Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Focus (Roadbike) Kullananlar Bakabilir mi?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Gixxer tarafından paylaşıldı.

1. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar arkadaşlar!
    Daha önce açtığım bir konuda sizlerden bisiklet seçimi için tavsiyeler almıştım ve sanırım artık kararımı vermek üzereyim. Şu an büyük olasılıkla Focus Cayo (CF) Tiagra 2016 versiyonunu alacağım (bkz:Focus - Bikes: 2016: CAYO TIAGRA ) yalnız kullanan arkadaşlara bir sorum olacak.
    Benim boyum 184 ve baktığım cayo'nun kadro boyu L-57 idi. Üstünde falan oturunca bana oturdu gibi geldi ancak daha önce hiç yol bisikleti kullanmadığım için ve sürüş pozisyonu hakkında da pek bir bilgim olmadığı için üstünde oturduğum pozisyonun uzun vadede bana neler yaşatacağını pek kestiremedim açıkçası. Bir de 17 yaşımda olduğumdan boyumun hâla uzama ihtimali var.
    Forumdaki tüm Focusculardan ricam eğer boyunuz benim boyumun civarındaysa kullandığınız kadro boyu ve bisiklet modelinizi belirterek oturuş pozisyonu hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilir misiniz? Bisikletin fiyatı malum, alıp da 2 sene sonra bu küçük geldi demekten korkuyorum. (Boy durmadan uzuyor :D ) 60 kadroyu bir yandan da düşünüyorum ama o da çok mu büyük kaçar diye şüpheleniyorum. Focuscular bir el atın lütfen bu duruma, kullananların tecrübeleri benim için çok önemli :)))
    Şimdiden teşekkürler..
    fo16_cayo_tiagra_46b2bd3dfa.png

2. berkayclk

berkayclk Yeni Üye

Merhabalar;
    Hocam öncelikle hayırlı olsun şimdiden. Bende de 2012 model Focus Variado 3.0 tiagra full set var. Çok memnunum boyum 1.73 olmasına rağmen M (52 olması gerekiyor ama emin değilim :) ) kullanıyorum. Yol bisikletinde bir beden büyük ya da bir beden küçük olması önemli değil diye biliyorum. Bir çok tanıdığım kişi küçük olması gerektiğini vurguluyor önemli olan kadronun üstündeyken, oturmadan ayaklarınız yere basacak, kadroya temas ediyor musunuz. Eğer ki kadroya temas ediyorsanız o kadro size büyük demektir. Küçük olması avantajlıdır tabi ki de ama dediğiniz gibi yaşınızın küçük olması sebebiyle size tam uyan bir kadro almanız daha doğru bir tercih olacaktır. Örnek vermek gerekirse ben bu şekilde boyum uzar ve boyum uzayınca kadro bana bir boy küçük olsun düşüncesiyle bisikletimi aldım fakat boyum uzamadı. Ama sonuç olarak kadro boyuma uyumlu.

3. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Efektif üst boru uzunluğunun en az 56 cm olmasına dikkat ediniz, 55 filan da kurtarır ama gidon boğazını uzatmanız gerekebilir. Efektif üst boru uzunluğu gerçek kadro boyunu verir, arka borudan hesaplanan kadro boyu değildir, çünkü arka borunun uzunluğu sele borusu kısaltılıp uzatılarak ideal hale getirilebilir. Boyum 178 cm, kullandığım focus variado saçma bir geometrisi var, dik oturmaya sebep oluyor bende, efektif üst boru uzunluğu 54 cm, agresif kullanım için ideal en az 54.5-56 arası olmalı, burdan hesap edersek 56 cm sizin için bende ki 54 gibi bir şey olur. (gidon boğazı uzunluğu 12 cm bu arada)

4. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sonuç olarak 57 188 boylarında falan da iş görür mü? Cayo ile Variado'nun da açılarının farklı olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Bir de bu dediğiniz efektif boy kadro üzerinde yazan boy mu oluyor? Yoksa kadro üstünde yazan bedenden farklı bir şekilde ölçülen başka bir boy mu? (Şu an düşündüğüm kadronun üstünde "L" [large] yazmakta.)

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Ozan Yiğit Tabaş 1.84 boy için 60 kadro çok büyük olur. 60 kadroyu 1.90 ve sonrası için düşünmek lazım.

6. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bike Republic'te de öyle dediler ancak bugün karşılaştığım eski bir Focus kataloğunda yazanlar kafamı karıştırdı benim. :/ [​IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Altan Bora KOÇ

Altan Bora KOÇ Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba; Merida Big Nine 300 ve Focus Culebro III kullanıyorum, boyum 184, Dağ bisikletinde 19", Yol bisikletinde L (56) beden tam geliyor, yeni bisiklet alacaklar için bir ölçüt olabilir.

8. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    focus cayo 2014 carbon fiber kadro kullandım

benim boyum 179
    iç bacak boyum 82

ben L / 56 kadroda rahatsız olmuştum. muhtemelen L size tam olur

9. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Altan Bora KOÇ teşekkür ederim. 57 olacak gibi duruyor kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre. Zaten araştırmalarıma göre @Cyclist999 arkadaşımızın dediği gibi Focuslar normal kadro boylarının 1 cm üzeri gibi bir şey sayılıyormuş açılarından dolayı. 57 kadro uygundur bana. HERKESE CEVAPLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM!!

@halil ibrahim duran Evet, ben de 57'de kararımı kıldım artık. Teşekkür ederim tekrardan cevabınız için. Sakıncası yoksa mesaj kutunuza bakabilir misiniz Focusla ilgili birkaç soru sormak istiyorum da. :)))

Altan Bora KOÇ ve BFOkuru bunu beğendi.
  10. Veliuyar

Veliuyar Kıdemli Üye

Adı:
    Veli Uyar
    Seviye:
    Nereden alıyorsun, cayo'yu ciddi ciddi ben de düşünüyorum

cagrı2 bunu beğendi.