Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fıtık, bel ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında burakb tarafından paylaşıldı.

1. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Yaklaşık 2 aydır bel ağrısı çekiyorum. ve sol bacağımın arkası içinde demir varmış gibi çekiyor ve kasılıyor.. Dr.ye gittim, MR çektirdim. fıtık başlangıcı görünüyor, fakat bu kadar ağrı yapmaması gerektiğini söyledi.. Beyin cerrahına havale etti ??..

Böyle bir durumla karşılaşan varmıdır, çözümü nedir...?

2. ender özkan

ender özkan Üye

Seviye:
    geçmiş olsun zor bir hastalık. hastalığınız çok ileri seviye değilse ilaç tedavisi ile geçer inşallah...

burakb bunu beğendi.
  3. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Doktorun bisiklete binemezsin demesinden korkuyorum..
    Dersede ağrıya ağrıya binecez artık...

4. ender özkan

ender özkan Üye

Seviye:
    Burak bey, Annemde aynı hastalıktan mustaripti. 6 ay kadar oluyor. beyin cerrahı çekilen mr sonucunda iğne tedavisi uyguladı. ağrıları çoktu. olumlu sonuç verdi tedavi çok şükür iyileşti Annem. fıtık başlangıcı demişsiniz fazla kilolarınız varsa onlardan kurtulmaya bakın. fiziksel aktivite ilede kurtulabilirsiniz bu hastalıktan inşallah. geçmiş olsun

burakb bunu beğendi.
  5. ilhami yücel

ilhami yücel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçmiş olsun genç ;)
    Bende 3 senedir iki yerde var ve bisiklete binmeme mani olmuyor. Belini üşütmemeye dikkat et. Soğuk ve sinir agrilari azdiriyor. Duruş ve oturuş pozisyonuna dikkat et. Yol ve dağ bisikletinde bi sorun yaşamıyorum. Sürüş pozisyonumu bozduğumda bi süre sonra sinyal veriyor zaten :)
    Belirli bel açma egzerzisleri var onlar da çok işe yarıyor.

burakb bunu beğendi.
  6. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Sizede çok geçmiş olsun.
    fazla kilo olmaz mıı :)
    3 gün iğne oldum onlar biraz rahatlattı.. İnş. 3-5 iğneye katlanıp atlatırım bende.

ender özkan bunu beğendi.
  7. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Way ilhami abi, sağol
    demek sende Bu genç yaşta tutuldun bu illete..
    kuşak sararız artık. Sorma ya bilgisayar karşısında iki büklümm durmaktan.. bu ara iş yeri ile ilgili taşınma işleri vardı.. sanırım eğil-kalk, Tut-çek, kaldır taşı işlerinden sonra başladı...

8. ender özkan

ender özkan Üye

Seviye:
    fazla kilo olmaz mıı :)
    [/QUOTE]

ah o fazla kilolar. onlar sebep oluyor zaten bu hastalığa. ağır bir şey kaldırmayla olmadıysa sebep kilo:) eppek, şeker, bunları tamamen kesin bel çevrenizdeki lop etleri biraz eritebilirseniz. çok rahatlarsınız

burakb bunu beğendi.
  9. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    bisiklet aşırıya kaçmamak kaydıyla bel kaslarını çalıştıran en iyi sprolardan... sağa sola salınırken omurlarınız da açılıp rahatlayacaktır. Beldeki problemlere beyin cerrahi bakar endişelenecek bir şey yok. Kendi tecrübeme göre en iyi tedavi egzersiz..

