Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fixie için yardım!!!

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında Gökhan Terzi tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    öncelikle selamlar. uzun vadede bir fixie toplamayı planlıyorum. elimde kadro mevcut. diğer parçaları da zamanla halledeceğim. yardım almak istediğim konu arka göbek ve ayna kol sistemi. velosolo sistemi kullanabileceğini biliyorum. ve de pist arka göbeği kullanılabilceğini biliyorum. hangisini tavsiye edersiniz. hangisi daha kullanışlı olur. forumdan takip ettiğim kadarıyla Doğukan bey bu konularda hayli bilgili. yardımcı olabilirseniz sevinirim. her türlü öneriye açık durumdayım.

2. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    arkadaşlar birkaç sorum var. öncelikle dişli sayısı konusunda kafamda karışıklık var. ortalama kondüsyonda bir bisikletciyim. 16t 17t 18t hangisini seçmeliyim. ikinci olarak ise dişliyi bisiklete nasıl monte edeceğim. araştırdığım kadarıyla disk fren uyumlu ön göbek işimizi görüyor. fakat pek bilgim ve el becerim yok bu konularda. sadece diski söküp yerine velosolo dişliyi mi takacağım. yapabileceğime inanırsam sipariş vericem ebay'dan ona göre. teşekkür ederim şimdiden.

3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Selam, ö.m atmıştım, detaylara aşağıdan bakabilirsin.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=85136

Gökhan Terzi bunu beğendi.
  4. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    selamlar. fixie projem için ilerleme kaydetmek istedim. bunun için kolları sıvadım. bisikletimi tamamen parçalara ayırdım.

kadro bu. üstündeki saçma sapan çıkartmalar hariç güzel gibi. öncelikle bu kadronun fixie için uygun olduğunu umuyorum. bu konuda yorumlarınız nelerdir.

göbek ile ilgili birkaç sorum var. bu resimdeki göbek yapısına, yol bisikleti için kullanılan güzel göbeklerden takabilir miyim.

aynakol için bisikletten söktüğüm bu aynakolu kullanabilir miyim acaba. dış yaprak 52 diş. fixie için biraz çok sanırım ? (ayrıca 1/8 veya 3/32 olduğunu nereden anlayacağım) ve bunlara bağlı olarak nasıl bir velosolo seçmeliyim. 20t uygun mudur.

malzemelerin birçoğu eksik. bu konudaki her türlü öneriye açığım. sorularımı da cevaplayabilir iseniz çok memnun kalırım.

5. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Kadro uygun fakat siradan ve fazla gelisi guzel. Ayrica orta gobek ve krank kamali sistem bunu fixie ile kullandiginiz takdirde 2 gunde orta gobek dagilacagi gibi bb bolgesinide deforme edecektir.

6. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    sade bir görünüş planlıyorum. buna bağlı olarak kadroyu tek ve düz bir renge boyayacağım.

aynakol + orta hazne için öneriniz nedir. fixie için özel olan bir durum gerekir mi yoksa yol bisikletleri için kullanılan ayna kolları ve göbekleri kullanabilir miyim. ayrıca kadro buna uygun mudur şu haliyle?

7. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    kadronun boya işlemini hallettim kendi çapımda. forumdan edindiğim bilgiler çok yardımcı oldu. teşekkürler.

öncelikle boya sökücü, su zımparası ve tel fırça yardımıyla kadroyu önceki boya ve stickerlardan tamamen kurtardım. yaklaşık 5 günlük bir süreçten geçti.

boyamaya geçtikten sonra; beyaz boya ile ince bir astar katı oluşturdum.

yaklaşık yarım saat sonra ince bir kat açık mavi boyadan sonra.

1 saat falan sonra da ikinci kat boyadan sonra.

bu da maşa. maşa da aynı işlemlerden geçti. maşayı da beyaza boyadım.

sonrasında ise şeffaf sprey vernikle 2 ince kat vernikledim. bakalım ne kadar dayanıklı olacak.

ayrıca kadronun üstünde bir delik oluşturmayı başardım. kablo tutucuları çıkarırken oldu. bunun çok zararı olur mu sizce.

8. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    siparişini verdiğim velosolo geldi.

daha öncesinde ise jantları almıştım. ve 6 vidalı göbek ile ördürmüştüm.

elimdeki gidonu da demircide kestirdim. bullhorn gibi oldu. beyaz bir bant ile sarıcam. sele de beyaz olacak.

9. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    pek takip eden yok sanırım ama ben yine de son halinin resmini atayım buraya :) Tabi Doğukan Bey'in yaptıkları kadar afilli olmadı ama başlangıç olarak benim hoşuma gitti denebilir. Yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.

10. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    bisikleti 2 gündür sürmeyi deniyorum. fakat bendeki yeteneksizlik mi diyeyim ne diyeyim bilemedim; bir türlü beceremedim. pedalları tutmayı, yani fren yapmayı beceremedim. sanırım satacağım. ya da bir ihtimal single'a çevireceğim. çok fazla emek harcayıp malesef ki beklediğimi bulamadım :(

11. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Fixed gear'a herkes bir heves başlıyor ama nasıl kullanırım kısmını hiç düşünmüyorlar. Her zaman dediğim gibi güzel estetik olduğu kadar altında bir canavar yatar, ona hükmetmesini tecrübe edinmek gerek.
    o yüzden sana bir kaç püf noktası vereyim bu bisikletlerde ağırlık merkezin ne kadar arka tekerden uzaklaşırsa bisiklete olan hakimiyetin de o kadar artar. o yüzden skid için youtube üzerinden videoları izle, mümkün oldukça frenli bir fixie kullanmaya bak. Sonra bir kaç sene sonra benim gibi onları da çıkar at, zaten o kadar tecrübe sonrasında senin bir parçan gibi olacaktır.

12. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Skid ile ilgili birçok video izledim fakat kendimi gidona dayasam da pedalları tutamıyorum. yaklaşık 5-6 yıldır düzenli bisiklet kullanıyorum bacaklarım da çok kuvvetsiz değil. ilk etapta keyiften çok eziyet oldu. dediğiniz gibi fren ile deneyebilirim. fakat o zamanda üzerinden atar diye düşünüyorum. :( burdan single'a dönmek için ne gerekecek. arka taraf komple değişmeli sanırım. bu konuya biraz bakınacağım sanırım. teşekkür ediyorum.

13. berkan1994

berkan1994 Kıdemli Üye

Seviye:
    gökhan selam birkaç tüyoda ben vereyi kalpiyesiz skid olmaz en fazla durdurursun kalpiye çekmeyi sağlar itmek zordur fakat kitleyip çekmek o kadar güç gerektirmez fren şart bende kullanmam ama zank diye kamyon çıktığı zaman işini garantiye alıp frene asılırsın olay bundan ibaret ki doğukan abinin dediği gibi yaparsan iyi olur ayrıca yapmak kolay değildir herkez hemen fixie toplayıp akalım kafasında o hemen olmaz :) ki ben 1 sendir kullanıyorum abartısız düz yolda 7 araba boyu skid atmışlığım var baldırlarım tir tir titriyor laktik asit tavan yapıyor ama alışılacak şeyler... kolay gelsin direksiyona yat yatabildiğin kadar...

14. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    selam. şuan üzerinde kalpiyeli pedal var. açıkçası yaşadığım yer bunları denemeye pek müsait değil. sahil lazım geniş yol lazım sanırım ilk etapta. yine cesaretlendim. fren takıp deneyeceğim sanırım. teşekkür ediyorum.

15. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Ama şöyle bi durum da var, mesela ben SPD'ye ilk geçtiğimde direk trafiğe çıkıp kullandım. Burda okuyorum herkes boş alanda alıştırma yapıyo falan. Ben böyle daha rahat öğrendiğimi düşünüyorum. Haftaya da singlespeed'imi fixed yapıcam. Direk frenleri sökmeyi düşünüyorum

16. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    alışana kadar ön fren takmanızı öneririm. fren kısmına gelince skid yapmayi öğrenene kadar pedallara ters güç uygulayarak yavaşlamayı deneyin. pedallarınızı bilmiyorum fakat ayağınız pedallara bağlı değilse (yani spd veya kalpiye değilse) durmanız daha zor olucaktır. daha önce fixie kullanmadıysanız eğer ilk başlarda yeni bisiklet sürmeyi öğrenmek gibi hissettiriyor fakat sonra alışınca pedalların size pedal çevirmeyi teşvik ettiğini anlayıp çok seviceğinize eminim.

17. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    ben skid'e ilk gireceğim zaman arka tekeri popomla hafifce kaldirip pedalları öyle kitliyorum. birde bacak aranıza kadroyu sıkıştırmaya alışırsanız çok daha rahat oluyor

18. Gökhan Terzi

Gökhan Terzi Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    pedallarım bu.

http://www.erdoganlarbisiklet.com/y...arpiyeli-cr-mo-vp-399-t-pedal-2501821800.html

teşekkürler tavisyeleriniz için.

19. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    karpiyeyle pedalı çekmek (eğer ayaklarınızı iyice sıkmıyorsanız tabii ki oda şehirde zorlar biraz :) ) spd den oldukça daha zor. ucuz bi spd ve ayakkabıyla daha rahat yapabilirsiniz. birde bu 2 günde olucak birşey değil gerçekten. biraz sabır ve azim ederseniz sonucunu çok güzel alıyorsunuz. benim tavsiyem en dikkat etmeniz gereken yer eğer frenlerinizde yoksa yokuş inişleri. pedal hakimiyetini tam kavramadan daha çok düzlükte antreman yapmanizi tavsiye ederim. herkese daha kolay gelen bir yöntem vardir benimde dediğim gibi bisikleti biraz havalandirip pedalları durduruyorum. ama ağırlığınızı öne vermeniz gerçekten çok önemli. birde pedalları durdurmaya çalışmak yerine ters yöne zorlayarak çevirmeyi denerseniz daha rahat edersiniz. yani ani bir ters güç uygulayın skid e girdikten sonrası zaten giriş kısmı kadar asla zorlamıyor bacakları.

20. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    birde unutmayın bisiklet ne kadar kullandığınız önemli değil. skid te tamamen ters kas grubunu çalıştırıyorsunuz.