Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Forumda 18 yaş altı için öneriler.

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    foruma üye olan 18 yaş altı genç arkadaşlarım,
    anne ve babanız ile olan durumunuzu bilmiyorum,aileniz sizin uzun yollara gitmenizi istiyormu ?
    açık açık yazarsanız memnun olurum .
    sizlerden yaşça büyük dostların yapmış olduğu kazalar göz önüne alınırsa aynı durum sizede olabilir,
    14 yaşında iken ben pekte uzaklara gidemezdim ,rahmetli annem izin vermezdi,
    16-17 yaşında asi bir ruhum yok idi,büyüklerimi dinlerdim ,özellikle annemi,12 yaşımda babamı kaybettim,annemi üzmek istemedim.
    bu foruma üye olan genç dostumu anadolu yakadan avrupa yakaya ailesi göndermedi,tabi aile ne ister ise o olur.
    18 yaş altı gençlerden tek isteğim ,annesinden babasından gizli iş yapmamaları,
    ha aile izin verir ise sorun yok,ama 100 + km göndereceksem çocuğumu önce 2 kere düşünmeliyim ,
    gönül isterdiki gençlerin babalarınında bisiklet foruma üye olması,böylelikle babalarının fikirlerini alırdık ve hatta babalarda bisiklete binerek evlatları ile pedal çevirirlerdi,bunları yapanlar var bu ülkede ama azınlık...

OnurCG, mariokaldato, berkex ve 17 kişi daha bunu beğendi.
  2. Kaan.Özçelik

Kaan.Özçelik Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Kudret Kurtcebe
    Kudret Ağabey'e katılıyorum. Ve ayrıca 18 yaş altı gençlerin uzun turlara grup içinde bile olsa tek başlarına çıkmalarını onaylamıyorum doğrusu. Herhangi bir sorun olsa sorumluluk kimde olacak?
    Masumiyet karinesi kenarda durmakla birlikte, 14 yaşında bir arkadaşımız "Abi ben sordum annemlerin onayı var." dediğinde o tura katılmak için bize doğruyu söylemediğinden nasıl emin olacağız?
    12 yaşındaki kızımla geçen yıldan beri şehir dışında 100-150Km'lik turlara çıkıyoruz ama dediğim gibi, bunu birlikte yapıyoruz.
    Gençlere naçizane tek tavsiyem acele etmemeleri. Önlerinde uzun bir hayat var. İstedikleri herşeye zaman bulacaklardır...

SerkanEriş, SerkanH ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  3. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abi ben sordum annemlerin onayı var." dediğinde o tura katılmak için bize doğruyu söylemediğinden nasıl emin olacağız?

işte çok önemli bir nokta.:harika::harika::harika::harika::harika:

4. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    neden 18 yaş? yanılıyorsam düzeltin sanırım amerika birleşik devletlerinde otomobil ehliyeti alma yaşı 16. 16 yaşındaki insana ehilsin ve traifkte gezebiliyorsun kursalların bu diyor elin adamı.

elbette bizde kurallara göre trafikte seyreden taşıt sayısı artık o kadar azaldı ki gerçekten trafikte ilerlemek tam bir cambazlık.

aile ise duygusal anlamda, bir insan için sorumluluk duyması gereken en önemli birliktelik benim içinde.

eğer ülkemizde, düzgün ve kurallı bir toplum söz konusu olsa, hata yapana hakettiği ceza en kısa sürede uygulansa ve cezalar caydırıcı olsa gönül rahatlığı olur herkes için, yolda olan ve yola sevdiğini uğurlayan aileler için.

5. Yavuzos

Yavuzos Aktif Üye

Adı:
    Yavuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim cevremde sadece ogretmenlerim bisiklet suruyor onlarla tura cikiyorum babam sahsen gelip ogretmenlere izin verdigini soyluyor falan onun disinda tek olarak sehir disina cikmama pek sicak bakmiyor ki bende anlayisla karsiliyorum. (Yas:17)

dincer_colak ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  6. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @mehmetlevent

mehmet bey,
    belge varmı elinizde ,16 yaşa abd 'de ehliyet veriliyor diye ,bunu merak ettim şimdi

@Yavuzos

katılıyorum...:harika:

