Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fliz Bike, bisiklet pedallarını hayatımızdan çıkarıyor.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Uğur KARAKAYA tarafından paylaşıldı.

1. Uğur KARAKAYA

Uğur KARAKAYA Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletler uzun yıllardır hayatımızda olmasına rağmen tasarımsal olarak pek fazla değişiklik göstermedi. Kullanılan malzemeler ve teknoloji gelişim gösterse de bisikletin yapısı yıllarca aynı şekilde kaldı. Bu durumun farkına varan Alman firması Fliz Bike, geliştirdiği konsept bisikletle bu algıyı değiştirmeyi amaçlıyor. Fliz Bike, bisikletlerde görmeye alışık olduğumuz pedalları hayatımızdan çıkarmayı hedefliyor. Alman firması tarafından geliştirilen bisiklette pedal, dişli veya sele kullanılmıyor. Bisikleti kullanacak kişi kendini askıya asıyor ve kendi ayak gücüyle bisikleti hareket ettiriyor. James Dyson dizayn ödüllerine aday olan bisikletin satışa sunulacağı tarih ve fiyatı henüz belli değil.
    video
    [video=youtube_share;yiiI-q-bbE0]http://youtu.be/yiiI-q-bbE0[/video]

NOT:ALINTIDIR.

Coşkun Kumru ve sedat_slave bunu beğendi.
  2. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ne bu? bisiklette gericilik..ilkel bisiklete dönüş..bisiklette yaba daba du dönemi geride kalalı yüzyıllar oluyor.

gok ve Emre Gözütok bunu beğendi.
  3. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikletin bir karizması var arkadaş bu çok absurd duruyor bence. Bisikletin temel şekli belli. Bu kadar değiştirme isteği nerden geliyor anlamıyorum. Bisiklette teknolojik gelişme olmuyormuş,olmasın yahu ne olmuş. Zincirsiz bisiklet yapsalar bile zincirliye binmeye devam ederim herhalde bisikleti bisikletlikten çıkarıyorlar.

Paylaşım için teşekkürler bu arada.

gok bunu beğendi.
  4. Coşkun Kumru

Coşkun Kumru Aktif Üye

Seviye:
    James Dyson dizayn ödüllerine adaymış.. Ödül alırsa skandal olur bence.. Kendimi bununla yokuş çıkarken hayal ettim bi an :D

gok bunu beğendi.
  5. Halil Ş

Halil Ş Üye

Adı:
    Halil Şişmanoğlu
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Türkiyeden biri yapsa mizah olur Alman yapınca dizayn mı olmuş yani.. eğer öleyse berbat bir dizayn ha yürümüşün ha buna binmişin fark yokki. bide bunla yokuş çıkması var :D

gok bunu beğendi.
  6. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Fren sistemi çok daha güçlü hale gelmiş diyebiliriz :) İnsanoğlu :p

7. Muhammed Durgut

Muhammed Durgut Aktif Üye

Seviye:
    Daha fazla nasıl para kazanırım diye düşünen adamların yaptığı kendilerinin bisiklet dediği.
    Bence değil.(İnsan gücü ile çalıyor diye bisiklet diyemeyiz.)

Düşüncem:Sizlerin de dediği gibi yokuş çıkılmaz. Orta tempo koşu hızından daha fazla hızlanma ihtimali yok düz yolda . Rahatsız edici bir düzeneği var fren yapsan omuzlara baskı olur insan kendini kasarak gider .

