Foton kuşağı (gerçekten ilginç)

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Bence hiç birşey olmayacak :D O denilenlre baksaydık şuan 15 20. kıyamet kopmuştu :D:D

Scudo

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
(link)
bu konu ile alakalı bir filmin linkidir bu tür link vermek yasaksa moderatör arkadaştan kaldırmasını rica edebilirim teşekkürler!4 bölümden oluşuyor!

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Böyle saçma yazılar çok hoşuma gidiyor, ne güzel eğleniyorum.

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
Ciddiye alınacağını ummuşsunuz ama ciddiye alınacak bir yanı olsa alırız... İnsanların ölümsüzleştiği bir dünyada yaşamak güzel olabilir mi? Tüm hayvanların soyunu tüketir, kaynak kıtlığından birbirimizi yemeye başlarız...

tanerhosgor

Aktif Üye
Tepki
613
Bisiklet
Scott
ölümsüz biri nasıl yenir peki , uzuvlar mı ? :p kollar bacaklar , sporcular epey revaçta olurdu herhalde :)

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
2012 hakkında olacagı hakkında anlatılan dıger olaylar yerıne bunun olmasını yeglerım :D

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Arkadaşlar bu tür haberlerin hiçbir aslı yok. Merak edenlere söyleyeyim 2012'de kıyamet kopacak diye bir şey de yok. Güneş'in 11 yıllık bir devri vardır ve bu devir boyunca Güneş en etkin hale 11 yılın ortalarında ulaşır ve daha sonra tekrar etkinliğini kaybeder. Güneş Devri 24 1-2 yıl önce başladı ve 2013'de en etkin hale ulaşması bekleniyor. Güneş'deki aktiviteler bu dönem de maksimum düzeye ulaşacak. Güneş'in nerdeyse yarısı lekelerle kaplanacak ve patlamalar da oldukça etkin olacak. Şu an Güneş minimumda ve günlerdir hiç leke göremiyoruz. Bu Güneş Devri oldukça lekesiz geçecek gibi görünüyor. 2012'de Güneş'de büyük bir patlamanın olacığı haberi ise şuna dayanıyor. 1859 yılında Güneş'te güçlü bir patlama gerçekleşmişti ve pu patlamanın etkisiyle açığa çıkan büyük kütleli plazma Dünya'mızın atmosferine girerek kendini gösterdi. Normalde kutup ışıkları 60-80 gibi yüksek enlemlerde gözlenirken o tarihte Küba gibi ekvatora yakın bölgelerde dahi kutup ışıkları gözlenmişti. Neyseki o dönemde teknoloji bugünkü kadar gelişmemişti. Bu olay sırasında telgraf sistemleri oldukça karışmış. NASA bu senenin Şubat ayında böyle bir durumun ortaya çıkmasında ne kadar zarar açığa çıkacağını hesapladı. Hayli olarak böyle birşeyin 2012 yılında olacağını söyledi ve ortaya çıkacak zarar sadece Amerika Birleşik Devletleri için 10 Trilyon$'a denk geliyor. Böyle bir şeyin olma ihtimali var fakat bu 2012'de olacağı anlamına gelmiyor. 2012'de veya 2023'te veya 2034'te olabilir. Ama kesin bir şey yok. Aşağıda konuyla ilgili bir kaç resim sunuyorum.
Güneş minumumda leke yok: (link)
Güneş maksimumu: (link)
Kutup ışıkları (aurora) : (link)
Konuyla ilgili tartışmak için:(link)

Machoo

Daimi Üye
Tepki
113
puhahaaahaaa gülerim ben bunlara...boşboğazın biri hocaya sormuş kıyamet ne zaman kopacak diye..hoca;''küçük kıyamet karım ölünce büyüğü ise ben ölünce''iyisi takma kafana...

• Beğen
Tepkiler: cedrick41

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Bu konuda 2012 de kıyamet kopacak denmiyor. Bir KEHANETE göre: Yeni bir çağ başlayacak ve zaman kavramı yok olacak. Tarihi de maya takviminin bitiş tarihi olan 22 aralık 2012 olduğu düşünülmektedir.

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
bence tamamen bir sallama
tez bile diyemem
bırakın bilmem ne kurumu başkanını yada profesorunu
ordinaryus soyluyor demek bır ıspat degıldır
dayandığı tek bir ciddi bilimsel veri yok

evrim teorisi bundan 10 kere daha mantıklı

sallama bir varsayım

çok güzel özenle düşünülerek yazılmış bir senaryo

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Sencer Bey, gönderdiğiniz metni ilgiyle okudum. Oldukça heyecan verici. Konuya şüphe ile bakıyorum. O zaman gelsin hele, doğru mu değil mi anlarız :)

Teşekkür ederim.

