır olarak getirtme imkanım da var bu cihazı.

Bisiklet sürmekten inanılmaz haz alan biriyim ancak kötü bir bisikletle bu olmuyor :) Ben kalabalık semtlerde, kalabalık mekanlarda güzel güzel bisikletini süren biriyim. Memlekette girdiğim en kötü yol da toprak patika yoldur.
    Gösterişli, ihtişamlı bir bisikletim olsun, çarşı pazar gezelim arkadaşlarla diye düşünüyorum. Olmuşken en iyisi olsun istiyorum, yoksa FOX 32 CTD maşaya gümrük dahil 1200TL bayılmam asla. Ayakkabıya bile 200TL'den fazla vermeyen bir insanım ancak konu bisiklet olduğunda ucuza kaçamıyorum maalesef. Çevremdekiler israf ettiğimi düşünse de inanın çok iyi hissediyorum o parçaları elime alınca :) Frene basınca ön süspansiyonun darbeyi emişi, dalgaların köpürtüsü beni hasta ediyor anlatabiliyor muyum :)

10. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Anlıyorum.Zevk meselesi tabiki. Nasıl mutlu oluyorsanız öyle yapın:harika:

Gökhan Akkaya bunu beğendi.
  11. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    öncelikle maşa kaç yıllık, bakımları yapılmış mı, keçeleri sağlam mı, bunları ve tüm maşayı gözle kontrol etmeniz yeterli olacaktır. daha sonra gerekli bakım yapılır ki bu çoğu zaman sadece yağ bazen keçe, çok nadir diğer elemanlardır. alıp tepe tepe yıllarca kullanabilirsin

keçesi bozulan maşalarınızı atmayın bana hediye edin :p

12. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:

:) Kısa kısa cevaplayım herkes bildiğini düşündüğü / inandığı şeyleri yazmış.

Fox'un kendi service manual'lerinde yazan her binişten sonra sabunlu su ile, 30 saatten sonra detaylı - ince bi temizlik, 100 saatlik her binişten sonra maşanın bakıma girmesi
    yağının değişmesi ve 400 saatlik binişten sonra rebuild edilmesi (conta - keçe değişmesi) yönünde.
    Aynı şey Rockshox içinde geçerli ama memleketimizde ben henüz kendim haricimde maşasına bu sürelerde bakım yapan ya da servise yollayan birini görmedim. (Bilinçli kullanıcıları teznih ediyorum)

400 saat şu demek oluyor haftada 4 saat arazide maşa'nızın tam hakkını vere vere kullanırsanız 100 hafta yani 2 sene'de bir bakım yemesi demek.
    Bence keçe ya da contalar için endişelenmenize gerek yok çünkü ben 6-7 sene maşaya bakım yapamayan - yaptırmayan
    çok fazla bilinçsiz kullanıcı gördüm, keçeler contalar ömrünün başında oluyor henüz, çünkü insanımız hava atmak için arazide performans göstermesi amacıyla satılan maşaları alıp asfaltta, kaldırımda, bisiklet yollarında geziyor ve maşanın hakkını veremediğinden maşa eskimiyor bile.(en fazla ufak tefek çizikler sağa sola sürtmekten) Fabrika'nın öngördüğü "Biz bu maşayı ürettik alan adam da bunun hakkını verir,
    canına okur, 400 saatten sonra keçe ve contları halletsinler. Korkmayın o conta ve keçeler öyle hemen dağılmaz :)

@Erdoğanlar Bisiklet yaz itibarıyla Fox yetkili servisi olarak hizmet vermeye başlayacak diye bir duyum aldım. Yollarsınız, bakımını yapar geri yollarlar.

CTD ve RL arasında fark şudur. CTD versiyonu pro pedal gibi 3 ayrı mod içeren ve biniş türüne göre brain system gibi çalışan, düz yolda, tırmanırken ve araziye göre kendi kendini ayarlayan ve RL'ye göre daha yeni olan bir teknoloji barındırıyor üzerinde (BKZ: Climb/Trail/Descend)

RL ise rebound ve lock out'un kısaltılmışıdır. Aynı bacaktan rebound ve kilitleme yapabiliyorsunuz, zaten CTD'ye göre fiyatı daha ucuzdur.

