Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Görsel Forum içerisinde arama nasıl yapılır?

Konu, 'Yardım Kılavuzu' kısmında Atilla G. tarafından paylaşıldı.

1. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar hepiniz farkındasınızdır forumun genelinde sürekli olarak aynı konular gündeme gelmekte. Özellikle bisiklet seçme ve tavsiye konularında. Bunun sebebi yıllar içinde eskiyen bilgilerin yeni kullanıcılara yetmemesi (bahane olarak en çok kullanılan argüman), yeni konu açan kişinin hemen cevap almak istemesi ve insanların arama yapmak istememesi bizim belirlediğimiz bir kaç sebepten bazıları. Bunlardan arama yapmamak/yapamamak bir çok problemi beraberinde getiriyor. Açılan yeni ve mükerrer olan konuların büyük çoğunluğu "Bisiklet Seçimi" vb. kategorilere ait.

Ben arama yapma konusunda tereddütleri olan yeni arkadaşlara bir kaç kısa örnekle durumu izah etmek niyetindeyim bu başlıkla. Bisiklet seçimi kategorimize açılan yeni konuların büyük çoğunluğunda bütçe üzerinden tavsiye isteme şeklinde. Bu konu üzerinden yola çıkarak verimli aramanın nasıl yapılacağına dair ekran görüntüleri ile herkese kısa bir rehber hazırladım.

Örneğin ; ( Lütfen aşağıya sıraladığım linklere tıklayarak önünüze sıralanan sonuçlara dikkat ediniz )

Arama sonuçları-Sorgulanan kelime : "1000 TL"
    Screenshot_3.png

Söz gelimi 1000 TL şehir bisikleti aramıyorsanız veya 1000 TL civarında MTB dediğimiz dağ bisikleti arıyorsanız elde edeceğiniz sonuç şu ;

Arama sonuçları-Sorgulanan kelime : 1000 TL MTB
    Screenshot_4.png

Buraya kadar anlıyoruz ki arama mekanizması dikkatli kullanıldığında mükemmel sonuçlar veriyor. Peki bu şekilde aramayı nasıl gerçekleştiriyoruz ? Aşağıya kısımlar halinde "1000 TL MTB" ile ilgili aramanın nasıl yapıldığını ekran görüntüleriyle aktaracağım.

Bölüm 1 Gelişmiş arama ekranına geçiş ;
    Sitenin sağ üstü kısmında bulunan arama bölümünün üzerine farenin sol tuşuyla bir kere tıklayıp "daha fazla" bölümüne tıklıyoruz.

Screenshot_5.png

Bölüm 2 Gelişmiş arama ve kriterler : Gelişmiş arama yer alan üst sekmelerde "Konu ve mesajlarda ara" bölümüne geçiyoruz. Burada anahtar kelime bölümüne "1000 TL MTB" yazdım çünkü 1000 TL lik MTB kelimesinin başlığında geçtiği her konuyu arayıp bulmasını istiyorum. Başlıklarda araması için ise "Sadece başlıklarda ara" seçeneğini işaretliyorum. Ayrıca açılmış olan en yakın tarihli konu için aşağı kısımdan "en son" seçeneğini işaretliyorum. Aşağıdaki ekran görüntüsünde sarıya boyadığım kısımlara bu noktaları göstermektedir.
    Screenshot_6.png

Örneğin başka bir arama kriteri girmek istersek şunu deneyebiliriz ;
    Jant Tavsiyesi
    Zincir Temizliği

Önemli not : Arama kriterlerine dikkat ettiğinizde mükemmel sonuç alırsınız.

Bu örneklerden yola çıkarak arkadaşlar şu kanıya varıyoruz ki aynı konular forum içerisinde defalarca kez konuşulmuş ve tartışılmış durumdadır. Bizim forum içerisinde yeni açılan konuları engellemek gibi bir niyetimiz hiç olmadı ancak bazı genç arkadaşların foruma üye olduktan sonra hiç bir şekilde arama yapmadan direk konu açmaları ortalığı ciddi anlamda gereksiz ve defalarca tartışılmış konularla doldurmaktadır. Bisiklet forumun veritabanı hiç bir forumda olmayacak kadar faydalı teknik bilgi ile doludur. Uzun vadede hiç bir oluşumun böylesi bir kütüphaneye erişebileceğini açıkça düşünmemekteyiz. Bu doğrultuda foruma katılan tüm yeni ve eski arkadaşlarımızın arama konusunda daha verimli davranmalarını rica etmekteyiz. Arama ile ilgili tüm sorun ve isteklerinize bu başlık altında sormaya devam edebilir, yeni gelen üye arkadaşlarımıza bu konunun linkini vererek onlarla tartışmak yerine daha faydalı olabilirsiniz.

