fixed'ı yeni öğrenen birinden sorular

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
Fixed keyif bisikletidir kafa bisiklettir yol ise ayri bir olay ancak su varki fx ten inip mtb ye binmek attan inip essege binmektir guzel bir yol tavsiye ederim fx 7.2 nin uzerine. Bende 7.5 ile basladim madone ve uc fixed ile devam ediyorum.

Scudo

abdurrahman keleş

Aktif Üye
Tepki
18
mtb almam düşük bir ihtimal çünkü yolum sürekli asfalt ayrıca fx 7.2yi almadan önce konulara bakardım herkes " mtb alacağım yollarımız malum" derdi bende kendi kendime aslına yolların o kadar kötü olmadığını söylerdim ama bisiklete binince işin rengi değişti yollarımız gerçekten berbatmış ama bu beni asla yol bisikletinden soğutamaz,
ayrıca buda bisikletim klasik bir havası var
http://img823.imageshack.us/img823/4552/dsc0003iqa.jpg

Masterkutt

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Merida
Bisikletin güzel görünüyor dostum ben de klasik retro olayını seviyorum. Bende de speeder t2 var single speed mi yoksa klasik yol bisikleti mi diye karar veremiyorum.

SBU

Üye
Tepki
0
İsim
Sercan Burak USLUCA
Bisiklet
Specialized
MTB ve Yol bisikletini denedikten sonra bir gözüm hep fixed gear'lardaydı. Yaklaşık 3 ay araştırdım,eski Fixed aradım mahalle bisikletçilerinde,eski yol bisikletlerini dönüştürmeyi dahi düşündüm. Türkiye'de neredeyse kimse Fixed gear parçaları satmıyor çünkü Fixed alan parçasından dahi kolay kolay vazgeçemiyor. Yurt dışından parça getirtmek hem zahmetli hem pahalı geldi. Sonra başka bi fikir ayrılığına düştüm eski mi yeni mi? Eski fixed gearlar yenilere oranla hantal kalıyorlar ağırlıklarından dolayı. Hafif olmasını istediğimden dolayı forumdaki Specialized Langster'ı aldım. Sürüş keyfi bakımından üstüne hiç bir bisiklet türünü tanımıyorum. Lakin gözüm hep eski bir Fixie alıp zımparalayıp boyatıp tek tek bütün parçalarını gerekirse yenileyerek gerekirse yurtdışından getirterek toplamak istiyorum. Forever oldies =D Ayrıca rampa konusunda endişesi olan arkadaşlar rahat olsun.42-16 oranla vitesli bisikletlerden çok daha seri tırmanıyorsunuz,uzun turlarda ise rahatlıkla 45 km hıza kadar çıkabiliyorsunuz. Zaten rüzgar etkenini düşünürsek daha büyük oranlı bir aynakol yaprağı kullanmak sadece sizi yorar. Saygılar.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@SBU

Selam, öncelikle Langster'ınız hayırlı olsun, iyi günlerde kullanınız. Hatta bu bahara bakarsınız Eskişehir de 4-5 kişilik ufak bir fixie toplaşması da yapabiliriz. Eski bir fixed gear bulma konusuna gelince de Türkiye de mahalle bisikletçilerinde imkansız olduğu kadar Eskişehirde de bu durum böyle. Fixed gear komponentlerinin satılmaması ilk olarak az tercih edilebilen bir bisiklet kültüründen olduğu düşünülse de sadece bunla da bitmiyor. Neticede bildiğim ve tanıdığım bütün fixie'ciler bisikletten iyi derece anladığı gibi ellerinin altında da birden fazla bisikleti bulunduruyorlar. İşte o sebeptendir ki genelde satmıyorlar, sattıkları zamanda yine kendi fixieci çevrelerinde parça paslaşıyorlar diyebilirim.

Bir diğer konu ise eski fixilerin hantal oluşu. Görmüşsünüzdür de forumumuzdan sevgili Burçak Erbil, Ahmet Bey ve benim gibi bir takım klasik fixicilerde mevcut. Ve şöyle bir durum var bu fixilerin hiçbirisi hantal olmadığı gibi daha profesyonel anlamda özel malzemeler üzerine inşa edildiği zaman da günümüz seri üretim fixilerinden de oldukça hafif ve akıcı şekilde de üretilebilmektedir. Bu yüzden klasiklerin hantal olabileceğini düşünmemeniz için bu konuya da değinmek istedim. Doğru malzemeler doğru şekilde kullanıldığı zaman klasikle yeni arasında pek bir fark olmaz. Tekrar konuya dönecek olursam da iyi bir klasik kadro set alın ve kenardan köşeden yavaş yavaş başlayın zımpara ve boyaya, olmadı ben de Eskişehirdeyim, yardımcı olmaktan keyif duyarım. :in:

• Beğen
Tepkiler: ozgurerdem