Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fixie denemesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mehmet ulaş tarafından paylaşıldı.

1. mehmet ulaş

mehmet ulaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.İyi akşamlar herkeze.Sorun şu ki bir bisikletimiz var arka vitesini atıp tekli kaset koyucaz fixie olması için.Aynıca ön takımda boş.maşa, gidon, gidon borusu,furş takımı dahil.Şimdi ön tarafı hallettik fakat aynakol tarafında sıkıntı var şimdi bisiklet gümüş renginde aynakolda o renk olsun istiyoruz.Şimdi 2-3'lü aynakolllar var.Ama bunları tek haline getirebiliyor muyuz ? Üstünde vidalar var çünkü.Diğer bir konu arka göbek.Arkadaki kaseti atıp tek dişli koyacağımızı söylemiştim.Şimdi biz böyle yaparsak arka göbek değişim istermi.Sonuçta flibber(hatalı söylüyor olabilirim) var ve o 7'lü dişliye göre uzun yapılmış tekli takınca ne yapabiliriz ?Bu arada fixie deyince fren olmaz haliyle :/ kontrapedal veya sabit göbek gibi şeyleri nasıl uygulayabiliriz?Önceden fixie ile uğraşmış abilerin yardım edeceğini umuyorum. :)

2. kkazimk

kkazimk Yeni Üye

Adı:
    Kazım
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Fixie toplayalı çok olmadı o yüzden iyi ve kötü tecrübelerimi sana anlatmak isterim...
    Benim bisikletimin de arka kaset 6 vitesli idi. Ancak arka kaseti sökünce sen de göreceksin ki göbek tekli çark takmak için uygun değil. Yani göbeği değiştirmen gerekli. Ayrıca göbeği değiştirip tekli çarkı taktıktan sonra arkasına bir de kilit somunu taktırmalısın aksi taktirde pedala ters güç uyguladıkça çark yerinden çıkmaya başlıyor.
    Aynakola gelince 2-3'lü aynakolların birbirinden ayrılabilen türleri var ama fixie kullanacaksan aynakolun küçük olması işine gelmez o yüzden 2-3'lü dağ aynakollarını çöpe atıp tekli 46 veya 48 diş bi aynakol almanı öneririm. Benim bisiklette aynakol tekli olduğu için sıkıntı yaşamadım.
    Fren konusuna gelince alışmak için de olsa 2-3 ay kadar ön fren kullanmanı tavsiye ederim. Çünkü arka tekeri kitleyerek fren yapmanın hiç de kolay olmadığını göreceksin. Benim ilk denemede neredeyse dizim ters tarafa kıvrılıyordu bisikletin pedallara uyguladığı kuvvet sanıldığından çok daha fazla.
    Artı olarak bantlı veya kilitli pedalları kesinlikle takmalısın. Aksi taktirde yüksek hızlara çıktığında dalgınlığına gelirse pedallar birden ayağından fırlıyor ve çılgınca döndükleri için yavaşlayana kadar yakalaman mümkün olmuyor :D
    Keyifli toplamalar...

sccetin ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  3. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @mehmet ulaş hocam en güzeli arka göbeği değiştirip single speed-fixed olarak kullanacağın flip flop göbekleri kullanmak.
    bu işte.

bunun bir tarafı sabit yani fixed dişli, diğer tarafı ise single dişli için. yani single'da pedalları sürekli çevirmek zorunda değilsin :) nasıl istersen jant sök kadrodan değiştir, öyle kullan. mis gibi.

kontra da kullansan ön fren bence olmak zorunda. çünkü bisikleti durduran ön frendir. arka fren sadece yavaşlatır.

@mehmet ulaş aynakol konusuna gelince, 20 liradan yüzlerce liraya kadar aynakollar var. ben 20 liralıklardan aldım bir tane kullanıyorum :) şu ana kadar pek bir dezavantajını görmedim. ayrıca pek de hafif. sanırım karbon :D