@mehmetlevent

mehmet bey siz çocuğunuzu tek başına 200 km bisiklet turuna baba olarak gönderirmisiniz ,çocuğunuz yoksa sorum geçersiz kalır

Yavuzos bunu beğendi.
  7. Yavuzos

Yavuzos Aktif Üye

Adı:
    Yavuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ayni seyi bi gun oturup ben dusundum. Yok abi gonlum el vermedi gondermezdim yani :D

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  8. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    eğer ülkemizde, düzgün ve kurallı bir toplum söz konusu olsa, hata yapana hakettiği ceza en kısa sürede uygulansa ve cezalar caydırıcı olsa gönül rahatlığı olur herkes için, yolda olan ve yola sevdiğini uğurlayan aileler için.

bu dediğiniz toplumu norveçte gördüm 1 yıl kaldım ,ama 16-17 yaş gençlerin aileleri hiç karışmıyordu ,
    aile , düştükleri hatalar onları ilgilendirir gözü ile bakıyor

SerkanEriş, sccetin ve Yavuzos bunu beğendi.
  9. Yavuzos

Yavuzos Aktif Üye

Adı:
    Yavuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok ozeniyorum ya su norvece, isvece, hollandaya. Ama bizim ulkede ne yazik ki boyle degil. Belkide cok kisi oldugumuzdandir. Nerde cokluk orda pislik demisler ne de olsa.

10. Kaan.Özçelik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sayımız iyi de coğrafyamız kötü.

Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Kuzey Ege bunu beğendi.
  11. mehmetlevent

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bu linkte birşeyler yazmış Kudret Bey,

List of countries by minimum driving age - Wikipedia, the free encyclopedia

bu linkte de sınırsız tam ehliyet yaşı birçok eyalette 16,5 yaşmış.

Driver's license in the United States - Wikipedia, the free encyclopedia

Kudret Bey, ben de amerikan dizilerinden kulak dolgunluğu ile duyduğum birşeydi, sayenizde netleşti. dünya üzerinde 18 yaş genelde trafiğe çıkma için.

afyon dumlupınar şehitliğinde 11 ve 12 yaşında erkeklerin, 17 yaşında kızların kitabeleri(mezarları) vardı. bekleyerek geçiyor ömrümüz haksız mıyım? ben hiç kimsenin anne ve babasına asi olmasını istemem ama anne ve babaların çocukları korumak adı altında ne kadar sınırladığını da gözlemliyorum. ben de 22 yaşlarında ,izmirden efese bisikletle gitmek istemiştim. annem ve babam izin vermemişti. kendilerine kızmıyorum. onlara asi davranıp onlardan habersiz bu geziyi yapMAdım. bundan 20 yıl evvel o yoldaki araç sayısı şimdikinin belki 5te biri kadardı.

kimse anne ve babaya asi olup gizli iş yapmasın. önermiyorum. tasvip etmiyorum. uygun bulmuyorum. ama geçen cuma evime 300 metre ötesine 6 tane bomba atıldı 2 de ses bombasına maruz kaldım evin içinde. ya da yıllar önce yolda yürürken arkadaşımın 1 adım arkasına inşaattan işçi düşmüştü az yavaş yürüse başına düşecekti ya da söke ovasında tarladaki bir arkadaşımın en yakın arkadaşına yıldırım düşmüştü ve vefat etmişti.

olumlu düşünüp, dikkatli olursak gerisi olacağına varıyor.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  12. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu ülkede hiç bir aile 16-17 yaşında oğlum riske girer ise sorumluluk ona aittir diyebilirmi ?
    ,norveç aile yapısı der, bura norveç değil,

hasanalparslang bunu beğendi.
  13. Yavuzos

Yavuzos Aktif Üye

Adı:
    Yavuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cok dogru. Olmasi gerekende bu zaten cunku sakali olmayani trafikte duzgunce adam yerine koymuyorlar bile bu ulkede otesi var mi ?

14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @mehmetlevent

anne baba ,18 yaşı ve üstüne müdale etmeyecek,
    ,tıbben 16-17 yaş ergenlik çağıdır ,vücudumuzda değişim olurken tavırlarda değişebilir hepimiz yaşadık bunu,kimi asi olur kimi aşırı içine kapanır ,aileler biluğ çağında olan gençlere karşı sert olmayacak şefkat ilgi gerekir, dövmek ise, yalnışın ta kendisi olur.

ben de 22 yaşlarında ,izmirden efese bisikletle gitmek istemiştim. annem ve babam izin vermemişti.

bana söylemek yakışmaz ama,
    aile hata yapmıştır.