Saygılarımla

2. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ih ıh yetersiz buldum. Zaman birimi çok önemli. Şöyle ki, bazı üyelerimiz aradığım konuyu şu tarihlerde istiyorum diyor. İşte onu da şöyle ayarlıyoruz:

arama1.png

Veya bu penceredeki "daha fazla" butonuna tıklayarak arama sayfasında şöyle de olur:

arama2.png

Ok işaretlerine tıklayarak dilediğiniz bir tarih aralığında da arama yapabiliyorsunuz.

Atilla G., Sadettin Z. ve Ömer Murat bunu beğendi.
  3. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @Atilla G. @Eagle elinize sağlık, gayet detaylı ve yönlendirici. Fakat kişisel kanaatim bu konu bir şekilde forum ana sayfaya sabitlenmeli, çünkü güncel olmadığı zamanlarda diğer konuların arasında kaybolup gidecektir ve yine aynı kısır döngü devam edecektir. Gerçi bazen o kadar gına geliyor ki "Ana sayfanın ortasında sayfayı kaplayacak kadar kocaman bir arama çubuğu olsa yine aynısı olur muydu acaba?" diye de düşünmüyor değilim.

dodurgalı_06 bunu beğendi.
  4. mfmayliba

mfmayliba Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Ferruh
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salcano jant ölçüsü diye başlık acmistim 2 ay önce herhalde. Sonrasında silindi . Nedeni ise konunun olmuş olmasiymis . Ben mi bulamadim. Varsa bir link atarmisiniz?

5. dodurgalı_06

dodurgalı_06 Beyaz bisikletli prens

Adı:
    Mustafa Erdoğan
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Artık yeni konu fazla açılmaz inşallah. Zaten yeni konu açılma sebeplerinden biri de aynı başlıkta bir çok konu olması. Adam araştıracağı şeyi aratıyor, bir sürü aynı başlıkta konu. Hepsini okumaya üşenip yeni konu açıyor. Böylece sürekli artıyor. Bir de düz üşengeçler var. Direk konu açıyor foruma bakmadan. Çok iyi oldu anlattıklarınız ama yine ''ben bunu görmedim'' diyen ve aynı konuları açan üşengeç arkadaşlar çıkacaktır.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  6. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Ömer Murat 1-2 gün içerisinde şöyle yeni video kayıtlarına başlayacağız. Bu arama sistemini detaylı olarak anlatacağız. Yeni kayıt olan üyelerimizin karşısına tablo şeklinde bunlar çıkacak ve sorun bir nebze çözülmüş olacak. :)

@dodurgalı_06 aslında bunun sebebi insanlar güncel bilgi istiyorlar ama engel olmamız gerekiyor çünkü zaten aynı konudan bir sürü var yani. Şu ana kadar 1000'den fazla konu birleştirdik ve buna devam ediyoruz. 2016/2017 bisiklet sezonuna BisikletForum bomba gibi hazırlanacak, bir sürü yeni özellikler yeni güzel şeyler olacak inş. :)

Edit: link eklemeyi unutmuşum videolar şöyle olacak işte: Video - Konularda fotoğraf nasıl yüklenir?

7. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @mfmayliba Salcanonun kendine has bir jant ölçüsü olmaz. Bence jant ölçüleri konusunda detaylı bilgi sahibi olursanız size fikir verecektir.

8. samet akkaya

samet akkaya Aktif Üye

Adı:
    Samet Akkaya
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Nereye yazacağımı bilemediğim için yazıyorum ; instagram,youtube gibi eklentileri profilimizin altına nerden ekleyebiliyoruz. ?

9. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    samet akkaya bunu beğendi.