Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Forum kuralıyla ilgili

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhaba,

Aşağıdaki konuyla ilgili bir sorum olacak:

1- Forumda herhangi bir makale/konu paylaşırken, tamamını paylaşmanız gerekir. İçeriğin bir kısmını yazıp link vermek yasaktır. Ancak içeriğin tamamını yazıp en alta kaynak olarak link verebilirsiniz. Bu kurala uymayanların konusu kaldırılıp ceza puanı uygulanır veya forumdan uzaklaştırılır.

Performance Cycling gibi çok kapsamlı ve uzun makaleler için İngilizce siteler bulunuyor. Bu sitelerde çok faydalı gördüğüm bilgileri burada paylaşmak istiyorum. Ancak copy-paste yapmak, İngilizce bir makaleyi buraya kopyalamak hiçbir şey ifade etmiyor. Sözün özü çeviri yapmak gerekiyor. Bu da tahmin edeceğiniz üzere zahmetli ve kapsamlı bir konu. Ben uzun bir makalenin çok önemli olan bir bölümünü çevirip forumda konu açıyorum veya bir başka konuya cevap veriyorum ve kaynağını da belirtiyorum. Bu durumda tüm makaleyi çevirmediğim için forumun ilk kuralına göre yasak iş mi yapıyorum?

arayanbulur bunu beğendi.
  2. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba,

Yabancı sitelerin linklerini paylaşmakta bir sakınca yok. Tabii o esnada isteyen ingilizce içeriği de paylaşabilir konu içinde (hani kalabalık olsun konu özgün görünsün şeklinde) ama söz konusu karşı site "Türkçe" ise, o zaman yazının tamamı konulmak zorunda. Misal örnek veriyorum; yabancı bir yazıyı tercüme etmişsinizdir. Bu tercümeyi blogunuza veya sitenize koymuşsunuzdur. BisikletForum'da da paylaşmak istiyorsunuzdur. İşte paylaşacağınız zaman, o çevirinin tamamını eklemeniz gerekir. En altına da mevcut kaynak linkleri eklemeniz gerekmektedir. Yazı ister tercüme olsun isterse başkasının olsun bu önemli değil. Eğer Türkçe bir içerik paylaşılacaksa, yazının tamamı eklenmesi şart. Yazının iki üç cümlesini veya bir kısmını ekleyip hemen altına "devamı için tıklayınız" şeklinde link eklemek yasak yani müsade etmiyoruz. Şöyle bir şey demişsiniz; "Ben uzun bir makalenin çok önemli olan bir bölümünü çevirip forumda konu açıyorum veya bir başka konuya cevap veriyorum ve kaynağını da belirtiyorum". Cevap verecek olursak, karşı sitenizdeki çeviri miktarı ne kadarsa, hepsini eklemeniz lazım. "Ama benim çevirim çok uzun, bu yüzden şu kısmını paylaşmam gerekiyor" diye soru yöneltirseniz bu sefer, o zaman yapacak bir şey yok paylaşabilirsiniz. Ama bu sürekli olmaz elbette. Bir insan bunu sürekli yapıyorsa, misal bir sürü konuda aynı şeyi yaparsa, o insanın amacı bellidir. İşte buna müsade edemeyiz. Fakat arada bir olacaksa sorun yok elbette. Yani paylaşabilirsiniz. Zaten ben takip ediyorum öyle yapanları fark ediyorum ve gereğini yapıyorum Bahadır bey yani sizden yana sorun yok. Bu sebeple paylaşabilirsiniz.

Saygılar,

hsnbykkls bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Özet geçmek gerekirse;

Dandik haber siteleri tarzı "bakın bu konuda ne demiş! Görmek için linke tıkla" tarzı konulara ve mesajlara izin verilmiyor.

Konuyu anlatıp, kaynak verirseniz; kısacası amacınız siteye hit çekmekten çok paylaşım yapmaksa sorun yok. Hiç birimiz çıkıp da "adam yararlı bişey anlatmış ama link de vermiş, konuyu silelim o zaman" demiyoruz :)

hsnbykkls ve Eagle bunu beğendi.
  4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yazacak başlık bulamadım o yüzden bu başlığın altına yazıyorum. Talebimle çelişmemek adına yeni başlık açmadım. :)

Yeni üye olmuş kişiler belli bir mesaj sayısından sonra başlık açabilsin. Bu sayede eğer bir sorusu varsa, daha önce açılmış benzer bir başlık altından devam ederek sorusunu sorabilsin. Başlık açmaya çalıştığı zaman bu konuda bir uyarı mesajı çıkarak yönlendirilsin.

