Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fizikciler yardım :) !

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında gezgin2 tarafından paylaşıldı.

1. gezgin2

gezgin2 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar

Kendim ilerlettiğim projede can alıcı noktaya geldim ve suyu elektrolizle ayrıştırıp oksijen olmasını sağlamak istiyorum fakat bilmediğim çok şey var şimdi bu su ayrışınca bizim normal soluğumuz oksijene dönüşecek değil mi ? Ve birde elektroliz nasıl bir olay ne kadar bir enerji ile ne kadar su ayrıştırılabilir ? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar, nasılsınız..

Ne kadarlık suyu ne kadarda elektrolize edebilirsin bilmiyorum.. Ancak ortaya çıkan oksijenin normal soluduğumuz oksijen değildir..

Normal soluduğumuz oksijenin içinde azot, karbondioksit olmak üzere bir kaç gaz karışımı var..

Saf oksijen solumak vücuda zararlı. Çünki solunum merkezimiz karbondioksitin varlığı ile uyarılıyor. Ne kadar CO2 varsa o kadar nefes al emri verilir.. Eğer kanda CO2 yoksa emir kesilir ve solunum durur..

Acil sağlıkcı olarak benden bu kadar;)

3. aliko

aliko Yeni Üye

Seviye:
    Elektroliz fizikten çok kimyacıların işi herhalde.Hesaplarıda bellidir.Ne kadar sudan ne kadar oksijen ve hidrojen çıkacağı ve gerekli enerji ihtiyacı.

nükleer kedi ve N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  4. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Suyun hidrolizi aslında sanıldığı kadar bir olay değildir. Biraz zor ve beklemek gereken bir olaydır. Teorik olarak 2 litre suyu ayrıştırdığınızda 2 litre hidrojen ve 1 litre oksijen elde edersiniz. Fakat bu iki gazında solunması vücuda oldukça zararlıdır. Bu olayda ne kadar enerji harcayacağınız söylenecek olursa internetten araştırdığıma göre

Sonuc olarak 10 litre suyun elektrolizi icin 148 KWsaat enerji gerekiyor.(alıntıdır).

ki sanırsam bunu yaparsanız elektrik faturanız biraz kabarık gelebilir :)

Bide dediğim gibi o oksijen vücuda çok zararlıdır. Saf oksijen yukarıdaki sağlıkcı abimin dediği gibi kalbi durdurabilir ve ciğerlerinizi parçalayabilir (kalbinizi durdurmazsa:) ). Ve son olarak hidrojen acayip kolay yanabilen ve hatta oranı biraz fazla olursa küçücük bir kıvılcımla bile patlayabilen bir gazdır. Bunu ev ortamında denemek sakıncalı olabilir.

Not:bu arada fizikçi değilim:). sadece bildiklerimi söylemek istedim. umarım link vermek sakıncalı olmaz :

http://www.mustafaaltinisik.org.uk/89-1-04.pdf

nükleer kedi ve N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  5. Yasin Kukur

Yasin Kukur Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Normalde soluduğumuz oksijen çıkmaz ortaya daha acı bir koku çıkar. Elektrolizde suya elektrik demektir.

6. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Oksijeni solumazsınız ama kaynak yapabilirsiniz:D
    Hidrojeni de yakarsınız:D

7. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Soluduğumuz şey, oksijen değil havadır. Havanın da %21 i oksijendir. Genelde hep yanlış kullanılır. İzole bir ortam olacağını düşünürsek çıkan gaz solunabilir hava olmayacaktır.