Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fotoğraf Makinası tercihi...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sadece fotoda değil aynı zamanda video çekerken de optik zoomun çalıştığı,10x optik zoomlu dijital f. makinesi tavsiyeleriniz nelerdir?

temucin90 bunu beğendi.
  2. muratkaracaus

muratkaracaus Yeni Üye

Seviye:
    bende bu yaz yurt disina ciktigimda bende bir fotograf makinasi aldim. tabi almadan once o kadar cok arastirma yaptim ve burada fotograf makinasi satan o kadar cok mekana gittim ki saymakla bitiremem... en sonunda sony nin 2.5" ekrani olan 15x optik zoom 8.1MP olan bir makinada karar kildim ve yurtidisina gittim. orada ilk isim gidip bu makinayi ve birkac alternatifi daha degerlendirmekti. orada bu makinayi alan arkadasim oldu bu makinanin cektigi fotolar gercekten superdi ama ne kadar yaklasirsan o kadar goruntu bozuluyordu ne kadar vibration engelleme modu olsada hatta bu dual olsada 10x e yaklastikca goruntu el titremesine bagli olarak duzgun cikmiyordu... tabi moralim azami olcude bozulmustu. daha sonra dusundum ki 10x buyuk bir fotograf makinasini elimde tasimaktansa daha kucuk 3x veya 5x lik bir makina bana yeterli olacaktir dedim...
    Ani bir karar degisikligiyle sony nin W80 ve T100modellerini inceledim...W80 modelinin ozelligi 7.1mp 3x optical zoom face detection goruntu sabitleme ve dahasi, T100un ozellikleri ise 8.1mp 5x optical zoom ve ayni ozellikler dual goruntu sabitleme....

En sonunda W80de karar kildim... Tabi soracak olursan en basta 10x istiyordun simdi 5x varken niye 3x aldin diye... sebep cok basit ayni anda ayni cektigimiz fotolarda W80de renkler daha canli ve beyaz isik altinda cekiyormussun gibi T100de ise sari bir fon olustu ve diger fotolarda W80 daha aydinlik cekti... bende hic cekinmeden W80 aldim... Goruntu kalitesi super mercek Carl Zeiss ve de video yu super kalitede cekiyor. kamera da mi cekilmis fotograf makinasinda mi ayirt edilmesi guc. tabi isikli ortamda boyle...

Makinamdan cok memnunum...

temucin90 ve stratus bunu beğendi.
  3. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    Benim sana tavsiyem Kodak Z812 IS olur. Bende bu makinadan kullanıyorum ve alalı 2 ay oldu ve gayet memnunum. Alırken yanında 1GB hafıza kartı ve G600 printe dock hediyeydi. Ayrıca seninde dediğin gibi video çekerken de zoom yapabiliyorsun ve zoom'un hızı yavaş. Yavaş olması daha iyi çünkü görüntüyü bulandırmadan çekim yapabiliyorsun. 1280x720p özelliğinde HD video çekebiliyorsun. (ama 1 GB ile 8 dak.)
    Çözünürlükte yeterli 8.2 MP.

işte özellikler:

12X SCHNEIDER-KREUZNACH VARIOGON Optik Zoom Objektif
    Optik görüntü sabitleme
    Net 8,2 MP çözünürlüğün keyfini çıkarın
    HD kalitesinde fotoğraflar ve 720p (saniyede 30 kare) video
    Videodan HD kalitesinde sabit fotoğraflar
    Sınıfının en iyisi* bas ve çek hızı (0,23 sn) ve otomatik odak netliği ile hareket fotoğraflarınızı geliştirin
    Yüksek ISO (3200'e kadar**)
    Yüz algılama teknolojisi

http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=11594&pq-locale=tr_TR

stratus bunu beğendi.
  4. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Olympus SP-550 UZ ve SP-560 UZ.......
    Dİjital makinede en önde gelen firmalar nikon, canon ve olympustur.bu makineler de hem özellik hem fiyat bakımından gerçekten harika.
    http://www.olympus.com.tr/consumer/29_97.htm
    bak bi de SP-570 UZ çıkmış:D yeni haberim oluyor bu sayede.

stratus ve temucin90 bunu beğendi.
  5. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    peki bunlarda asıl benim istediğim o özellik var mı,yani video çekerekn optik zoomu çalıştırabilmek gibi. Bazı makinelerin 10 optik zoomu olmasına rağmen videoda bi işe yaramıyor,son anda almaktan vazgeçtim,çünkü üretici istese böyle bir özellik koyardı,ben de ona inat satın almaımm ve hemen vazgeçtim.

