Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fizik Tundra 2 Yerine Alternatif Sele veya Çözüm Önerisi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Aykuttasdelen tarafından paylaşıldı.

1. Aykuttasdelen

Aykuttasdelen Kıdemli Üye

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşlar Merhaba,

Bisiklet üzerinde bulunan

Fizik Tundra 2 adında ki bu sele sağolsun kemiklerimi kırdı resmen üstüne silikon aldım yok silikon ped'li tayt aldım yok, bana tam tamına 150TL masraf yaptırdı ama yinede batma ve sertliği uzun süre oturunca artıyor, Aslında kalitesinden şikayetim yok ama konforundan var resmen kemikten betondan bir şeyi sele yapıp koysak bu kadar rahatsız edici olmaz.

Selenin verdiği rahatsızlık,

- Uyuşma
    - Batma ve ağrı
    - Konforsuzluk

Pedli tayt ile bu uyuşmaz azaldı ve ağrı düştü ama genel şikayetlerim devam ediyor, şahsen üzerine oturularak uzun sürüşler yapılamayacak kadar vahim durumda.

Tabi mtb olunca dağ taş inecek diye koltuğu kötü koymuşlar diyeceğim de 300TL yakın fiyatla satılan bir ürün olarak görüyorum.

Selenin oluşturduğu rahatsızlığı en aza nasıl indirebilirim.

Önce biraz çek
    Geriye biraz çek
    Selenin eğimini öne doğru ver
    Selenin eğimini arkaya doğru ver

*** Seleni değiştir bi masraf daha yap Kurtul. ***

2. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Ben MTB selesi olarak muhakkak şu balina kuyruğu denilen yapıdaki selelerden tercih ediyorum, yani arka tarafı hafif yukarı kalkık olanlardan. Yeni aldığım bisikletde standart olarak düz sele vardı, en fazla 2 biniş dayanabildim, hemen çıkardım. WTB nin Pure modelini aldım, fena değil, ama yine uzun gezilerde bir süre sonra ağrı yapmaya başlıyor, ilk takılı olana göre kat kat iyi. Yine daha önceki bisikletimde Cube un standart selesi vardı(markasız) , onunda yapısı balina kuyruğu şeklindeydi, yapı olarak sert olmasına rağmen onda da rahat ediyordum.
    Bir de şu çok lafı edilen SQ Labs seleleri var, onları merak ediyorum, bilmiyorum forumdan test eden oldu mu, onlar da ergonomik olabilir.

Aykuttasdelen bunu beğendi.
  3. Aykuttasdelen

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Anladım hocam, benim kayıtlı kayısız bayağı bir km olmuştur , 5-6 km sonra olayı bitiriyor sele geri tüm yükü seleye vermemeye gayret gösteriyorum ama yinede bir şekilde rahat edemedim,

çukurlarda, tümseklerde, kötü yolda seleye temas bile etmiyorum yoksa fena şeyler olacak gibi ...

sanırım seleyle vücut yapım uyumsuz kalıyor :/

4. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Evet kesinlikle
    Sele seçim olayı gerçekten zor bir iş.

5. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle bisiklet sepeti adlı magazaya gidip farklı fizik modellerini denemenizi tavsiye ederim.
    Kimlik bırakıyorsunuz seleyi bir gün kullanabiliyorsunuz.
    Kendinize uygun sele tipini bulunca o tipte seleler arasından seçiminizi yaparsınız.

Ben sqlabs markasıyla rahat edebiliyorum. herkesin hissiyatı farklı. Belki siz aynı markanın başka model selesiyle rahat edebilirsiniz.

6. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    prologo navo ve fizik tundra m7 kullandım mtb'de, uzun sürüşlerde (100 km civarı) gayet rahatlardı, ikisi de benzer tipte sele. ne bileyim mtb diye dandik koltuk koymuşlardır söylemini biraz garipsedim, fizik sele koyup eleştirilmek bir bisiklet markası için üzücüdür illa ki. :D

7. Aykuttasdelen

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Valla öyle ya, dandik diyeceğim değil... iyi diyeceğim çok yanlı olacak...

8. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben de aynı dertten müzdaribim, pro turnix aldım onu deneyeceğim. fizik iyi markadır ancak her ürünü herkese mükemmel olacak diye bir şart yok. öncelikle bu durum beden anatomisi ile ilgili. sele genişlikleri 13 cm 14 cm ve 15 cm olarak 3 grupta mevcut daha genişler illa ki var ama kalça kemiği açıklığına göre elin adamı bu standardı uydurmuş. fizik sele kullanmıştım, brooks tip olarak hoşuma girmiyor üstelik epey de ağır ürünleri sele olarak; turnix i deneyeceğim bakalım. size de kolay gelsin en kısa zamanda uygun bir sele bulursunuz umarım.

9. Aykuttasdelen

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Teşekkür ederim benim kalça ve popo kemiği aralığını bi ölçmem en azından optimum genişliği bulmam gerek gibi... veya sele üzerini kaplıyacağım pedle felan ...