Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fixie bisikleti vitesli bisiklet yapmak

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında monalissa tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. monalissa

monalissa Yeni Üye

Adı:
    Mona
    Seviye:
    Merhaba arkadaslar, yeni uye oldum bisiklet konusunda fazla bilgim yok oyuzden bir konuda bilgi almak istiyorum. 59 luk bir state bicycle co fixie bisiklete sahibim. Fixie bisiklet yokuslarda ve uzun yolda pek rahat ettirmiyor. Tasarim olarak farkli oldugu icin almistim. Bu fixie bisikleti vitesli bisiklete donusturebiliyor muyuz? Yani bir bisiklet magazasindan vites icin gerekli olan butun parcalari alsak bisiklet bize boyle bir imkani sagliyor mu? Tesekkur ederim simdiden

2. Emre Örsel

Emre Örsel Aktif Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bunu satıp, gelen parayla viteslisini almak daha zahmetsiz olacağını düşünüyorum. Muhtemelen aklınıza gelmiştir ama bir yazmak istedim.

3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @monalissa fixie den pek anlamam ama arka tekeri değiştirerek yapabilirsin galiba.

4. monalissa

monalissa Yeni Üye

Adı:
    Mona
    Seviye:
    @Emre Örsel Bu tasarima sahip sehir bisikletiyle karsilasmadim. Bunu satmak gibi bir fikrimde yok. bu marka zaten sevdigim bir marka. Benim icin islevden cok tasarim onemli. Gunluk kullanim icin kullaniyorum, profesyonel bir bisikletci degilim. Konuyu zaten bisikleti vitesli bisiklete donusturebilir miyim diye actim, tesekkur ederim fikrin icin.

@chnkrmz sadece disleri degistirerek yapilabilir mi? teker degisirse anlami kalmaz benim icin :(

Emre Örsel bunu beğendi.
  5. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @monalissa fixie de yanılmıyorsam göbek sabit. yani bilye falan yok. tek parça yekpare. en fazla şöyle yapabilirsin. göbeği değiştirebilirsin. jant ve telleri gene kalır. ama dediğim gibi fixienin detaylarını bilmiyorum hiç.

6. monalissa

monalissa Yeni Üye

Adı:
    Mona
    Seviye:
    @chnkrmz single speed de oyle saniyordum, bir arastirayim. Dedigin gibiyse biraz zor olucak.

7. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    • Arka jant göbeğini kaset ruble takılabilecek olanlarla değiştirmeniz gerekiyor.
    • State bicycle co web sitesine göre kadronuz track tipi kadrolardan olduğu için arka aktarıcıyı kadroya bağlayabilecek bir kulak yok. Bu sebeple bir kadro kulağı adaptörü almanız gerekecek.
    • Kabloları kadro boyunca ilerletecek cable stoplar kadro üzerinde mevcut değiller. Bunları da kadro üzerinde yürütebilecek adaptörlerden almanız gerekecek.
    • Son olarak vites kolları edinmeniz gerekecek.

8. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @monalissa
    hee olabilir. single speed le fixie aynı değil miydi :kptmya::islik::islik:
    arka göbek bilyalıysa olur belki. ama belkide olmaz. göbek her türlü değişmesi lazım. dişlileri tutan o 5 cm lik bi zımbırtı var. kaset olması gerekiyo. seninkinde de kaset yok yani mevcud göbeğede kaset takılmaz diye biliyorum. bildiklerim dahilinde ya tekeri değiştircen yada göbeği değiştircen.
    bilmediğim dahilinde bişeler varsa zaten bilenlerin bilgileri dahilinde yardımcı olabilirler.
    benim ilgi alanım mtb olduğundan bu konuda en fazla böyle yardımcı olabilirim :kedicik:

9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uğur Bey'in belirttiği gibi oldukça zahmetli ve masraflı olabilir. Ayrıca zincir ve aynakolun da değişmesi gerekecek. Çok geniş bir vites aralığına gerek duymuyorsanız vitesli bir arka göbek alıp sadece onu değiştirebilirsiniz.

monalissa ve Uğur S. bunu beğendi.
  10. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben diyecektim bunları ki bir de baktım sen daha hızlı davranmışsın :)

