Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Foruma Açık Soru

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında enginayan tarafından paylaşıldı.

1. enginayan

enginayan Üye

Seviye:
    Wireless km saatlerinde, mıknatıs vericiden her geçtiğinde tekerlek bir tur attığı kabul edilerek (tekerleğin, daha önce ölçüp alete kodladığımız milimetre cinsinden ölçüyü-örneğin 2100mm- kat ettiği kabul ediliyor) fakat fren sistemi sebebiyle ve vericinin mıknatısı rahat görmesini sağlamak için vericiyi ve mıknatısı tekerlek çemberinin merkezine daha yakın bir noktaya monte ediyoruz. bu durumda aslında mıknatıs vericiden her geçtiğinde ölçülen miktardan daha az yol kat edildiği anlamına gelmiyor mu?? (örneğin 2100mm değil 1500mm yol kat ediyor.) bu durum bizim gerçek hızımızdan daha yüksek bir rakamı ekranda görmemize sebep olmaz mı?
    TEŞEKKÜRLER..

2. Snaqe

Snaqe Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben sorunuzu tam anlayamadım ama anladığım şekilde cevap veriyim.
    jant telinin her noktası verici ve mıknatıs ile aynı anda o doğruda bulunur. Bu yüzden vericinin ve mıknatısın merkeze olan uzaklığının pek önemi olduğunu düşünmüyorum.

Mehmet Boran ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  3. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tekerleğin göbeğe yakın kısmı daha az yol kateder fakat daha yavaş döner göbekten uzak kısmı ise daha çok yol katedmesine karşın hızlı döner sonuçta çember 1 tur attığında göbekte bir tur atıyor yani herhangi bir yüksekliğie bağlamak önemli değil diye biliyorum ben yanlışım varsa lütfen düzeltin;)

4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Açısal frekans da merkezden uzaklık farketmez...

Merkeze yakın diye daha hızlı dönmez. açısal frekans; aynı doğrultuda merkezden uzaklaştıkça aynı kalır... Sayacın ölçtüğü de açısal frekanstır. Yani mıknatısın 1 saniye içerisinde, aynı noktadan kaç defa geçtiğidir...

İşte km sayaçlarının kalitesi burada ortaya çıkar. Ölçüm sıklığı kaç sn'dir?
    Bu kadar detayı ben bilmiyorum, ancak üreticiler bilebilir...

İlizyonistler bu tür göz yanılmalarını çok iyi kullanırlar. İnsanları yanılgıya düşürmek için kullanılan yöntemlerden biridir...

5. Gunesak

Gunesak Aktif Üye

Seviye:
    Olguyu basitçe şöyle izah etmeye çalışayım.
    Alıcıya sinyal gönderen mıknatısı jant tellerinden birine takıyorsunuz. Bisikletinizin maşasını da tekerleğin göbeğinden dış lastiğe kadar devam eden bir referans hattı olarak kabul edin. Tekerleği yavaşça çevirerek mıknatısı taktığınız jant telini gözünüzle takip ederseniz, bu telin her noktasının referans hat olarak kabul ettiğiniz maşa hattından aynı anda geçtiğini göreceksiniz. Bu bağlamda da mıknatısın merkeze ne kadar yakın ya da uzak olduğu önemini yitiriyor çünkü telin her noktası referans çizgiden aynı anda geçiyor. Yukarıda da değinildiği gibi, merkeze yakın koymak, sinyal gücünü etkileyen bir unsur sadece.

6. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba,

Cevaplar doğru. Ben de şöyle açıklayayım:

Dairesel bir dönme hareketi yapan KATI bir cismin üzerindeki herhangi bir noktanın dönme frekansı değişmez. Bisiklet tekerleği katı bir cisim olduğundan göbekten kenara doğru hangi noktayı alırsanız alın birim zamanda aynı dönüşü yapacaktır. Dolayısıyla mıknatısı tel üzerinde nereye taktığınız önemli değildir. İsterseniz mıknatısın ve alıcının yerini tel üzerinde değiştirin ve tekerleği elinizle tam bir tur döndürerek mıknatısın maşadaki alıcının önünden geçerken çıkardığı sesi duymaya çalışın. Mıknatıs lastiğe yakınken de göbeğe yakınken de hep aynı yerde sesi duyacaksınız.

Hoşçakalın

7. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kısaca özetlemek gerekirse Mısknatısı, önjant çember telinin istediğimiz noktasına takabilirmişiz:eek:

8. enginayan

enginayan Üye

Seviye:
    sorun hallolmuştur açıklamada bulunan arkadaşlara teşekürlerimi iletiyorum...

murty bunu beğendi.