Fıtık

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Fethi Aktunç tarafından paylaşıldı.

1. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçen yıl Haziran ayında kasık bölgemdeki fıtık nedeniyle ameliyat oldum ve yaklaşık 4 ay sonra tekrar bisiklete binmeye başladım ve kış ayları gelince bıraktım herhangi bir sorun yoktu.Bu zamana gelene kadar ağır birşey kaldırmamaya çalıştım hareketlerime dikkat ettim tek yaptığım aktivite halı saha maçlarıydı.Ancak yaklaşık 2 ay önce göbeğimin hemen üstünde derinin altında 2cm büyüklüğünde bi sertlik hissettim ve bunun üzerine okuduğum şehirde doktora gittim bana fıtık dedi ve dünyam başıma yıkıldı :) çünkü yine aynı dertleri baştan çekecektim..ameliyat vs...Daha ameliyat olduğum doktorla görüşme fırsatım olmadı sorum şu bu yeni çıkan fıtığın eski ameliyatla ilişkisi varmı yoksa ayrımı..eğer ayrıysada benim bünye devamlı fıtıkmı çıkaracak..birde gittiğim doktorun önerileri asitli içecek içme karnını fazla şişirme ve kilo alma oldu bunlara ekleyebilceiniz birşeyler varmı

bisikletci bunu beğendi.
  2. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Kilo ve büyük göbek bildiği kadarıyla fıtığı tetikliyor.. Olmayacağı varsa bile bunlar sonucu fıtık kişide daha kolay meydana gelebiliyor.. Geçmiş olsun Fethi ;)

3. H.Çelik

H.Çelik Üye

Seviye:
    geçmiş olsun ben 2000 yılında bel fıtığı ameliyatı oldum ama şu an iki tarafımda tekrar çıktı bu illetten kurtulmak zor gibi görünüyor

4. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    geçmiş olsun dileğiniz için teşekür ederim..ama zaten ben kilolu bi insan değilim 183 boyum 70 kilom var..gerçi bu ilk fıtık çıktığından beri biraz göbek oluştu ama oda çok büyük değildi sonuçta..bazen abartı fazla yerdim onları kestim bide artık kola tarzı şeyleri çok az içiyorum şuan bunu yapaibliyorum sadece

5. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun, fıtık aslında iç deri yırtılmasıdır, iç deri vicudundaki iç basıncı korur yırtılma olduğunda organlar basınçtan dolayı yırtılan iç deriden dışarı doğru şişkinlik yapar. tedavi edilmesse yırtık genişler ve şişlik büyür.. benim başımada geldi. ancak herzaman kilo sebep olmayabiliyor. Örneğin uzak doğu sporları ile uğraşıyorsan (bende kung-fu yapıyordum) ve bacak esneme hareketleri veya ani hızlı hareketler yapıyorsan çok dikkatli olman gerekir. Kendi sınırını bilip fazla zorlamamalısın. malesef tek çözüm ameliyat. birde vicudun kaslı ise sana sporcu dikişi atmaları gerekir diye biliyorum aksi halde fıtık tekrar edebiliyormuş. (Doktor değilim söylediklerimi çokta ciddiye alma sadece yaşadığım deneyimden yola çıkarak yazıyorum.) benim dikişlerimi metal küpeye benzeyen klipsler ile atmışlardı.

tekrar geçmiş olsun..

tekrar geçmiş olsun..

6. Fethi Aktunç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    açıkcası bu fıtıklar çıkmadan önce kaslıydı ancak hareketsizlikten göbek bağladık :) ilk fıtık çıktıktan yaklaşık 8 ay sonra ameliyat oldum okul nedeniyle..bu dikiş olayını ilk defa sizden duydum ... bana yapılan ameliyatta sanırım ağ örme tekniği yaptılar yani ben öyle hatırlıyorum..

7. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    göbek fıtığınızın kasık fıtığı ile doğrudan bağlantısı yok.Ama şöyle birşey söylemek mümkün sizin karın duvarı yapınızın bağdokusu desteği zayf gibi dolayısıyla fıtık olma şanssızlığınız da artmış durumda yukarıdaki öneriler doğru sayılabilir.

8. CROSSCU31

CROSSCU31 Kıdemli Üye

Seviye:
    geçmiş olsun bende 6 ay önce boynumda iki tane fıtık hissettim filmmimi felen cektiler sonra lenf bezleride olabiliyormuş lenf kanserinden şüpelendiler ve sonra ameliyatla fıtıkları alıp araştırdılar ama sonra temiz çıktı yanlız 6 ay sonra kontrole gel dediler bu çarşamba kontrole gitcez hatta benım o fıtıkları aldıkları yerde ve boynumda ayrıca kasıgımdada fıtık var her tarafım fıtık doldu eger onları yıne almaya kalkarlarsa ben delık deşik olurum

9. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    karın duvarı fıtıkları ile bel-boyun fıtıkları tamamen farklı konular. Birini olanın diğerini olma şanssızlığı artmaz yada azalmaz. Kasık fıtığı ameliyatındansonra nüks %1-2in altında olmalıdır.Ağ örme tekniği halen kullanılmakta olan tekniklerden biridir.Cilt dikişinin atılış tekniği fıtık onarımıyla ilgili değildir.Karın duvarı fıtıkları=ameliyat ne yazıkki.:eek:

10. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Geçen sene 7. ayda yine benzer problemleriniz için yine benzer sorular sormuştunuz. Bende aşağıdaki gibi cevaplar vermiştim. Bir sene önce verdiğim cevapları yineliyor ve opere olmuş fıtık yerinizin durumunu sizi ameliyat eden doktordan daha iyi olarak başka birinin bilmesi zor diyorum. Ona tekrar gitmelisiniz. Çaresini forumda bulmanız bence imkansız, zira bu olay cerrahi bir patoloji.

işte geçen seneki sorularınız:
    ve benim geçen seneki cevaplarım.
    İLGİLİ LİNK:
    http://bisikletforum.com/showthread.php?p=34348#post34348