Berk

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
kutuplardaki buzulların erimesinin sebebi dünyanın manyetik kuşağının zayıflamasıyla güneşten gelen madde parçacık ne ad verirseniz verin dünyanın manyetik kuşağı tarafında ötelenememesinden olmakta imiş buda hava sıcaklığının artmasına buzulların erimesine yol açmakta ve dünyada ki yaşayış biçimi ihtiyaç (carbon salınımı sera gazları ozon tabakasındaki delinme) bunlara tuz biber olmakta imiş:eek:

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
@cedrick41
Buzulların erimesinin pek onla ilgili olacağını düşünmüyorum. Ozon tabakasının delinimi ve küresel ısınma da farklı şeyler. Fakat geçen yıl .Science'da ya da Nature'da yayınlanan bir habere göre küresel ısınma Ozon Tabakası'ndaki deliği kapatmada olumlu bir etki yapıyormuş.
Küresel ısınmaya neden olan ana gaz: Karbondioksit
Ozon Tabakası'nın delinmesine neden olan ana gaz: CFC(Kloro floro karbon)

silas

Üye
Tepki
82
Geçen yıl okulu kazanıp ileri ilngilizce sınavı için istanbula gitmiştim. Yurt ve sınavla ilgili işlerimi hallettikten sonra akşam bineceğim otobüsün biletini aldım. henüz vakit olduğu için beşiktaş iskeleye oturup manzaraya dalmışken bir adam yanıma oturdu. Hemen hemen bu muhabbetin bir benzerini yaptı. Tutarlı olmadığı için inandırıcı gelmemişti. Şimdi okuyunca farkettim o uzun yazının bir nevi özetini anlatmış. Yazıyı okudum ancak bilimsel anlamda ispat yapılmamış. (yada ben kaçırdım) Bu yüzden -bilimsel olarak ispatlanana kadar- anlatılanlara pek kulak asmıyorum.

Küresel ısınmayla ilgili olarak; geçen yıl bbc nin yayınladığı Dünyayı kurtarmanın beş yolu (five ways to save the world) adlı belgeseli temel alarak okulda çıkardığımız bir dergi için yazılar yazmıştım. Güzel bir kaynak. Hatta sanırım discovery science da bu belgeselin bir nevi devam serisi(Ways to save the world) gösterilmeye devam ediyordu. (Şu an yayınlanıyormu bilemiyorum. ama internette bulunabilir sanırım...)

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
:) bir var sayım teşekkürler paylaşım için o gün gelsin hep beraber görürüz : )

ali karagönlü

Forum Bağımlısı
Tepki
630
Bisikleti yeni almıştım ama. Daha önümüz de gidilecek çok yol var...
21.12.2012 bu tarih'e bakarsak 2112 senesin de olabilir...

mxceyn

Aktif Üye
Tepki
19
arkadaslar bence cok sacma bı olay bu kuran ı kerım de gecıyor ıse ne ala ınanmak farz hatta sart olur?ölumsuz bı yasam denılıyor ne sacma?bole sacma bı olay warmı kuran ı kerımde ne denıyo ??HER NEFİS ÖLÜMÜ TADACAKTIR bunları dıkkate alrak konusalım ALLAH c.c ın hıristıyan ının takwımıne mı ınanalım?ıSLAM da ıkı takwım war hıcrı ve rumı neymıs o maya takwımı felan ?ınanmayın boyle seylere gawurlar ınanabılır zaten dıkkat edersenız butun sacma olaylar onlarda pekı neden ALLAH c.c ye ınanmadıkları ıcın?ewrım e ınanmak bıle ınsanı allah gostermesın dınden cıkartırken nasıl bı gawurun sozune ınanabılırız kı?

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değerli arkadaşlar..
İşte tam da bu konuyla alakalı bir belgesel..

(link) tıklayıp DİREKT izlemeye başlayabilirsiniz..
(Türkçe DUBLAJLI )

2012: The Odyssey - Yıl 2012: Zamanın Sonu

Gökyüzü ve matematik bilgileri çok ileri olan ve zamanı döngüler olarak kaydeden Mayaların Takvimi 21 Aralık 2012 ‘de sona eriyor. Güneş ve Galaksinin merkezi, aynı hizaya geliyor…
Günümüzle 21 Aralık 2012 arasında ne olacak …
Tüm kavramların ardındaki değişmeyen güç ; Quantum Fiziği ve Çekim Yasası…
21 Aralık 2012”de kıyamete benzer bir olay bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklar. Böyle bir şey olmayacak, çünkü çoktan olmaya başladı…
Siz bu programı izlerken de devam ediyor olacak…

Belgeseli izlemek için (link) tıklayınız.