@Yavuzos

şu önemli,norveçte sıla hasreti çektim ,çünki güneş yoktu,1979-1980 'de orda idim,6 ay güneş görmedim ,insanın ruhu daralıyor.

Yavuzos bunu beğendi.
  15. mehmetlevent

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    zaman şartları yaratıyor. ben gençlerin 15-16 yaşında olgunlaştığını ama boşu boşuna 18 li yaşlarını beklediğini gözlemliyorum.

Charlie, kaskreis ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  16. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @mehmetlevent

doğruluk payı var ,ama tecrübe açısından sıkıntıları var ve deneylemeleri az olmuş ,tecrübe her şeydir,anca sahada öğrenilir,zamanla kazanılır,özellikle uzun etap tecrübesi gerekir,ama ne kadarda tecrübelide olsanız dışardan gelen saniyelik tehlikeyi savuşturamazsınız ,sele üstünde ben çok tecrübeliyim bana bi şey olmaz demek yerine her an tehlikelere karşı uyanık olmam gerekiyor denmeli bu iradede bisiklet sürülmeli.

17. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Eğer aklım başımdaysa neden olmasın :) yaşım 15,eğer arkadaşlarımla çıkarsam sıkıntı yapmıyordu,ancak hepsi yokuşta yoruluyor,bisileti eline alıyor ben de haliyle sıkılıyorum,ve yalnız takılmak bu durumda daha iyi oluyor,ilklerde yalnız kalma falan demişti,ancak bir-iki gidince alıştı,genelde dağa gidiyorum , düşsem biryerimi kırsam riskli ama yapacak birşey yok, yaşa bakmıyor .

İlk başlarda gece sürüşlerine izin vermeyen annemi şu şekilde ikna etmiştim;
    Sen gece istediğin gibi çıkıp,geziyorsun peki, birisi saldırsa vb. bir durum olsa hangimiz kendimizi daha iyi koruruz?

Kimseyi gazlamak istemem ama ben 30 lu yaşlara geldiğimde bisikletten şu tadı alacağımı sanmıyorum,bu yüzden yıllarımı harcayamam , turlar için arkadaşlarımla onun dışında yalnız olarak iznim var.

Ve bana birşey olursa sorumluluk her zaman bendedir,30 yaşında birine birşey olmasından pek farkı yoktur, çünkü bisikletle trafiğe çıkma yaşı resmi olarak 12 dir.Nasıl motosiklette 16 ise bisikletin yaşınıda doldurunca trafiğe çıkmamızda bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.

Herşey kafada bitiyor,aklımız başımızda olduğu sürece tecrübeden başka eksiğimizde yok gibi :)

Sağlıcakla kalın..

Ha bu arada tecrübe eksiği dedim ama burada birçok bisikletçiden daha fazla zamandır bisiklet sürüyor,trafiğe çıkıyorum.Belki direk tecrübe demek değil ancak..

Ben ilk 16 jant bisikletimle (ondan önce 3 teker tabi :D) 5 yaşımda başladım,10 senedir bisiklet sürüyorum,6 senedir de trafikte sürüyorum ..Kaza da yaptım çok kez , inşallah yavaş yavaş öğreneceğiz.

T.R.E.K bunu beğendi.
  18. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @kaskreis

dağlar sakindir oralarda araç sıkıntısı hak getire,orda kendinlesin en şanslı sensin bence.

kaskreis bunu beğendi.
  19. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Kaan.Özçelik Önümüzdeki hayatın uzun olduğunu kimse bize temin edemez,benim dayım yaşasa şuan 46 yaşında olacaktı ancak 3. sınıfta hayatını kaybetmiş.

Yaşarken değerini bilelim..

@Kudret Kurtcebe Dağdan çok keyif alıyorum, özellikle hafif inişlerden,ancak düşsem yardım edecek kimse yok,bazen yanıma telefon bile almıyorum.

20. Kaan.Özçelik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bunu kastetmediğimi tahmin etmiş olmalısınız.

Tapatalk kullanılarak gönderildi.