Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Forum içi sohbet kanalı

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında sonEr´´ tarafından paylaşıldı.

1. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Herkese Selamlar,

Bazı forum ve sıtelerde ana sayfanın en basında sohbet sayfaları oluyor kımısı yardım ıstıyor kımısı bır arkadasına ulasmak ıcın kullanıyor ve sonucta cok yararlı oluyor.Bu tip bir sohbet sayfasının acılmasını admınlerımızden rica ediyorum ....üyelerimizde dusunce ve elestırılerını esırgemesse cok sevınırım..:p Herkese İyi Forumlar..

2. fecredall

fecredall Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence pek gerek yok, biryerde olayın suyu çıkıyor. Bende birkaç forumda gördüm, sonuç? kapandı. Haa yardım olayı güzel ama yardım isteyen kişi konu açar, o zaman o konu kalıcı olur. Arama yaparak herkes oradaki bilgilerden faydalanır. Ama sohbette bir daha aynı şeyi yakalaman pek mümkün değil. Ve herkeste aynı şeyi tekrarlamak sıkılır. Örneğin; bisiklet seçimi. Giren herkes direkt olarak oraya yoğunlaşır. Arayıp,araştırmanın kolaya kaçması olur diye düşünüyorum.. :)

ZekiAlper bunu beğendi.
  3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Öneri için teşekkürler, ancak çok kez konuşulmuş ve çok kez reddedilmiş bir öneri. Lütfen konu açmadan önce kısa bir arama yapalım...

sonEr´´ bunu beğendi.
  4. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Site içinde anlık mesajlaşabilecegimiz bir sohbet kanalı olsa güzel olur.Yeni gelen mesajların altına açılıp kapanabilen bir pencere içine konulursa tadından yenmez karar sizindir.ama olursa iyi olur.

5. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Admin coşunca sen de coştun Bahadır. :)

6. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam güzel olur takip ettigim bir sitede var cok güzel birşey.İnşallah olur

7. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aslında şu şekilde yapılsa iyi olur; aktif üye ve aşağısı chat kanalını göremesin daha verimli olur diye düşünüyorum. Birde düzenli olarak konuşmalar silinirse siteye bir yükü olmaz diye tahmin ediyorum. Hayır, gerekli kurallar koyulursa bence azaltmaz. Hatta daha da arttırabilir diye düşünüyorum. Ve bir forumda aktiftim rica ettim konu vs. açtım onlarda yukarıda yazdığım şekilde açtılar çok yararlı oldu foruma insanları daha yakından tanımaya vesile oldu vs. Ama açılan konularda vs. hiç azalma olmadı.

8. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anlık sohbet paylaşımı ve konu takibini azaltır. Bu tecrübeyle sabittir. Şu an günümüzdeki anlık sohbetin amacı satış sitelerinde müşteri hizmetlerinin tüketiciye canlı destek vermesidir. Muhabbet güzel birşey ama bu farklı bir şekilde olabilir. Anasayfada herkesin gördüğü bir sohbet döngüsü değil de kişinin o an çevrimiçi arkadaşlarını bir pencereye davet edip sadece o kişiler arasında bir konu hakkında anlık görüşme şeklinde olabilir. Mesela satış konusu var ve 3 kişi talip. Satıcı o an çevrimiçi arkadaşlara davet gönderiyor ve anında bir pop-op gelerek canlı sohbete çağrılıyorsunuz şeklinde bir uyarı ile sohbete katılıp sen kaç veriyorsun, son fiyat şu şeklinde pazarlık yapılıp konu hemen kapatılabilir. Sohbete hiç dahil olmayan yüzlerce forum üyesi de paylaşıma ve araştırma aynen devam eder...

