Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fiyatı düşük modellere yapılan modifiyeler

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Gökhan Semiz tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selamunaleyküm. Bildiğiniz üzere biraz kaliteli alınabilecek en uygun modeller ortalama 500 tl fiyatları ile Kron xc150 ve Salcano Ng650 ve muadilleri. Peki bu modellerin kadrolarına yapılan modifiyeler değer mi ? Örneğin bir xc150 kadrosuna kaliteli bir aktarım sistemi döşesek , sağlam göbek ve jantlar kullansak bu kadroya değer mi yoksa bu kaliteli parçalar daha sağlam kadroları mı hak ediyor ?

2. ozan aktürk

ozan aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Gerek ağırlığında gerek açılarından kadro sizi ileride tatmin etmeyebilir. Başlangıç kadrolara yatırım yapmak iyi bir seçim olmayacaktır.

Gökhan Semiz ve Çağlayan bunu beğendi.
  3. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet bence de alt sınıf kadrolara yatırım yapmak pek mantıklı değil. Eğer parayı parça parça temin ediyorum derseniz ve eğer yeterli bilgiye de sahip olursanız, orta veya üst sınıf kadro alıp toplamak daha mantıklı. Tabi bisiklet toplamak sanıldığı kadar kolay değil :) epey bilgi ve beceri istiyor.

Şimdi toplamaya başlasanız yaza ya da sezon başına kadar çok iyi bir bisiklet toplamak için epey zamanınız olur :D

Gökhan Semiz ve Çağlayan bunu beğendi.
  4. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Aleykümselam,

Sedona 721 2012 model bisikletleri öneririm,2. el temiz bisikletler satılıyor,

Hem kadrosundan şüphe duymazsınız,hem de donanımlarını yükseltebilirsiniz..

BFOkuru ve Gökhan Semiz bunu beğendi.
  5. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. O zaman soruyu şöyle değiştirelim ; Sağlam kadro alıp üzerini orta kalitede komponent ile donatmak ile direk sağlam kadrolu hazır bisiklet almak arasında fiyat farkı çok oluyor mu ? Fiyat farkı çok olsa bile toplarken parça parça ödeme olduğu için acaba daha mı kolay oluyor

6. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hazır bisikletlerin parçaları firmalar tarafından toptan alındığı için fiyatları daha düşük oluyor bu yüzden hazır almak daha mantıklı sürekli parçaya para vermek yerine biriktirip hazır almak daha mantıklı.

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    ben kadronun adiliği ile yapılan modifiyelerin arasında bir bağ kurmuyorum.
    bana göre 3 ceşit kadro vardır;
    1.çelik
    2.alüminyum
    3.karbon

üstünde yazan "markaya" çok takılmam.
    asıl önemli olan kompenantdır.(vites-fren grubu-aynakol-maşa gibi)

Osman Kıtay bunu beğendi.
  8. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kısmen haklısınız. = kadroların açıları vs. ve alüminyumun alaşımları (6061 vs. vs.), karbonun işçiliği gibi gruplara ayrılır.

9. Mehmet Satı

Mehmet Satı Üye

Seviye:
    Gökhan seni burada görmek çok güzel oldu.zaten facede anlatmıştım Gökhan bu bisiklet toplama bana maliyeti 800 tl oldu ful shimano cromoly gövde orta seviye bir bisiklet düzgün kullanırsan uzun yıllar sorun çıkarmaz.aynı fiyata hazır bisiklette mevcut hazır almak en iyisi bence.ama ben vadeli aldığım için toplama yoluna gittim peşin param veya kredi akrtım olsaydı hazır alırdım.ama performans olarak gayet iyi bir bisiklet.

