Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fixie & Single Speed, Renk ve Tasarım Çözümü

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında Çağrı G. tarafından paylaşıldı.

1. Çağrı G.

Çağrı G. Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Şu sıralar bir single speed projesiyle uğraşmaktayım ve kafamı en çok karıştıran konulardan bir tanesi renkleriydi.

Gidonu hangi renk ve tür almalıyım, jantları ne renk olmalı, sele hangi renk olmalı gibi onlarca soruyla uğraşıp, hayal gücümde parçaları toplamaya çalışıyordum. Bu süre içinde aşağıdaki siteyi buldum. Daha önce paylaşılmadığını düşünüyorum. Zira ben forumda bulamadım.

www.buildafixie.co.uk

Ben kendi single speed projem için aşağıdaki gibi bir tasarım yaptım. Sanırım bunun üzerinden gideceğim.

Tahir Keskin ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  2. Samet Arslan

Samet Arslan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bu tarz bir bisiklet görmüştüm forumda. Kimin yaptığını hatırlamıyorum dün de bayağı aradım arkadaşıma göstermek için ama bulamadım. O bisiklette de beyaz üzerine altın rengi detaylar işlenmişti. Bulabilirseniz ona bir bakmanızı tavsiye ederim.

Sizin yaptığınıza gelince bence aynakoldaki altın rengi biraz fazla olmuş. Mesela orta kısım metalik renkte dışındaki metal daire de altın olsa daha iyi durur gibi geldi bana :)

3. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tahir Keskin ve Çağrı G. bunu beğendi.
  4. Samet Arslan

Samet Arslan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Evet hocam buydu. Dün rahat 2 saat aramışımdır ama bisikletin markasını da hatırlamadığımdan bulamadım. Teşekkürler :) 24 ayar altın kaplama herkesin bütçesine uygun olmayabilir. Gerçi kaplama çok maliyetli bir iş mi onu da bilmiyorum :)

Ayrıca o bisikletteki altın detaylar o kadar güzel yedirilmiş ki beyaz kadroya çok göze batmıyordu. Burdaki aynakol çok gözüme battı mesela :)

Uğur S. bunu beğendi.
  5. Çağrı G.

Çağrı G. Yeni Üye

Seviye:
    Samet Bey,
    Aynakol bence de fazla altın rengi ama site bu kadarına el veriyor. O kadar kişiselleştirilemiyor. Bu bisikletten esinlenerek ilerleyeceğim. Birebir aynısını yapmam belki ama site çok işime yarayacak açıkcası...

6. kayhan

kayhan Misafir

Eğer binmek için yapıyorsan.; ayna kol , arka dişli oranını kendi performansına göre Ayarla. Kadro Geometrisi önemli. Seçtiğin kadro modern geometriye sahip şehir içinde biraz dik durma sayesinde görüş ve kontrol kolay olur. Yokuşta da rahat edersiniz. Eğer resimdeki boyunu kullanacaksınız düz gidon tercih edin. Bilindiği gibi bu fixie ve single speed yaklaşık 10 yıl önce avrupada gençlerin biraz para kazanmak biraz eğlenmek için eski bisikletlerle kurye işi yapmaya başlaması ile oluştu. Sonrası malum; yüzlerce euro ya bilmem ne marka deri seleler, müzeden arak gibi görünen eski İtalyan ekipmanlar. Yani, en sert ve protest bisikleti de zenginler için oyuncağa döndürdüler. Evet bir estetik yönü var bu tarzın, ama bu estetik tarzdan yani bisikleti süren ama para saçmayanların gözden düşmüş modası geçmiş ama hala iş görür parçaları birleştirmeleri nden kaynaklanıyor. Binmeyip fotoğraf larını yayınlayıp çok harika karbon yanında halt etmiş falan diyeceksiniz parça seçimini kafanıza göre yapın farketmez. :)

Fanonn bunu beğendi.
  7. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Ben de 300 liraya aldığım ikinci el Beldesan Rapid'i 50 liradan az maliyetle single speed'e çevirdim. İşe gidip gelirken aldığım yol genelde düz olduğu için bütün yaz çoğunlukla o bisikleti kullandım.
    Koleksiyon için yapılmıyor veya toplanmıyorsa pahalı ekipmanlarla böyle bir bisiklet oluşturulması bana da çok doğru gelmiyor.
    Tabii bu yolu seçen arkadaşların tercihidir, saygı göstermek lazım. Ama böyle bir bisikleti kullanmaksa amaç, bana, mümkün olduğu kadar uygun fiyatlı ve sade olanı seçmek single speed'in mantığına daha uygun gibi geliyor.
    Herkese sevgiler saygılar.

8. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Fotoğrafını da eklemek istedim.

9. kayhan

kayhan Misafir

Çok güzel bende de var. Fotoğrafını ekleyim. Arka dişli arka teker göbeği meselesini nasıl çözdünüz. Ben normal arka teker göbeğindei rubleyi söküp adaptör ile bir dişli (cog) taktım. Sonra gerginlik sorunu yaşadım. Onu da tekli bir aynakol aldığımda bisikletçi becerdi. Çünki bilindiği üzere single speed e niyetlenilen kadroların çoğunun kadro kulağı yere yatay değil.

10. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Yalova'da iyi bir bisiklet tamircim var. O halletti.
    Üzerindeki orijinal aynakolun 52 dişlisini arkada 19 veya 20 dişliyle kullanmak istedim ama öndeki dişli uyumsuzluk gösterdi.
    Ben de bisikletçide bulabildiğim en ucuz uygun aynakolla (46 dişli) arkada Çin yapımı 16 dişli kombinasyonuna razı oldum.
    Tabii arkadaki tekerlek mandalından da vazgeçerek normal somunlu bir göbek kullanmak zorunda kaldım. Bisikletçimin dediğine göre mandal gevşeyip sorun yaşatabilirmiş.
    Yaklaşık 3 ay kullandığım bu sistemde bir kez hızla çukurlarla dolu bir alandan geçerken zincirimin atması dışında sorun yaşamadım.
    46X16 kombinasyonu düz yolda ve rüzgarsız havalarda keyifli bir sürüş sağlarken, birkaç kez rampalarda ve karşıdan rüzgar eserken niye arkayı 18 dişli yapmadım diye kendi kendime çok küfrettim.:)
    Bisikletin bu halinden çok memnunum, yine olsa yine yaparım, ama kontra pedal ile bütün fren sisteminden kurtulmak nasıl olurdu onu da merak ediyorum.
    Şimdilik böyle kullanmayı düşünüyorum yine de.
    Uzun bir cevap oldu, kusura bakmayın.
    Sevgiler, saygılar.

11. kayhan

kayhan Misafir

Mandal yerine kara düzen klasik somun çok akıllıca, zincir gerginliği için tipik bir uyanık Türk usta çözümü. kontra pedal önermem. Frenlemesi güçlü değil. Ayrıca kocaman bir gobekli bir arka teker. Frensiz bisiklet işi beni aşar, arkadaşımın fixie sini kullandım. Biraz cambaz olmak gerekiyor. Free hub olmayışı çok komik. Sürekli çevirmek gerekiyor.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  12. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Kontra pedalda sürekli çevirmek gerekmiyor ama pedalı geri de çeviremiyorsunuz. Daha önce hiç kullanmadım, nasıl olur bilemiyorum. Ama merak ediyorum. Bir de gidondaki fren kollarından, kablo ve tellerden, fren ayaklarından kurtulmuş bir bisiklet çekici geliyor. Tabii ben de bir fixie kullanabileceğimi sanmıyorum. Hem benim yeteneklerimi zorlar hem de işe giderken kullandığım yola uygun değil.
    Sevgiler, saygılar.

13. kayhan

kayhan Misafir

Benim single speed

Uğur S., Rüzgar20 ve Fanonn bunu beğendi.
  14. MehmetE

MehmetE Yeni Üye

Adı:
    Mehmet Ersin
    Bisiklet:
    Kron
    @Fanonn
    Yalova da hangi bisikletciyle yaptınız ??

15. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Benim single speedi birebir buna çevirmek istiyorum. :asik:

16. Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu Onursal Üye

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Uğur S. Bende öyle singıl sipid olsun yola binen ne olsun

Uğur S. bunu beğendi.
  17. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    DSC_1162.jpg

Ulaş Çavuşoğlu, geziniyo ve tameryc bunu beğendi.
  18. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    @MehmetE Uzun süredir foruma girme imkanı bulamadığım için sorunuzu ancak görebildim kusura bakmayın. Yalova Fatih Caddesi'nde Gizem bisiklet var. Sahibinin adı Engin, bir de yanında yılın belli dönemlerinde çalışan bir genç arkadaş var onun da adı Engin, bu arkadaş bana yardımcı oldu.
    Sevgiler, saygılar.

MehmetE bunu beğendi.
  19. MehmetE

MehmetE Yeni Üye

Adı:
    Mehmet Ersin
    Bisiklet:
    Kron
    @Fanonn Bende uygun bi bisiklet bulursam yapmayı düşünüyorum,yeri de öğrendiğime göre fazla zorlanmam artık :D
    Teşekkürler

Fanonn bunu beğendi.