Son düzenleme: 18 Mayıs 2016
  13. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    hocam sizin ihtiyacınız olan fox maşa değil, foxun uzmanlık alanı torpak, yolda da kullanırsın, ama gerek yok, daha hafifi ve ucuzu varken, marzocchi ye bakın, travela karar verirkende girdiğiniz çukurları düşünün, çok büyük değilse kısa travel tercih edin, asfaltta en iyi tepkileri alırsınız, ha bir de rebound ayarlı olması gene hoşunuza gidebilecek bi özellik

yannız braini karıştırmayalım, brainler karışmasın :)

anladığım kadarıyla ikisinde de rebound, yani tepkime yi ayarlayabilirken, ctd 'OC' (open cartridge)de açık kanallar kullanılarak yağa daha fazla ve hızlı müdahele edilir, bu sayede rebounda ek olarak spring rate yani suspansiyonun çalışmaya başladığı andaki şok sertliğini ayarlama özelliği eklenir, C'de lockouta ihtiyaç bırakmaz, ama tam kitlenmezde, ihtiyacınız olan kadar şoku yokuş yukarıda emmeye devam eder, suspansiyon güç ilişkisinin negatif etkilerini minimize eder, bir de yine aynı modellerin bi üstü var, kartuş üzerinde 2. daha hassas bi ayar bulunuyor

14. Ahmet Özcan

Ahmet Özcan Aktif Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  15. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    yukarıyı okuyacak bi dostunuz varsa olabilir

ha bi de CTD daha havalı, onu da söylemeden geçmeyelim :) eskiden + ve - vardı, o aynı şey değil üzerinde CTD yazmasıyla bkz hangisi güzel

C T D

+ . . . . . . . -

16. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Valla arkadaşlar bizim bisikletçi arkadaşlarla da konuştum, teknik kısmından ciddi anlamda anlayan, bu maşaların bakımını profesyonel anlamda yapan. 10km yol gittim bunun için ( Şaka şaka yolumun üzeriydi ) ancak hiçbiri 3. el maşa almama, eski sezon maşa almama onay vermedi. Zaten o maşanın da üzerinde boya kalkıkları vardı, sonradan gördüm fena halde canımı sıktı. Zaten beyaz renk, zor bela ikna olmuştum, o ufak boya kalkmaları beni soğuttu.
    Hepsi 3 kuruş fazla verip yurt dışından en azından 2013 model CTD almamı önerdi, 2014 daha iyi olurmuş tabi. Ancak 201 CTD'nin de ayarlama opsiyonları gayet yeterliymiş benim için.
    Ayrıca maşayı siyah renk de seçebiliyorum bu sayede :) Galiba hiç riske girmeyip sıfır Siyah 2013 CTD alacağım. Ticaret yapacağım kişi de sevdiğim,güvenilir biri, tanınan biri, ancak ne maşa ne de kadro konusunda kimse ikinci el önermiyor. Bu iki parçayı kesinlikle sıfır tercih et diyorlar.

17. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    less is more

yeterlilik se aradığınız test ederek bulabilirsiniz daha optimumunu, hangis daha yeterli görüyosa onu almak iyi tabi, bazen keyif ve estetik kaygılarda etkiyo

mini test;

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

sonuç, C ler çoğunluktaysa foxçusunuz, yoksa diğer

18. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    9 lu XTR Kadar Sağlamdır Tahminime Göre :=)

tolga akyol bunu beğendi.
  19. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Yurt disindan sifir getirtmeyi dusunuyorum, maşa 2009 model bildiğim kadarıyla, ilk sahibi belirsiz, kim bilir kaç sene kullanıldı?

20. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:

Brain'i belki daha evvel görmüşlerdir diye dedim :D Yoksa brain sworks patentli bambaşka bir teknoloji o nedenle "gibi" dedim :)