Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Formula 1 tehlikede

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında TREK tarafından paylaşıldı.

 1. TREK

  TREK Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2004
  Mesajlar:
  73
  Beğeniler:
  4
  Seviye:
  Formula 1’in sahibi Bernie Ecclestone ile Grand Prix Şampiyonası firmaları, ticari haklar konusunda anlaşamadı. 2008’den itibaren yeni bir yarış serisi başlaması gündemde.

  FORMULA 1’in sahibi Bernie Ecclestone ile Grand Prix Dünya Şampiyonası (GPWC) firması arasındaki gerginlik, yarışların geleceğini tehlikeye soktu. Yarışların tüm ticari haklarını 40 yıldan fazla bir zamandır elinde bulunduran 74 yaşındaki Ecclestone ile Ferrari, Mercedes, BMW ve Renault takımlarının sahibi olduğu GPWC şirketi arasında devam eden pazarlıkların anlaşmayla neticelenmemesi durumunda, Formula 1 yarışlarının 2007 yılından itibaren yapılamayacağı açıklandı.

  Yarışların kontrolünü Ecclestone’dan alacaklarını ve 2008 yılından itibaren yeni bir yarış serisi düzenleyeceklerini açıklayan GPWC şirketinin sözcüsü Xander Heijnen, ‘Anlaşma olmazsa 2007’den sonra Formula 1 Grand Prix’si de olmayacak’ dedi. Taraflar, Formula 1’in 800 milyon dolarlık gelirinin nasıl paylaşılacağı üzerinde yoğunlaşırken, bu gelirden yüzde 23 (184 milyon dolar) pay alan takımlar, rakamın artırılmasını istiyor.