11. Yuppata

Yuppata Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu fixed gear a verdiğinden daha fazla bi mebla tutabilir. İlk önce sizin kadronun kulaklarına aktarıcı takılamadığından ona bi çare bulmanız gerek, sonrada komple bi grupset almalısınız ki bisiklet yol kadrosu şeklinde ise biraz daha fazla gidebilir.

monalissa bunu beğendi.
  12. monalissa

monalissa Yeni Üye

Adı:
    Mona
    Seviye:
    Tesekkur ederim sorularimi yanitlayan tum arkadaslara

13. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Bence hub gear(göbekten vites) Bir arka teker alarak sorununuzu basit yolla halledebilirsiniz. 2 adet jantınız olur canınız istediği fix, istemediğinde vitesli. Sadece teker değişimi ile elde edebilirsiniz.

monalissa bunu beğendi.
  14. Burak Saatçioğlu

Burak Saatçioğlu Go Higher

Adı:
    Burak Saatçioğlu
    Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kadronun arka bağlantı detayı önemli burada. Üstelik arka masa açıklığı da var eğer yeterşnce açık değilse yeterli dişli sayısında ruble sığdıramazsın. Satıp üzerine para koyup 2.el bir bisiklet alsan hem daha az zahmetli olur hem de daha az uğraştırır.

monalissa bunu beğendi.
  15. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Sram automatix arka gobek, otomatik vites . siparis verdim bekliyorum ben , kullanan birinden iyi yorumlar isittim daha once . bir suru ek aparata ihtiyacizin kalmaz , zaten o aparatlari takinca bisikletin goruntusu bozulacaktir .trde seda bisiklet satiyor , pedal bisiklette getirecekti . fiyati seda da 235 tl , pedalda 68 dolar

16. kudretozbay

kudretozbay Kıdemli Üye

Seviye:
    Vitesliye cevirmek yerine disli oranlarını degıstırsenız 42 ye 16 gıbı bır oran yaparsanız cok rahat kullanırsınız o kadroyu ve donanımı vıteslıye cevırebılmek ıcın bır okadar para harcarsınız en kotu ıhtımale gobegın ıcınde 3 kademelı vıtesler var onlardan alabılırsınız ama fıxıe olmaz ozaman.Diger ihtimal ise komple satıp yenı bır yol bısıkletı almanız ve ıstedıgınız gıbı tasarımıyla oynamanız busekılde

Ekli Dosyalar:

monalissa bunu beğendi.
  17. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Hiç uğraşmayın bi sürü şey gerekiyor...Yenç alın daha iyi...Bi kere kadro kulağı zaten sıkıntı olacağı için arka aktarıcı problem olacak artı maşa açıklığı falan kaldı ki set almak bisiklet almakla neredeyse aynı parayı bulacak...

monalissa bunu beğendi.
  18. monalissa

monalissa Yeni Üye

Adı:
    Mona
    Seviye:
    Anlasilan fixie yi vitesliye donusturme isi hem zahmetli hemde masrafli olucak. Ozaman soyle bir sorum olucak. Fixie kadrosuna benzer, sade, cool ve hafif olan bir bisiklet modeli oneriniz olucak mi? Bunu satip yeni bir bisiklet alsam daha iyi olucak. Fiyat araligi 1000-1200 olmasi iyi olur. Tesekkur ederim herkese

19. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @monalissa Yani hybrid bisikletlere bakabilirsiniz...Carraro sportive serisi falan olabilir ya da sedona 410...

monalissa bunu beğendi.
  20. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fixie varsa ikinci bisiklet lüks değil yüksek kadans çalışmak iyi bir sonuç verir. Göbekten vites işe yarar ama çok büyük hafifleme bekleme.49-17 ile her bir yere tırmanıyorum ama önceden hızlanmış olmak gerek fixiede biraz hız önemli. Aynı yokuşu 10 km süratle çıkmak 20 km ile çıkmaktan daha yorucu.

20-25 km Fixie için iyi bir uzaklık daha uzak turlar molalarla yapılabilir. Fixie de bacaktan önce kıç yoruluyor çünkü sürekli oturmak zorundasınız pedal çevirdiğiniz için single Speed de yokuş aşşağı dinlenebilirsiniz.