Fotoğrafçılık

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@d.berkay
Evet şimdi oldu. Bu koşulları göz önünde bulundurursak sorun yok.

40x60 çapında net fotoğraf alabilirsin 2048x1536 çözünürlükte. Tamamen manuel ayar yapılmasıda çok güzel bir özellik. Ama sesli video çekimini bence dikkate bile alma. Çokda önemli bir özellik olmasa gerek. Sana göre değişebilir bu ama ben hiç video kullanmadım. :):)
O zaman hayırlı olsun diyelim. Güzel karelerini bekliyoruz.

Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: d.berkay
Scudo

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Evet bu koşullar benim için şu anki durumda en iyisi...
hem makinenin özellikleri fotoğrafçılığa başlamak için ideal bence bende belki 1 sene falan bu makineyi ve özelliklerini iyice öğrenirim....pozlama detayları kompozisyonlar falan denerim bakalım işte hayırlısıyla başlicam :D

yardımların için teşekkür ederim...

TravellerSeko

Aktif Üye
Tepki
32
İsim
Serkan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bana kalırsa fiyat ve performans acısından sony DSLR-A100 ve pentax k10d gayet iyiler.eger tabi biraz daha para cıkabilirim derseniz nikon d80 derim

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
üzerinden epeyi zaman geçmiş, bilmiyorum belki almışsınızdır makina ama almadıysanız ve bütçeniz de yeterliyse(önceki mesajları okumadım) bu yaz canon eos 400d kullandım ve çok memnun kaldım. makinanın sahibi olan arkadaşım da fotoğrafçılığa yeni başlayan birisiydi. kesin karar vermediyseniz bunu da düşünmenizi öneririm(önceki mesajları okumadığımı tekrar belirtmek istiyorum)

yavuzicmez

Daimi Üye
Tepki
109
Tüm digital ve analog fotoğraf makinesi ayarları..
Fotoğraf çekmek için ihtiyacınız olan tüm bilgiler burada..

MEB tarafından ''MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN
GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ'' adı altında hazırlanmış güzel bir kaynak
(link)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Soğuk havada fotoğraf çekerken makinenizi çok iyi koruyun. Makineyi soğutmayın. Yedek pil mutlaka bulundurun ve onları cebiniz gibi sıcak bir yerde tutun. Yoksa çok çabuk boşalıveriyorlar.

okan_ergun

Daimi Üye
Tepki
40
nikon d200 derım cıktığından bu yana hayalımde bakalım bu aralar rusyaya gidebılırım uygun fıyata bulabılırsem full set halınde alıcam...

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
Arkadaşlar bende fotoğraf çekmekten zevk alıyorum ve bu makineyi alıyorum düşünceleriniz. NİKON DSLR D3

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
D3 mü alıyorsun? Hayırlısı olsun ne diyeyim. Düşüncemize filan gerek yok, o fotoğraf makinalarının Scale LTD' si, Pinarello Prince'dir.

Dijital çılgınlık hadsafada olmasına ben hala film kullanıyorum. Nikon F100'üm var. F100 yanında FM3A ve FA gibi tamamen manuel makinalarım da var ve en az F100 kadar kullanıyorum. Manuel ve sabit odaklı lenslerimle gayet mutluyum. Dijital olarak ise artık kimsenin kullanmadığı D1h tercih ettim. 500 ytl'ye zamanının D3'ünü almış oldum. Onunla da gayet mutluyum :)

BuRroM

Forum Bağımlısı
Tepki
218
D3 yerine ben olsam d300 ün çıkmasını bekler d300 alırdım.. üzerinden artan paraya da çok güzel iki adet lens alırım.. Unutmayın ki önemli olan şey LENSLERDİR.. Ne kadar kaliteli bir lensiniz olursa o kadar kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.. Ya da Canon eos 5 d de düşün derim.. Yine iki veya 3 adet ekstra lens alabilirsin.. Ama d3 bence çok fazla.. Sonuçta daha çok gazetecileri hedefleyen bir dslr.. Bir de d3 gibi bir mkineyi taşımak biraz zahmetli olurdu.. Tabi ki seçim sizin ama ben yine de d300 ü düşünün derim.. Bu güne kadar Nikon Canon'un gerisindeydi bana göre çünkü kullandığı sensörler 800 isodan sonra çok fazla gürültülü(noise) fotoğraf çekiyordu.. Bu da tabi ki kullanışlılığı düşürüyordu.. Ve diğer bir önemli özellik olan full frame(35 mm sensör) e sahip değildi.. D300 de bu özellik var.. tabi ne kadar mükemmeldir bu hala tartışılıyor.. Nedeni ise piyasada var olan lensler full frame bir makinada yetersiz kalabiliyor ve fotoğraf karelerinde köşelerde siyahlık olmasına sebep oluyor.. Fakat bu problem kesinlikle çözülecektir..

