Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fosforlu boya

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Salih AK tarafından paylaşıldı.

1. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar şu elektronik devreli led tekerlek süslerinden esinlenerek telleri ve/veya bisikletin başka yerlerini "fosforlu" boyayla boyamaya karar verdim. Bisikletim metalik açık gri renkli olduğu için üzerinde iyi parlayacağını düşünüyorum. Evet akşam "ışımasını" istiyorum. elektrik veya harici ışık gerektiren bir çözüm istemiyorum. Reflektör, cam tozu veya UV(siyah) ışık altında parlayan "floresan" boya istemiyorum.
    Benim dediğim bildiğiniz hani şu gündüz ışık depolayıp sabaha kadar parlayan, eskiden (belki hâla) evlerimizdeki apartmanlardaki düğmelerde olduğu gibi ışıldayan fosfor!

internette arama yaptım fakat fosforix adlı şirketten başka bir sonuç elde edemedim. O da istanbul'daymış. Ben İzmir içinde nerede bulabilirim? Daha önce gördüğünüz, varsa bildiğiniz bir yer? praktiker ve koçtaşa baktım yoktu. Hatta "neon" diye bi seri flo boya için rafa "fosforlu" yazmışlardı. benim aradığım "flo" değil "lum" olarak geçiyor. insanımız parlayan her şeye fosforlu deme eğiliminde olduğundan pek çok satıcıya derdimi anlatmakta zorluk çektim. Mesela bir örnek:
    -fosforlu boya var mı?
    -var şu şu renkler.
    bakıyorum. uv ışıkta parlayandan..
    -Böyle değil. Şu "gece "karanlıkta" parlayan boyadan.
    -Tamam işte bunlar da gece belli oluyo zaten gündüz aynı görünüyorlar.
    (hani UV ışık siyah ışık ya.. herhalde orasından anladı.)
    -UV altında parlıyo demi bunlar?
    -evet onlardan. :D
    -anladım tamam benim aradığım bu değil.
    -senin dediğin nasıl bir şey?
    (az önce söyledim. dumur.)
    -neyse boşver. Hayırlı işler.

evet izmir'de var mı? olmalı! nerede?

2. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    ali karagönlü, MertSayın ve d.berkay bunu beğendi.
  3. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba,

Ben uzun zaman amatör balık avında kalamar avı ile ilgilendim. Burada ayrıntıya girmeye gerek yok ama av malzemelerinde kullanmak için sizin aradığınız boyayı çok aradım. Oldukça zor bulunan bir boya ki ben internette bulabildim sadece ve astarı yüzünden pahalıya geldiği için vazgeçtim.

Düşündüğünüz şey tam olarak resimdeki olabilir ancak yapacağınız uygulama bu kadar güçlü bir ışık vermeyecek. Boya sadece aldığı ışığın belirli bir miktarını yansıtabiliyor onu da ancak zifiri karanlıkta gösterebiliyor. Bu boyanın uygulama alanı da zaten tam karanlık ortamlardır.

Ayrıca fotoğrafta görülen yansımayı elde etmek için boyaya çok güçlü spot tutulması gerekir. Ve tam karanlık ortamda bu fotoğraftaki sonuç alınabilir. Siz zifiri karanlıkta mı bisiklet kullanacaksınız ve her daim yanınızda bir spot taşıyabilecek misiniz? :D

Ayrıca bu boyanın şöyle bir kötü yanı var. Soğuk ortamda yansıtma özelliğini çok çabuk kaybediyor. Yani mesela plastik bir malzemeye uygulandığında, metal bir malzemeye uygulandığındaki yansıtma süresinden bir miktar daha fazla o da belki 30 sn. bilemediniz bir dk. kadar daha fazla kalıcı yansıtma yapıyor. Uygulayacağınız malzemenin metal olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım.

Bunun dışında pütürlü bir boya olduğu için inanılmaz miktarda kir tutacak. Ve çok çabuk dökülecek.

Bence güzel güzel bisikletinize binin :in:

4. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    uyarılar için teşekkür ederim.
    ışımanın saatler sürebildiğini okumuştum. O yüzden uygulamaya değer buldum. Çok parlak olması önemli değil farkedilir şekilde parlaması yeterli benim için. Bir kaç dakika çok kısa sanırım boyadan boyaya farkediyor. Pütürlü olması, toz tutması ve dökülmesi için vernik gibi bir çözüm düşünüyorum.
    İzmir'de bulamadınız yani özetle?! hmm...

5. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu boyanın özelliği şu ;
    Az veya çok olsun etrafından aldığı ışığı yansıtarak sürülü olduğu zemini daha seçilir hale getirmesi. Bu sebeple eski tip elektrik düğmelerinin butonlarının malzemesinde bu boyadan katkı yapılmıştır.

Ancak boyanın yansıtma özelliği alabildiği ışık miktarı ile doğru orantılı. Yani boyaya güçlü bir ışık kaynağı tutar bir süre bekletir ve ışık kaynağını kapatırsanız boya kaynaktan emdiği ışığı bir süre resimdeki kadar verir sonra azala azala zaman geçtikçe kaynağı olmadığı için söner ve sadece etrafından alabildiği ışığı vereceği düzeye gelir. Aynen elektrik düğmelerini sadece zifiri karanlıkta parlar şekilde görebildiğimiz gibi. Yani dışarda bisiklet sürerken jantlarınızın böyle parlayacağı gibi bir fikre kapılmayın.

Ben boyayı açıkçası İzmirde kim satar aramadım. Çünkü genellikle sanayi için (Fabrikalarda, gemilerde) görünürlüğü arttırıcı boya olarak üretildiği için büyük miktarlarda paketlenmiş. Ama illa da yapacağım derseniz tiyo yukarıda. Denizci bir tanıdık bulun. Gemide ellerinde mutlaka vardır.

Salih AK bunu beğendi.
  6. erhan öğün

erhan öğün Yeni Üye

Seviye:
    Slm ArkadaŞim Bİzİm Fİrmamizda Bulunmaktadir Ama Fİyat Tabİ El Yakar DoĞan Tİcaret Dİye Gİrersen Bulursun Ama Zİfİrİ Karanlikta Parlar Normal Karanlikta O Kadar Kendİnİ Bellİ Etmez Dostum

Salih AK bunu beğendi.
  7. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    pek istemesem de vazgeçtim. ilginiz için teşekkürler.

8. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Ya bende düşünüyordum böyle birşey şu fosforlu bantlardan alıp yapıştırırsak güzelce, gece iş görmez mi acaba ? Fosforlu amele yeleği kullanıyorum gece sürüşlerinde sıkıldım artık :). Şöyle güzel bi fosforlu bant markası filan var mı ?

9. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Markasını falan hiç bilmiyorum,dün gittim sanayiye 4 metre fosfor aldım ; Jant tellerine,ön kısımdaki kabloların bir kısmına,pedalların yanına,arka demirlere ve koltuğun altına fosforu çektim,Hoş durdu :)

10. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    Sizin dediğiniz reflektör/reflektif bant sanırım ve amele yeleği dediğiniz şu yol çalışmalarında turuncu turuncu giydikleri şey ise,
    benim dediğim o değil.
    Eğer "fosforlu bant" dediğiniz şey şu yollardaki tabelalar gibi "ışığı yansıtan" bir şey değilse aldığınız yeri tarif ederseniz memnun olurum.
    yoksa konumuz reflektörler vs değil. lütfen başka başlık açın.

ZekiAlper bunu beğendi.
  11. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de bahsettiğiniz fosfor maddesinden arıyorum. Konu için teşekkürler

12. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    güzel bir çalışma yapmışlar. Link için teşekkürler...

13. azad112

azad112 Yeni Üye

Adı:
    Eyüp
    Bisiklet:
    Bianchi
    Merhabalar iyi forumlar. Bisikletimin jantlarını gece parlamaları için boyamak istiyorum. Jantlar aliminyum. İnternette fosforlu boya adıyla satılan boyalar var. Bu boyaların sprey, akrilik vb çeşitleri var. Sizce hangisi daha uygun olur, daha kalıcı ve etkili olur? Bir de ben sadece gündüz depoladığı enerjiyi gece parlayarak vermesini istiyorum. Bu tip boyalar gündüz de parlar mı? Parlarsa kötü görünür mü?
    Bu akrilik olan: Karanlikta Işik Veren Fosfor Boya Işikli Boya GittiGidiyor'da 239743054

Bu da sprey: Dupli-color Fluo Yeşil Fosforlu Efekt Sprey Boy GittiGidiyor'da 241845395
    Marabu Do-it Fosforlu Akrilik Sprey Boya 150 Ml. Yeşil GittiGidiyor'da 240762704