6. heisenberg3910

Seviye:
    sizin dediğiniz olay samsung gibi sonradan bu makina işine el atmış acemi firmaların ürünlerinde olur.nikon canon ve olympus yıllardır bu işi yapmaktadırlar.kalite konusunda hiçbir şüpheniz olmasın;)

stratus bunu beğendi.
  7. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sony ve canon kullanıcısı olarak sana canonun çok çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Canon veya Nikon alman senin için daha iyi olacaktır

stratus ve heisenberg3910 bunu beğendi.
  8. heisenberg3910

Seviye:
    sony nin 7.1 mp lik makinasıyla canon un 5 mp lik makinasının fotoğraf kalitesi aynıydı.hangi modeller bilmiyorum.dediğiniz gibi bu markalar gerçekten çok kaliteli ama şöyle bir durum da var.nikonun türkçe menü desteği yok.bir arkadaşım nikonun çok güzel bir makinasını aldı ama kullanamadığı için tekrar satmak zorunda kaldı.canon un da diğer markalara göre fiyatı biraz daha pahalı...

9. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
  10. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    Amatör olarak fotoğraf çeken bir insanım ve dijitale pek itibar etmiyorum, görüntüde bir yapaylık/çirkinlik oluyor bence... Bu tahminimce filmdeki noktaların düzensiz olarak dağılması dijitalde ise sıfır hata ile yanyana dizilmeleri. Ancak dijital makina kullanan insanlardan (bazıları okul vs. yüzünden daha ciddi olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyor) öğrendiklerimden ve kurcaladığım makinalardan şunu söyleyebilirim:

Bu mp sayısı bir pazarlama stratejisi oldu, tabiki yüksek çözünürlük işe yarar birşey ama hangi durumlarda? Bu çözünürlük denen şey aslında fotoğrafın boyutu demek. Yani çok büyük baskılar alınmayacaksa (ki bu tür bir makina ile herhalde afiş basmak için fotoğraf çekilmeyecek) MP olarak belirtilen değerin pek bir anlamı yok. Fotoğrafın kalitesini belirleyen iki önemli unsur objetif(lens) ve görüntüyü algılayan sensör. Bunları inceleyerek seçim yapmak gerekiyor, yoksa çok yüksek çözünürlük bu tip makinalarda hiç birşey ifade etmiyor, hatta sensöre göre çok yüksek çözünürlük görüntü kalitesini bozan bir unsur.

not:hemen herkes biliyordur ama MP dikey olarak dizilen piksellerin sayısı ile yatay olarak dizilen piksellerin sayısının çarpımıdır. Standart ekran çözünürlüğü 1280*1024 dersek bunun megapiksel(aslında milyon piksel demek ama...) olarak değeri: 1.3(10720) MP, bunun kayıpsız olarak (300 ppi) basarsak 10,84cm x 8,67cm boyutunda olur. Türkçesi; 4-5 MP den sonrası artık gereksiz olmaya başlıyor amatör kullanım için zaten baskıda upsampling yapılarak boyut pek bir kayıp olmadan yüzde 50 kadar rahatlıkla büyütülebilir.

d.berkay ve sgtalper bunu beğendi.
  11. heisenberg3910

Seviye:
    dediklerinize aynen katılıyorum.yüksek mp ancak manzara çekimleri gibi geniş çekimlerde işe yarıyor

12. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    doğa fotoları için canon şehir veya iç mekan için ise nikon'un CCD sensorlerini tavsiye ederim. MP olayında diğer arkadaslara katılıyorum, billboard'a baskı yapmıyacaksanız 5MP yeterde artar bile. D-SLR bi makina herzaman için en idealidir.bisiklette nasıl amaca gore kadro secmemiz gerekiyorsa, burda da aynı, amaca gore makina secmeliyiz...

13. sultibac

sultibac Üye

Seviye:
    600 YTL ye Nikon D40 alınabiliyor Sirkeciden...
    Alacağınız hiçbir slr-like yada daha küçük makina SLR ler gibi güzel kareler çekemez...
    Video olayına önem vermiyorsanız tavsiye ederim...
    Diğer tarzda ise Fuji markasına da bakın derim...
    Oldukça kaliteli modeller üretir...

14. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    isteklerini karşılamaz biliyorum ama doğum günümde sony dsc-w35 almış sevgilim hoş makine 7.2 mp max çözünürlük 3072 * 2304 çekiyo ama videoda zoom özelliği yok ama zoom yapıp kayıt alman mümkün batarya olması pil derdini ortadan kaldırıyo lityum iyon olmasıda bitmesede şarj etmene olanak sağlıyo usb kablosu heryerden temin edebileceğin standart kablolardan menü türkçe destekli vizörü var uzun çekim yapmana olanak sağlıyo lcd ile 380 çekim yapmana olanak sağlıyo hd kalitede 1gb lık karta 9 dakika normal kalitede ise yaklaşık 40 dakika kayıt yapmakta benim en sevdiğim özelliği ise makrosu 2 cm özellikle yakın çekimlerde başarılı ayrıca kitaplardan çektiğin görüntüleri fine reader programı ileworde aktarıyosun az önce denedim :) yani dpi olarakta başarılı ama paran varsa sony her zaman iyidir özellikle carl zeiss seçimlerimde önemli rol oynar optik konularda iyi yaklaşık 290 liralık bir alet

15. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    En güzeli sirkeci hayyamdan güzel bir analog SLR alman, kendini savunmak için düşünürsen zenith alabilirsin; ortalama 20 kg'dır. : )

Bu arada gerçekten SLR tavsiye ederim çünkü çok uç durumlar haricinde body fotoğraf kalitesini etkilemiyor, olay objektifte bitiyor o yüzden çok daha ucuza geliyor aynı kalitede fotoğraf. Dijitalde bir sürü teferruat var, yok sensördü yok kıldı, tüydü... Hem şimdi Eos 1 body alsan 80-100 arası bişey verirsin, süper...

Gerçi senin amacın farklı ama, okuyan başkaları içindi bu tavsiyeler.

temucin90 bunu beğendi.
  16. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Birkaç digital camera önerisi:

Turistik amaçlı, amatör kullanım için:
    Canon Powershot G9, 12 megapixel, 500-600$ civarı. Bu kamerayı denedik ve gayet başarılı diyebilirim, tavsiye ederim.

Üst düzey amatör kullanım ve yarı profesyonel için:

Canon EOS digital rebel XTi, 10 megapixel. 700$ civarı ( sadece gövde)
    Amatör kullanım için üst düzey bir kamera.

Canon EOS 5D, 12.8 Megapixel(full frame). Yarı profesyonel için.
    Sadece gövde 2600$ civarı, +1000$civarı başlangıç düzeyi için lens gerekli. Çok iyi bir kamera, pro işlerde kullandık, 80x120cm. galeri baskıları aldık ve neticeler gayet başarılı. Digital çalışmak isteyenlere kesin tavsiye ederim.
    35mm. manual kameralardan alacağınız baskı kalitesine digital ulaşmış bir kameradır bu.

Eğer ileride veya şimdi high-end fotoğrafa geçmek isteyeniniz varsa:

Bu kamera orta format kalitesine ulaştı, Sinar, Mamia, hatta Hasselblad bile yanında zayıf kalıyor ( fiyat ve hız göz önüne alınırsa)
    Canon EOS 1Ds Mark III. 21megapixel- full frame. 8000$ sadece gövde.
    Avrupa ve Türkiye satışı 7500€- sadece gövde.:D
    Bu kamerayla 120 megabite dosya alabiliyoruz, neticeleri mükemmel.

17. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Yüksek mp için yanlış düşünüyorsun.
    Mega pixel sadece fotoğrafın 300 dpi'daki baskı ölçüsününü büyütmez, fakat aynı zamanda siyah-beyaz ve renk sıkalasınıda etkiler.

Şöyle anlatayım: Diyelimki 5 mp. lik ve leica lensli bir kamerayla siyah beyaz çektiniz, siyah ve beyaz değer arasında gri ton olarak 100 değer alırsanız,
    10 mp. lik leica lensli bir kamerada gri ton arasında 1000 değer alırsınız.
    Bu renk içinde aynı işler, örneğin kırmızıdan sarıya giden renk tonları arasındaki
    turuncu değerlerin ( renklerin) sayısı ( zenginliği) yüksek megapixel' lerde artacaktır.:)

Digital kameralardaki MP olayı tıpkı scanner-tarayıcı olayı gibi işler. Ama herzaman lens kaliteside bununla birlikte paraleldir.
    Yüksek çözülürlüklü fakat ucuz plastik ( organik) lensli bir kameranın neticesi, aynı çözülürlükteki kaliteli bir cam lensli kameranın neticesinden daha kötü olacaktır.

d.berkay bunu beğendi.