Ben Nikon karşıtıydım dediğim gibi sensörünü beğenmiyordum.. Ama d 300 kalbimi çaldı malesef:) Yakaladığım ilk fırsatta bir nikon d 300 alabilmeyi istiyorum.. Ha bu arada genel olarak Nikon'un lensleri daha ucuz olduğu için de tercih edilebilir;) Benim tavsiyem d300 dür.. D300 d3 ün özelliklerine çok yakındır..

Sevgiler..

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

okan_ergun

Daimi Üye
Tepki
40
ewt D300 bugun ıtıbarı ıle ukranıa dakı satış fıyatı full body set ve standart lens ıle 1400usd ama çok afılı seyahat çantası war kocaman bı valız boyunda çelık korumalı...

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@okan_ergun

Bunu Ukrayna getirtmeyi denersem bir kaç yüz Avro fiyat artışına maruz kalacaktır :(

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@koraymalkoc
Merhaba,

Sanırım uzun yıllardır fotoğraf çekiyorsun. Yaşının 14 olduğuna bakılırsa çok küçük yaşta başlamışsın fotoğrafçılığa. Çünkü Nikon D3 gibi bir makineyi bir amatör kullanıcının seçeceğini sanmam.
Düşüncelerimiz için ise sadece hayırlı olsun dememiz yeterlidir sanırım.
Yanlız aldıktan sonra o makine ile çekilmiş birkaç fotoğrafınızı bu topic altında bizler ile paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Sevgiler...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@baymineral

Gümrükten geçirebilirseniz hiç fiyat artışı olmayacaktır. İlk verilen rakam kesin doğru ise.
Burada satın alacaksanız artış yüz avro değil bin avro bazında gerçekleşecektir sanıyorum !

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer

...
Çünkü Nikon D3 gibi bir makineyi bir amatör kullanıcının seçeceğini sanmam.
...

Katılıyorum Serkan. Tecrübeme göre yeterli bir fotoğraf ekipmanı için ayrılan gereken bütçenin sadece dörtte birinin fotoğraf makinasına ayrılması gerekiyor. Dörtte ikisini (yani yarısını) lenslere, kalan dörtte birini ise tripod, kafa, flaşlar, scanner, filtreler, çantalar ve diğer aksesuarlara ayırmak gerekiyor. Bu durumda $5000 değerinde bir fotoğraf makinası alabilmek için -bence- bütçenin $20000 olması gerekiyor :)

Yüzüklerin Efendisi'ni duymayan çok azdır herhalde. Çoğu kişi o kitabı bir fantezi romanı olarak algılasa da aslında başlı başına bir felsefe kitabıdır. O kitaptan öğrenilecek ilk felsefe, "gücü" kullanmak cezbedicidir ama "güç" sizden güçlüyse kullanılan siz olursunuz. D3 bir "güçtür". Deneyiminizle, sanatınızla, diğer ekipmanınızla onu kullanacak gücünüz yoksa, siz onu kullanmazsınız; o sizi kullanır.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Firochromis

Güncel bir reklam sloganı ile katkım olsun.
"Hayatta değerli olan, sahip olduklarınız değil size sahip olanlardır".
D3 üm olsa herhalde o bana sahip olurdu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba; Nikon Coolpix l120 (400TL/300TL) vs l310(200TL)

Sizce hangisi daha iyi. İkinci el fiyatlarını yazdım.

Tepki
120
İsim
Mert
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tekvites pixel ve sensör boyutları aynı, l120 lcd ekran çözünürlüğü diğerine göre çok daha iyi. Fotoğrafta benzer sonuçlar alırsınız.