Flaş Flaş Contador'da clenbuterol maddesine rastlandı

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Ali Gelir

Zaten hemen herşey doping sayılabilir, yarış öncesi kahve içen sporcu da naturel olmayan bir yolla bir uyarıcı almış oluyor, veyahut amino asit alan da veya karbonhidrat yüklemesi yapanda doğal olmayan yollardan performans artısı sağlıyor, asprin alan sporcu kanı sulandırarak akışını hızlandırılıyor ve iltihap dağıtıcı etkisiyle acıyı azaltıyor dolayısıyla doğal olmayan yoldan performansını arttırıyor, etik açıdan bakarsak bunların hepsi doping, ha yasaklı listede değil ama madem temiz olması isteniyor bunların hepsini yasaklamalılar. Tabii insan başkasına ıyy doping almış diye yaftayı vurmadan kendisini de sorgulamalı bu bağlamda.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Sedonaci_Baba Daha önce çok tartışıldı bu konu . Bu tip şeylerden verim almak da kolay değil . Bundan emin olun .

Hepsi yapıyor bence ve sonuçta yine eşitleniyorlar. TdF'de genel klasmanda 128. olan adamda yapıyor , 1.olanda , 185. olanda

En basiti olaya şöyle bakalım . %5-6 yağ oranıyla yaşamak , bunu sabit tutmak kolay değil . Geçen Vuelta'da Nicolas Roche İrlanda Independent gazetesine yazılar yazıyordu . Takımda yağ ölçümü yapılmış. Pro bisikletçiler kiloya değil yağ yüzdesine bakarlar . Ag2R takımında en yağlı adam Biel Kadri çıkmış . Herkes onla dalga geçiyormuş . Şişman diyorlarmış .

Bence bu oranları madde desteği olmadan tutturmak çok zor . Birde günlük kilo değişimleri çok fazla olan bir spor . İnsanın metabolizması çok kolay bozulur .Günde 7000-8000 kalori alıp sonra bunu yakmak ,sonra tekrar almak ve bu döngü spor hayatı boyunca devam ediyor.

Vücutta yağ miktarı azaldıkça yağda eriyen A, D , E, K vitaminlerini almak imkansız hale geliyor . Düşünsenize bunlar çok önemli vitaminler

Lance'de yıllar önce selenin verdiği tahrişi azaltan bir maddeden dolayı ceza almaktan zor kurtulmuştu.

Bence WADA bazı şeyleri çok ama çok abartıyor. UCI'da FIFA gibi güçlü bir kuruluş değil . Theo Bos, Daryl Impey'i düşürünce Hollandalılar , Güney Afrika takımına karşı lobi yapıp çok ciddi bir olayı örtbas ettiler .Ufak cezayla kurtardılar.

Tom Boonen , kokainden iki kez yakalandı ama hala Klasiklerde baş tacı

(link)

Bu arada Blel Kadri , 176 cm ve kilosu 65.

Şişman diye dalga geçilen Blel Kadri
http://i55.tinypic.com/16j4fp3.jpg

byyurt

Aktif Üye
Tepki
134
bu gerçekten tescillenirse bisiklet dünyasında idol olmaya aday contador için sonun başlangıcı olur.

mazhar

Daimi Üye
Tepki
323
@Güney Tuncer

Neden illa sevmemiz gerekiyor bende onu anlamıyrum...sonuçda biz bu sporu amatörce duygularımızla takip ediyoruz.sempati duyduğumuz ya da antipati duyduğumuz sporcular olması anormalmi?
ayrıca bu forumda neden böyle bir contador fanatizmi var anlamış değilim,nerdeyse vay sen contadora yan baktın diyip alıcaklar ifademizi...:)
Bırakında birilerini sevip sevmeme hakkımız olsun,adama ne hakaret ediyoruz,ne de bisikletçiliğine laf ediyoruz.:)

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Armstrong fanatikleri de yeni kral Contador'a bol bol çamur at izi kalsın laflarla birşey kanıtlama peşinde :)) Ben turlara katılan bütün bisikletçileri severim fakat sırf bu gereksiz fanatiklik yüzünden Contador a sempatimi arttırdı forum üyeleri tebrikler :d

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Sedat TOSUNOĞLU

:in: :in: :in: :in: :in:

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
hep öyledir zaten,ya bilmeden yemek yerler,yada bilmeden içecek içerler.. hep aynı bahaneler. sonrada basın açıklaması olur,yurt dışından et geldi yedim içtim vs :) ne doktorlar var tespit edilemeyecek doping'lerle uğraşıyor ve uyguluyor.koskoca takımın yemek listesimi yok, her sporcu marketten cips alır gibi yemek mi yer. geçsin bunları contador :D

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Beyler cyclingnews'teki yorumlara göre Contador büyük ihtimalle dopingli çıkacak .

