Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fixed için yardım

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında iconaclast tarafından paylaşıldı.

1. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    bu bisikletin kadrorosu fixed bisiklete uyarlanabilirmi?şayet olursa neler yapmam gerekli?

2. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Bir kadronun Fix yapılabilmesi için bakılacak en önemli nokta arka maşa kulaklarıdır!!!.

Geriye açık paralel kızaklı yada, öne açık açılı paralel kızaklı olması lazım.
    Fotoğrafta arka kızak şekli seçilemiyor ama bildiğim kadarı ile bu kadro bahsettiğim şekilde değil.
    Bunu yapmakta mümkün ama biraz şanslı olman gerek. BB merkezinden arka kulak merkezine olan mesafe kullanılacak dişli kombinasyonu ve zincir kalınlığı gibi bu 3 hassas dedğerin birbirine denk düşmesi gerek. Bunun için de iyi hesap ve iyi şans lazım.

Gökhan

sonEr´´ bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Gökhan Bey'in dedikleri doğru.

Resimdeki kadronun kulakları fixed için uygun değiller , Ama bir yolu var.

Kendi gergisine sahip olan ENO Hub kullanılarak bu iş halledilebilir , ne varki bu hub'lar fazla pahalı , resimdeki kadroda bu masrafa değmez diye düşünüyorum...

Ebay satış fiyatı : 195 $ + Kargo

4. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Olabilir mi bilmiyorum ama zincir gergisiyle kullanılabilir mi bu kadro? Paralel kızaklı olmasının sebebi sadece zincir gerginliği ise belki işe yarayabilir ama tek sebep o mu? Gergisi olan bir fixed görmüştüm ama dikkat etmedim o sırada kulaklara.

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Gergili Fixed Gear olur.

Ama çirkin olur , bambaşka bişi olur bence .)

mcanb bunu beğendi.
  6. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    konu ile ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.fikir edinmek açısından gayet yararlı oldu bu benim için.aslında eski konulara baktığımda zincir gergisi mevzusu dile getirilmiş ama ben konuyu açmış bulunmuştum.yinede çok teşekkür.peki öyleyse ben bu bisikleti bu şekilde bıraksam(yeterince bisiklet mekaniği bilgim olmadığından zahir) fixed kadro edinebilmem için (açıkçası bunda çok aceleci değilim) en kestirme yurt dışındanmı getirtmeliyim?yoksa bi kenarda köşede belki bir hurdalıkda denk gelirse diye araştırsamıyım.

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yurtdışından getirtmek pahalı olur , yeri gelir zor olur , gelir gümrükte kalır...

Konularda bahsedilen ve resimlerinide görebileceğiniz arka kulak yapılarına sahip çelik bir kadro bakınarak bu işi çözersiniz...

8. tatata

tatata Üye

Seviye:
    Ülkemizde fixie'ye en uygun en kolay bulunabilecek kadro 90'lı yıllardan kalan 7'li Peugeot kadrolar.Hem arka maşa açıklığı(sanırım 120mm) hem de kulakçıkların yapısı sorun çıkarmıyor.Sanırım forumda hala bir tane satılıyor.
    Rahmetli Sheldon Brown'un dökümanları herşeyi açıklıyor.Okumasını seviyorsanız buyrun okuyun..
    http://sheldonbrown.com/singlespeed.html

9. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    http://yfrog.com/ca21432309txrjx
    son resim en uygun olanı sanırım.

10. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=53929&page=5
    sanırım bahsettiğiniz kadro bu.uygulanabilirlik varsa bu kadroyu almayı düşünüyorum.

11. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
  12. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Konuyu hortlatıyorum :)

Kadro arka kulaklarinin , tekeri horizontal duzlemde ayarlayabilmeye musade etmesi neden onemli. Cevabi zincir gerginligini ayarlayabilmek icin mi ?

Birde arka kulak acikligi pekte onemli birsry degil mi ? Bnm aldigim gobek kadroya kucuk geliyor cnku .

13. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @furkan.zaman PARK TOOL FRAME AND FORK END ALIGNMENT GAUGE SET açıklamasında şöyle yazıyor;

Improperly aligned frame or fork dropouts can cause bent axles and quick release skewers, as well as tracking and shifting problems.

Doğru hizalanmamış maşa dropları aksların ve quick release millerinin yamulmasına, ayrıca zincir hattının yamuk olmasına ve vites değiştirme problemlerine neden olabilirmiş.

14. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bnm arka gobegim , sram automatix , qr mandalli degil yani . eve gittikten sonra tekeri orucem bakalim takmaya calisinca ne olucak.