Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

forumda satış işlemi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mavinehir tarafından paylaşıldı.

1. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar forum üzerinden bisiklet satışı nasıl oluyor.Satılan bisikleti için önce parayı gönderip sonra ürünümü alıyorsunuz.yoksa başka türlümü.eğer başka ilden alındığında üründe problem olursa ne yapıyorsunuz.aydınlatırsanız sevinirim.

2. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu durum alışveriş yapan kişi ile satan kişi arasında ki anlaşmaya göre değişir.

Eğer aynı şehirde iseniz buluşup, bisikleti inceledikten sonra almanız iyi olur ki çoğu kişi de böyle yapar.
    Farklı şehirlerde ise eğer oradan bir tanıdığınıza aldırma/gidip alma durumunuz varsa risk almamış olursunuz.
    Diğer türlü karşıda ki kişiden güvenebileceğin bir referans almalısın. Mesela ben çoğunlukla 1-2 mesaj ile alışveriş yapmam, sık sık mesaj atıp karşıdaki kişiyi tanımaya çalışırım. Çalıştığı yer, okuduğu okul gibi bilgileri alırım, mümkünse kontrol ederim.
    Ardından eğer güvenebiliyorsam önce parayı gönderirim ve havale açıklamasını olabildiğince açık bir şekilde alışverişi anlatacak şekilde yazarım. Ve satıcıdan hemen kargo numarasını yollamasını isterim.

Bu tarz alışverişlerde çoğunlukla önce para yollanır sonra ise ürün.

mavinehir ve Korhan Dinç bunu beğendi.
  3. Korhan Dinç

Korhan Dinç Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben de Özgür Bey'in dediklerini uygulardım. En mantıklısı onlar.

mavinehir bunu beğendi.
  4. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Forumlarda kişisine/durumuna göre değişir bir durumdur bu. Yıllardır forumda olan birisi ile bu alışveriş gerçekleşecekse paranın satıcı için ne zaman yatacağının bile öneminin bazen olmadığı istisna durumlarda yaşanabilir. Ben o şekilde çok ürün satıp ücreti konusunda aceleci olmadığım ya da öncelik durumu gözetmeden gönderdiğim olduğu gibi aynı durum benim alışveriş yaptığım kimi insanlarca da yaşadığım bir durumdu. Kısaca bir kaç yılını vermiş bir forum kullanıcısı ile sıkıntı yaşama durumu normal bir siteden yapılacak alışverişe oranla daha düşüktür. Netice de bu ortamdan sürekli faydalanan birisi olarak ne itibar kaybetmek isterim, ne de başkasının itibarını zedelemek. Yeter ki insanlar bu tür konularda hassas ve özenli olsunlar.

5. bülent kara

bülent kara Aktif Üye

Seviye:
    Ben birkaç defa alım satım yaptım. Hem alırken hem de satarken önce para işini hallettik, çok şükür bir sorun çıkmadı.
    Fotoğraf makinesi ve bisiklet sattım. Fotoğraf makinesini ilçeye araçla gidip kendim teslim ettim ödemeyi elden aldım.
    Bisikletimi taaa Malatya'ya gönderdim, arkadaş öncesinde parasını yollamıştı. Ben de sorun çıkarmadım, havale gerçekleşir gerçekleşmez bisikleti kargoya verdim. Neyse ki kargoda da sorun çıkmadı.
    Ödeme konusu tamamen güven meselesi.
    Kargo konusu ise biraz daha rahat; ürün hasarlı veya sorunlu çıkarsa kargocuya rapor tutturabilirsin ve ürünü iade etmeyi deneyebilirsin. Karşı taraf iade almazsa yine sorun yaşanabilir. Bu durumda kargonun kesinlikle sigortalı gönderilmesini tavsiye ederim. En azından ürün bedelini sigortadan alabilirsiniz. Bir diğer güvence şekli de başka alışveriş siteleri üzerinden aynı ilanı verip satış işlemini oradan gerçekleştirmek. Ama ne yazık ki Bisiklet Forum ruhuna aykırı olur :) birbirimize güvenmeliyiz.
    Ücreti havale edip ürünü alamadığınız zaman bankaya başvurup havaleyi geri almanız çeşitli koşullarda mümkün ama kesin olarak bankadan öğrenmek lazım koşullarını... Bir de havale masrafı konusu var, benim bir işlemimde karşı taraftan (dediğine göre) 16 TL masraf kesilmiş, bir kısmı bana yansıdığı için bir miktar zararım oldu, helal ettim ama boşu boşuna masraf ödemiş oldum :) Bu durumu aranızda önceden konuşmanızı tavsiye ederim.
    Önemli bir sorun da ürünün rezerve edilmesidir. Benim yine bir fotoğraf makinesi (Olympus SP560) ilanım vardı, bir arkadaşa rezerve ettim, aylarca bekledim... Makineyi soranları da geri çevirdiğim için makine mundar oldu ve ben ilanı tekrar verdiğimde güncelliğini yitirmiş oldu. İlan tarihiyle güncelleme tarihi arasında çok uzun süre geçtiği için ben de istemeye istemeye satıştan vazgeçtim. Nakit ihtiyacım olmasına tağmen makine elimde kaldı :(
    Rezervasyon süresini kesin olarak belirlemenizi, fazla beklememenizi tavsiye ederim.
    Herkese güvenli ve iyi alışverişler.

mavinehir bunu beğendi.
  6. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:

havale açıklamasının açık olmasının önemi nedir?

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Evet doğru söylüyorsun.

8. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:

tabi dediğiniz doğru.buranın eskilerinin verdiği bir güven var.hassas ve özenli olma konusunada katılıyorum.

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu konuda pek yorum yapacak bişey yok doğukanaksu arkadaşıma katılıyorum. Zaten dürüst insan görmesen bile insani iç güdülerle sana kendini belli eder, çok fazla didiklemenin anlamı yok.

10. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    aydınlatıcı bilgiler vermişsin sağol.başka siteler üzerinden de olsa aynı durum olmaz mı mesela sahibinden.comda.Birde havale ücreti bazı bankalarda kartsız işlemle yapabiliyorsun.iş bankası 4.5 tl alıyor .normal havaleye göre daha uygun.

11. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Kargo ile ürün teslimatında herhangi bir sıkıntı yaşarsanız (Farklı ürün, veya kargonun gelmemesi vb) elinizde bir kanıt niteliği taşır. Birkaç sene önce bir araç satışında başıma gelmişti. Banka transferindeki havale açıklaması bizim için yasal kanıt olarak işlem gördü ve paramızı kurtarmıştık.

mavinehir bunu beğendi.
  12. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    bunu öğrendiğim iyi oldu sağol.