Contador'un idrarında bulunan plastik parçalarının büyük ihtimalle kan dopingi yaptığına delil olduğu söyleniyor.

(link)

2008 3.sü Bernard Kohl ise doping yapmadan kimsenin TdF'yi kazanamayacağını söyledi. Kendisinin de 200 defa doping kontrolünden geçtiğini belirten Kohl, %99'unda yakalanmadım dedi.

(link)

Bbox-Bouygues Telecom takımı ise Europcar sponsorlüğünde yeni sezona katılacak

Europcar team for 2011:

Yukiya Arashiro, Giovanni Bernaudeau, Franck Bouyer, Mathieu Claude, Anthony Charteau, Jérôme Cousin, Damien Gaudin, Cyril Gautier, Yohann Gene, Saïd Haddou, Tony Hurel, Vincent Jérôme, Christophe Kern, Alexandre Pichot, Perrig Quemeneur, Kévin Rezza, Pierre Rolland, Sébastien Turgot, Thomas Voeckler.

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Twitter'dan Contador'un twitlerini takip ediyorum. Bu olay çıktığında, bana güvenebilirsiniz demişti. Hayranlarına bu kadar kolay yalan söylemez bisikletçiler. Onların çoğu, diğer sporlara oranla çok daha yakınlar taraftarlarına. Bu nedenle, sanmıyorum ki dopingli çıksın.

ilkerikier

Daimi Üye
Tepki
251
contador sanki suçlu psikolojisine girmiş gibi tepkiler vermiyor mu?
sporu bırakabilirim lafı sanki suçunu kabul eden aşırı tepki veren birinin vereceği tepki gibi geldi bana

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
alonso ile takım hayalleri suya düştü gibi gözüküyor :(

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Ali Gelir

Ben de duydum ama yazmak istememiştim, kan naklinde kanları sakladıkları özel torbalardan geçen plastik parçaları bir çeşit özel kimyasal parçacıklar, teknoloji ilerledikçe artık bunları da bulabiliyorlar...
Ama işin özünde başka şeyler var birileri onu yakmak istemiş gibi görünüyor. Neden scleck i veya diğerlerini araştırmıyorlar, L.A. zamanında gereken yerlere bayaa para yatırmış ve yakalanmamış, belki Conti nin de sakal atması gerekiyordu, herhalde orda da milyon eu ları yedirmiyorlar kolay kolay kimseye ...

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
Bu arada yasakli madde idrarinda 1/400 oraninda degil 1/40 oraninda bulundu.Bu sene bu orandan dolayi ceza alan sporcular oldu.Ustelik kan nakli iddiasida var.En kisa zamanda sorusturmanin sonuclanmasini beklemekten baska yapilacak birsey yok.Tabi bu arada saxo bank olayin sokunu atlatmaya calisiyor ve olasi ceza ihtimalina karsi bir B plani hazirlamaya calisiyor.

Bu arada sorusturma ilk basladiginda UCI Contadoru bilgilendirmis ancak sessiz kalmasini istemis.Saxo bank ve Astananin durumdan haberi yokmus.Contadorda bunu bile bile halde Saxo bank ile anlasmis

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Galiba Andy Tdf şampiyonluğunu alacak, Conti nin Andy nin teknik sorunu üzerine atak yapması sonucu ilahi adalet yerini buluyor sanıyorum... Conti ye kafayı takmışlar belliki...

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Eren Tublek

WADA'nın onaylı laboratuvarlarının tespit edebileceği miktarın 400 kez daha azı olduğu ibaresi var. Şimdi konuya açıklık getirelim.1/40 oranını hiçbir yerde görmedim . Kaynağı gösterirseniz memnun olurum

Testler , Almanya Köln'deki WADA onaylı laboratuvarda yapılıyor.Daha önceki Fransa Turlarında testler hep Fransa Châtenay-Malabry laboratuvarında yapılmış. Almanya'daki test merkezi dünyada bu konuda bir numara . Eğer Châtenay-Malabry'de yapılsaydı , Contador'da bu maddeye rastlanmayacaktı . Zaten miktarda bir madde dünyada yalnız Köln'de tespit edilebiliyor.

Önce Clenbuterol maddesi bulunuyor . Diğer plastik parçaları eser miktarda idrarında ortaya çıkıyor . Yani 2 çeşit doping iddiası var

1. Clenbuterol (İdrarda)
2. Kan transferi(İdrarda çıkan kan torbası parçacıklarından dolayı)

“The concentration found by the laboratory was estimated at 50 picograms (or 0,000 000 000 05 grams per ml) which is 400 time less than what the antidoping laboratories accredited by WADA must be able to detect.”

(link)

Fakat bu sporun dünyada bile geleceği tehlikede . Sponsor bulmak çok zorlaşacak.

• Beğen
Tepkiler: samet okuyucu

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Her sezon böyle bir olay çıkartsınlar bakalım 10 sene sonra kendileri organize edip kendileri seyreder...