Zaten bazı forumlarda yeni bir konu açarken başlık yazmaya başladığında daha önce açılmış ilgili konular listeleniyor. İnsan ister istemez açmadan o konudan devam ediyor.

Özgür A. bunu beğendi.
  5. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şu an bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Bu zaten var şu anda burada. Buna rağmen ısrarla aynı konular açılmaya devam ediliyor.

6. eminkandil

eminkandil Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar

Forumda konu acabılmek ıcın forumda biraz daha aktif olman gerekli diye uyarı alıyorum.
    Bunun yerine herhangi bir kimlik dogrulama sistemi vs getirilemezmiydi.
    Ayrıca bu aktiflik neye gore belirleniyor yani her konuya yazacagım post ılemı ?

Saygılarımla

7. mehmet ulaş

mehmet ulaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ayrıca birisi başlık açması için arada biraz zaman koyma 1 gün gibi ayrıca bisiklet alıcak adam sorusunu soruyor gidiyor bir daha foruma uğramıyor bile.

arayanbulur bunu beğendi.
  8. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    Işte o zaman saçma mesajlarla şişiyor konular, baştan konu açma hakkı olmaması yerine, saçma sapan konular açanların bu hakkı elinden alınması daha doğru olur, ama o da bi sürü mesai işte, sayılı Admin bu kadar kullanıcı karşısında oldukça zor durumda kalır, öyle sanıyorum forum adminliğide profesyonel işleri olmadığına göre, saçma sapan konularla başa çıkmak bi hayli zor olur.
    Geçenlerde XT 8000 ile ilgili başlık açmak istedim, açamadım, yeni XT diye arattım yok, XT komponent gene yok, şimdi ben her konuya, emeğinize sağlık harika paylaşım olmuş. mu yazayım :) iki ucu pohlu değnek

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @Tasogare merhaba, eğer dikkatli bir arama yapmış olsaydınız 8000 serisi tanıtıldığı gün resimleri paylaştığımı görebilirdiniz. Burada önemli olan yeni xt veya xt komp. Değil tam isim kullanarak arama yapmak. Örneğin shimano deore xt 8000 serisi gibi. Yeni bir konu açmak isteyen arkadaşlarda açmak istedikleri konuları tam isimle açarlarsa, arama yapıldığında çıkmaması söz konusu olamaz. Günün resimleri bölümünde 295 ve 296.ncı sayfalarda bir kaç bilgi var :)

10. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    Merhaba, 15 Nisan da çıkmış, ertesi gün paylaşmışsınız, ama günün fotoğraflarında olunca denk gelmek gerek, yoksa aklıma gelmezdi orda aratmak, vites aktarıcı kısmında olabileceğini düşünmüştüm. Ayrıca XT 8000 yazınca yeterli olduğunu sandım ama böyle yazınca 2 sayfalık sonuçta sizin mesajınız çıkmıyor, entresan bi şekilde deore ekleyince sadece sizinki çıkıyo, belki tek mesaj olduğundan:)
    PekI 8000 serisi başlık açılmayı haketmiyor mu sizce :) kullanmadan yorum yapmayalım diye mi başlık açmadınız :))

11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @Tasogare arama kısmını güzel bir yerden yakalamışsınız. XT tek başına değildir, Deore takısını eklemek gerekiyor başına :)
    Şuan için konu açmanın pek gerekli olduğunu düşünmediğim için Günün resmine yakışacağını düşündüğüm için oraya attım, bir çok kişide gördü aslında. Şuan için yarışçılar kullanıyor ama pek fazla test sonucu yok, zamanla çoğalacaktır. Evet kullanmadan yorum yapmak yanlış olurdu :D

Edit : Geçen hafta sonunuda düzenlenen medya kampından görüntüler :)

12. Alperen Haner

Alperen Haner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Eagle abi birde bazı yeni üyelerde şöyle bir durum var dikkatini çekmiştir çoğu kişinin 10 15 konuya aynı mesajı atıyor. bildiğin yemleme taktiği ile cevap arıyor adamlar :D

13. eminkandil

eminkandil Yeni Üye

Seviye:
    yani kasmaya devam.. ;)