burakb bunu beğendi.
  10. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    yaklaşık 5 gündür korse ile geziyorum geçen sene bu zamanlarda nerdeyse aynı tarihlerde yine başlamış yaklaşık 1 ay kadar çekmiştim MR da çektirdim ama fıtık görünmedi ,benim durumum bir garip bende hiç bacak ağrısı vs yok benim sorunum belimi üşütmemden kaynaklanıyor ama inanılmaz ağrılar çekiyorum geçmeside uzun sürüyor ilaç vs kullanmıyorum ama bu konuda deneyimli iyi bir beyin cerrahına gitmek lazım sgk da falan düzgün bakmıyorlar 3 dk da muaynemi olur yıllardır çekerim bu ağrıyı allah düşmanımın başına vermesin ne ayakkabını bağlayabiliyorsun ne tuvalet ihtiyacını, eğile büküle yaşıyoruz birde en büyük sebeplerden birisi aşırı strestir ki bende bu çok yüksek dozlarda seyreder şu an bile yazarken hareket edince ağrı krizi başlıyor yani düzğün pozisyonda bir ağrı olmuyor ama ters bir harekette dişçinin diş sinirine dokunması gibi anlık şok ağrılar yaşıyorum.:eek: bu arada bel ağrısına iyi gelen sporların başında yüzme ve bisiklet geliyormuş bilginiz olsun.:in:

11. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  12. erdal kılıç

erdal kılıç Üye

Seviye:
    geçmiş olsun. ben bi fizyoterapiste de görünmenizi tavsiye ederim. bazen ufak önlemler, büyük sıkıntılardan kurtarabiliyor insanı

13. ahmetçetinkaya

ahmetçetinkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Geçmiş olsun,
    bende de masa başı işine başladığımdan beri benzer ağrılar var, bisiklette iken de oluyor, fakat işe başladığımdan beri bisiklet ve diğer sportif faaliyetler azaldı, sanırım sorun birazda egzersiz eksikliği olsa gerek :)

14. Uğur Demirtaş

Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun dostlar.Ağrılardan kurtulduktan sonra yüzmeye de ağırlık verin.Belediyenin spor komplekslerinden faydalanabilirsiniz.

burakb bunu beğendi.
  15. tugkela

tugkela Üye

Seviye:
    Arkadaşlar strese dikkat yeni araştırmalara göre bele vuruyor en büyük sebep stres!

burakb bunu beğendi.
  16. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar 15 gündür ağrıdan eser yok. Çok ilginç 15 gün önce bisiklet üzerinden uçarak bir kaza geçirdim, o günden beri hiç ağrım yok. İnş. Tekrar başlamaz...

17. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    çivi çiviyi söker:D

18. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    geçmiş olmuş :)...
    güzel haber :)

19. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaşlar bel sırt boyun ağrıları maalesef bisiklet sporunun, küçük çaplı maliyetleri. beden sağlığı açısından maliyetsiz bir spor olmadığını da vurgulamalıyım bu arada. bisiklet iki nedenle bel sırt ve boynu zorluyor. bisiklet kullanırken omurgayı doğal konumundan, dışa doğru zorluyoruz. yani boyundan kuyruk sokumuna kadar, normalde küçük s ler yaparak inen omuru, sele üstünde telleri gerilmiş bir ok yayı olmaya zorluyoruz. yol bisikletinde bu iyiden iyiye olabildiğince kapanmış bir ters c olmaya doğru gidiyor. ikincisi, yoldan gelen sarsıntının, özellikle arka tekerden gelen sarsıntıların omurları zorlaması, sıkıştırması. alt omurları zorlayan bu sarsıntılar da hafifliğin, esnemezliğin ve ince tekerin esas olduğu yol bisikletinde daha da artıyor. bel fıtığı omurların arasında bir tür amortisor görevi gören jel halindeki sıvının ve disklerin, zorlanmalar neticesinde dışarı taşması oluyor. bu taşma sonucu omurların içinden geçen sinirlere baskı artıyor ve bu da ağrı yapıyor. bahsettiğim nedenlerden çözüm de çıkıyor aslında. bisiklet sürme esnasında doğru bir pozisyon için uygun ayarları yapmak, ısınma germe hareketlerine önem vermek, ve bel, sırt ve boyun kaslarını olabildiğince güçlü tutmak. kaslar güçlü olursa, zorlanmaların bır kısmını omurlardan alacak, yükü hafifletecektir. ısınma, germe, düzenli olarak bel-sırt-boyun kaslarını güçlendirme egzersizlerini ve bisiklette ergonomik ayarları yapmayı ihmal etmemeliyiz. bunlar yapıldığı sürece, bisiklete binebiliriz. uzmanlar sorunun en üst noktası olan fıtıkta bile ameliyat önermiyor (vakaların yüzde seksenine), fizik tedavi ve güçlendirme öneriyor.