Alan olur mu ? Olur ben alır mıyım almam .

gok bunu beğendi.
  8. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    1645 yılında Fransız Jean Theson'un yaptığı ilk bisiklete daha çok benziyor bu. :)

gok bunu beğendi.
  9. ugurkavcakar

ugurkavcakar Üye

Seviye:
    adam biskleti sürerken can çekişiyor resmen

gok ve Emre Gözütok bunu beğendi.
  10. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar bisikleti kullanmışsınız da kullanışsızlığından adınız kadar eminmişsiniz gibi konuşuyorsunuz ya, Türkiye'den neden bilim adamı çıkmadığına, genetikten tut makine sanayisine kadar her alanda neden yabancıların çığır açarken bizim izlediğimize şaşırmıyorum gerçekten. Adamlar bunu sizce yokuş çıkmak, üstün hızlara ulaşmak, downhill yapmak, performans elde etmek için mi üretti? Hayır bir siz biliyorsunuz da almanların kafası bunlara basmıyor değil mi? Adamlar alternatif bisiklet tipleri üretiyor, tıpkı sepetli motorsikletler, iki veya daha fazla kişinin pedal çevirerek sürdüğü bisikletler gibi. Üretim amacı bambaşka, sen yokuştan çık, düz yolda 50 km/sa yap diye değil yani. Bence çok başarılı bir çalışma ve keşke fırsatım olsa da deneyebilsem. Söylediklerimi anlayabilenlerle bu ürün hakkında fikir alışverişine varım, anlayamayıp dan dun konuşacaklar hiçbir şey elde edemezler her zaman olduğu gibi.

Gerçekten merak ediyorum, bir allahın kulu yok mu şu ürünün maksadını anlayan ve olumlu birşey düşünebilecek yaratıcılığa ve algıya sahip olan?

Berk Mercancı bunu beğendi.
  11. muzaffer boran

muzaffer boran Üye

Seviye:
    bunu eleştirmek bencede saçmalık bunlar bir nevi aşama, deneme yanılma bunları yapmadan tasarım denen olgu nasıl ilerliyecek...

12. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Millet ayağa kalktı bu ne mallıktır, böyle dizayn mı olur diye. Adamlar sanki günümüz bisikletlerini komple çöpe atıp buna geçiyor. Yahu alternatif bisiklet tasarlamışlar, bence son derece de ilginç. İlgini çekmediyse sen bisikletini sürmeye devam edersin olur biter. Sonra hayıflanıyoruz hep neden almanlar, japonlar yapıyor da biz bakıyoruz diye.

13. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Senin ilgini çektiyse ilgilenebilirsin. Herkes fikrini söylemiş ,beğenmiş beğenmemiş seni alakadar etmez. Mallık aptallık yazanları katmıyorum onlar saygısızlık ediyorlar. Fakat adamlar yapmış diye illa beğenecek halimiz yok. Elin adamı yapıyor biz bakıyoruz haklısın ama bunun şu andaki konuyla alakası yok. O adamların çoğunun imkanı var ki yapıyorlar. Burda imkan olmadığı için hala beyin göçü yaşanıyor.
    Kaldı ki ultra teknolojik bir alet değil bisiklet. Öyle olmasına da gerek yok diyoruz. Komponentler gelişir bunda bir sıkıntı yok ama bisikletin temel tasarımı değişecekse ben olumlu bakmıyorum.

Saygılar.

14. Coşkun Kumru

Coşkun Kumru Aktif Üye

Seviye:
    Aydınlat bizi :)

15. Enes Düzgören

Enes Düzgören Aktif Üye

Seviye:
    Bu tasarım scooterları hatırlattı bana. Önceden buna benzer bir bisiklet düşünmüştüm. Kendi kendime dedim ki gerçekten en ideali bu mudur? Çift tekerli bir araç olsun ve pedal vasıtasıyla hareket etsin. Gidonu filan olsun. Bu muydu yani en ideal şekli. Belki daha mantıklı daha çok insan vücuduna uygun birşey olabilirdi. Düşünürken ben galiba sadece pedallara takılmıştım. Neden biri yukardayken diğeri aşağıdaydı. İkisi birbirine paralel olsun. Yukarı aşağı, daire çizmeden dikey bir çizgi üzerinde hareket etsin. Göbek fixed gibi olsun. Pedal Aşağı indikten sonra aynı zamanda tekerin dönme gücüyle yukarı çıkabilsin. Bunu kağıda aktarsam iyi olacak. Anlatmakla ne kadar ifade edebildim bilmiyorum.