9. samet türk

samet türk Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    site çok sık kullanılan bir site anlık mesajlaşmada çok sık olacağı için mysql yi çok yorar site yavaşlar bence giç gelmesin

10. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Chat fikri bana her zaman cazip geliyor, bazı konularda birbirimize özel mesaj atıyoruz ama site üzerinden sohbet edemiyoruz. Bunun içinde facebook msn gibi ikinci bir iletişim adresi almak durumunda kalıyoruz ve oradan haberleşiyoruz... Binevi forumdan uzaklaşmış oluyoruz aslında...

atta bunu beğendi.
  11. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Peki bu yeni reklamlar sizin tarafınızdan mı görüntüleniyor yoksa benim bilgisayarda mı sıkıntı var ???

12. Yigit Kurt

Yigit Kurt Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bence chat sistemi forum sitelerinin cazipliğini, işlevselliğini kaybettiriyor.. konu açılmaz, kalıcı bir bilgi paylaşımı olmaz, aynı zamanda o anda online olan insanlar birbirleriye iletişim içinde olurlar ve diğer insanlar, üyeler bundan faydalanamazlar..

enes savaş bunu beğendi.
  13. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    birde foruma neden direkt resim yüklenemiyor ?

14. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sanırım, foruma direkt olarak yüklenecek olan her görsel materyal, sitenin veritabanına ekstra yük demek.

"Benim yükleyeceğim 1 fotoğrafın ne gibi bir külfeti olur ki?" diye bir soru gelebilir tabi, ama sitede oldukça fazla (ve aktif) kullanıcı mevcut. Bunların hepsi, imageshack.us gibi siteler yerine direkt olarak forum veritabanına yükleme yapmaya kalksa (ki emin ol hiç kimse tek bir fotoğraf ile yetinmeyecektir) sistemin aşırı yüklenmesine neden olur. Pratiklik açısından bana göre pek yerinde bir uygulama olmasa da sitenin sağlıklı bir şekilde hizmet verebilmesi için en uygun çözüm gibi görünüyor bu durum.
    ----
    Chat modülü hakkındaki naçizane düşünceme gelirsek;
    Ben de sitedeki kalıcı bilgilerin chat fonksiyonu yüzünden azalacağı, bilgi almak isteyenlerin o sırada online olan kişilere danışarak bu eksikliğini gidereceğini düşünenlerdenim. Tamam bu o sırada acil bilgiye ihtiyacı olanlar açısından oldukça iyi bir şey ama ya o sırada online olmayan üyeler? Mesela ben sitede 2007 yılına ait konu başlıklarından bilgilerimi pekiştiriyorum. O sıralar sitede chat fonksiyonu bulunsa ve o kişi bunu chat'te dile getirmiş olsaydı ben bugün bundan nasıl faydalanacaktım? Ayrıca burada bir sürü üye mevcut. Herkes bir şey sormaya, bir şey söylemeye kalksa o konuşmanın takibi oldukça güç bir hal alacaktır.

Chat için şöyle bir şey düşünülebilir; Birbirinin arkadaş listesinde olanlar tıpkı facebook'ta olduğu gibi sayfanın küçük bir köşesinde birebir görüşmeye başlayabilir, ihtiyaç halinde 4-5 kişiyi (artık bunun limiti ne olursa) ekleyerek görüşmeyi konferansa çevirebilirler.
    Chat sistemi olacaksa; mIRC odalarındaki gibi online olan tüm kullanıcıların aynı yerde toplandığı bir sistem yerine böylesi biraz daha özel bir formata sahip chat mantığı düşünülebilir kanısındayım.

15. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sabit bir "hızlı yardım" balığı konusu da çok iyi olur. mesela chatbox olsa hemen sorulabilecek basit şeyler için konu açmak çok saçma oluyor, hızlı yardım konusuna mesaj atılır ve konu kirliliği olmamış olur. ayrıca konu da üstte durduğu için yardımlar çabuk yapılabilir.

16. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Forumumuzda "Forumdan yeni konular ve mesajlar" bölümünün altında veya üstünde Sohbet Bölümü olsa güzel olmaz mı? Örneğin şuradaki gibi :

Aklımızdaki ufak tefek sorulara konu açacağımıza buradan yazarız. Mesela ben aklımdaki bazı soruları araştırmama rağmen bulamıyorum ama bunada konu açılmazki simdi diyorum sonra unutuyorum öyle kalıyor o. Zaten forumumuzda online sayısı bir hayli yüksek cevap alınır, bu şekilde de bazı arkadaşlarımızın yakındığı ota b*ka konu açıyorlar derdi kalmaz.
    Sohbet Bölümü açılırsa hem daha samimi ortam oluşabilir forumda. Bilgisayar başından kalkıp ben dolaşmaya çıkıyorum diyen arkadaşa yakın olan kişilerde bisikletini alıp onunla gezebilir.
    Tabi bir de benim gibi bisikleti arızalandıktan sonra saatlerini bilgisayar başında geçiren insanlar sürekli yeni konu beklemez ve Sohbet Bölümü'nde yazmaya başlar. :D
    Bu Sohbet Bölümü, sitenin telefon uygulamasında da olsa daha ballı şekerli olur.
    Eğer bu öneri uygulamaya geçerse çok sevinirim ve şunları da söylemek isterim. Benim eski girdiğim forum bu şekildeydi Sohbet Bölümü sayesinde tanımadığım üye yoktu denebilir. Gündelik konuları tartışırdık. Tabii arada sinirlenenler olurdu. Bunun için sadece Sohbet Bölümü ile ilgilenen yöneticiler vardı. Uyarı/Ban bir şekilde düzene sokarlardı o bölümü. Sıkıldığımızda haxball gibi internet üzerinden basit oyunlar oynardık. Bu sayede birbirimizi tanırdık. O forum genel olarak oyun forumuydu. Birbirimizi tanıyıp dayanışmamıza gerek olmayan bir forum, ama ona rağmen iyidik. Şimdi düşünüyorumda bisikletforum'da böyle bir dayanışma olsa bence çok güzel olur. Hepimizin ortak yönü bisiklet ve bu ülkede hiç ilgi görmeyen, insanların küçümsediği, insanların hor gördüğü bir spor, ulaşım aracı en önemlisi amaç. Biz birbirimize yardımcı olmazsak biz birbirimizle dayanışmazsak kim bizi umursar, kim bize yardım eder? O yoldan geçerken altında arabasıyla size laf eden sürücüler mi? Yoksa bisiklet yoluna atlayan yayalar mı?
    Neyse kendimi çok kaptırdım galiba, herkese hayırlı geceler.

Düzenleme: Sohbet Bölümü belki yanlış anlaşılabilir. Yeni bir konu bölümü açılsın demiyorum. Zaten Serbest Kürsü'de sohbet edebiliceğimiz söyleniyor. Fakat ben resimdeki gibi bir yer öneriyorum.

17. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    gösterdiğiniz mybb eklentisi galiba
    ama illaki vbulletin versionuda vardır.
    ama bide şu var.
    javascript kullanılcak
    görünüm zenginleştikçe hız azalır seo azalır verim azalır bence
    ondan dolayı bence aşırı gerekli olmadığı için ihtiyaç yok :D
    irc.bisikletforum.com
    tarzı bir adrese irc sohbet odası yüklenebilir.orda daha aktif sohbetler olur

18. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Mantıklı. Destekliyorum.

19. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cahilliğimden ötürü dediklerinizin çoğunu anlayamadım. Anladığım kadarıyla siteye direk konulacağında hız azalıyorsa, irc (ne olduğunu bilmiyorum) sohbet odası şeklinde açıldığında hız azalmıyorsa farklı bir pencerede de olabilir. Yani forumda sohbet etmek isteyen oraya girip ordan konuşur bu şekilde hem site yavaşlamaz hem de iş yeri bilgisayarından giren interneti yavaş olan arkadaşların bilgisayarı kasmaz.

Teşekkür ederim.

20. volkan Öz

volkan Öz Forever Young

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    heh hepten işi gücü bırakır müptelası oluruz buranın..Bu şekilde bile hastalık yaptı..