Gökhan Semiz bunu beğendi.
  10. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    hazır bir bisiklete 2bin lira verdiğinizi varsayalım. bu 2bin liralık bisikletin ön attırıcısı slx, geri kalan tüm parçaları alivio. Siz bu parçalara 2bin lira verdikten sonra bir arkadaşınız 2bin liraya full slx yada xt donanım 2.el temiz bisiklet alıp karşınıza çıktığında canınızı sıkar :)

11. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Xc 150 kadrosuna xc 750 ekipmanı modifiye edip sahibinden de 650 ye satan vardı 21 vites shimano tourneyli xc 150 yi 27 vites shimano deore yapmıştı lastikleri 1.15 yol lastiği vardı :D

benim bisiklette orjinali 2.20 mtb idi, ben 1.50 yol lastikleri ve dayanıklı jant aldım maşayı değiştirdim modifiye size kalmış tabi..

bir arkadaşım 2.500 liraya kron aldı 1.000 lirada masraf yaptı oldu maliyeti 3.500 lira satarken bisikleti 1.000 liraya sattı, bazı parçalarını ayrı sattı..

şimdi şöyle bir durumda var sıfır parça fiyatları bir karbon maşa 777 euro ama şimdi indiimde %65 indirim yapmışlar, erdoğanlar bisiklette 320 euro ya geliyor

yazın sıfır parçalarla modifiyeye para harcamak farklı,

sezon kapandıktan sonra kışın sıfırdan farksız daha uygun fiyatlı ikinci el parçalarla çok daha ucuza modifiye yapmak farklı..

12. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    evet haklısınız. ancak 1000 liradan satacağıma parçalar satarım o parayı çıkartırım. Ülkemizde bisikletlerin bütün olarak satılması çok güç. Ancak parçalayıp satmak gerekiyor.

Cihat Çelebi, Bora Çalışkan ve gok bunu beğendi.
  13. fatih selim yakar

fatih selim yakar Kıdemli Üye

Seviye:
    Salcano 270 sv ye yatirim yapilir mi arkadaslar

14. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    2000 liraya alivio donanımlı bisikletin kadrosu daha iyi olduğu için vitesi düşük olur. 2000 liraya full slx yada xt toplarsanız kadro ne kadar iyi olabilir ?

15. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bu sonuca nerden vardınız? Denediniz mi kadroyu :)

16. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Evet denedim bir cannondale sürüp , sonrada bir whistle sürünce çok farkediyor.

17. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bu konu çok tartışılıyor. Sanırım en çok kafa karıştıra konulardan. Bence de para biriktirip hazır bir bisiklet almak daha mantıklı. Düşük seviye bisiklet alıp modifiye etmek sürekli bir uğraş ve masraf oluyor. Sonunda çok iyi bir donanım olsa da '' acaba bu kadroya değer mi, bu kadro yeterli mi? '' sorusunu getiriyor. Aynı şeklide çok iyi bir kadroyu en düşük donanımla toplamak ta istenileni vermez. En başta yazdığı tekrarlarsam, iyi donanım ve kadroya sahip bir bisikleti almak daha uygun olur.

Bu konudaki tartışmalarla ilgili bir konu açmıştım : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=126195

Selamlar

18. Ali Ceylan

Ali Ceylan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tabi kadroya 800 liradan fazla dökemeyecekseniz fiyatı düşük modellere yapın.

Bora Çalışkan bunu beğendi.
  19. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    800 lira demişken elite karbon modellerin sfırıları 3.500 euro 4.500 dolar 10.000 lira civarı bu tür bisikletlerin kadrosunu ikinci el de satanlar var çok daha uygun fiyatlara bence daha pahalı bisikletler parça parça alınsa çok daha ucuza mal edilir...

Berk E. bunu beğendi.
  20. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    şehir içinde koy yollarında kullanılacaksa kadronun açıları rahat olsa yeter gerisi donanııma bakmak en iyisi 1-2 metreden atlanmıyorsa tabi :)
    düşük modele yatırımı yükseltirken en iyisini en üst modeli almaktansa amaca göre f/p oranına bakmak en iyisidir uzun dayanması iş görmesi
    şuda var yatırım genelde bisiklet fiyatını kadar oluyor geçiyorda genelde :)