Fırla Dedeye Fırladım

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Evet arkadaşlar gezimiz kısa ama amaçlar muhtelif. Birincisi Artık dizlerimin sızlamasına dayanamıyordum:eek: (Uzun süre binmeyince dizlerim sızlar). İkincisi henüz ölmediğimi kendime göstermeliydim (haftalardır işler,gelenler,kazalar yüzünden yürürken bile zorlanıyorum gibi geliyordu):( .Üçüncüsü aslında Bursanın tarihine ait önemli bir mekan pek bilinmiyordu:eek: .Dördüncüsü bu rotada 4kmde 450mt gibi toprak tırmanış mevcuttu:eek: .Beşincisi zamanım yine azdı:( .Altıncısı çok güzelbir doğada geçmekte idi:p .Yedincisi işlerim nedeniyle pazar gezisine yine gidemiyecektim:boese157: (Çok üzgünüm gerçekten:( )
Türbeye gidiş demirci köyünden başlıyor.
(link)

Yol muhteşemdi güneş görmeyen yerler buzlu gören yerler paso çamur. Eve döndüğümde yüzüm gözüm her yanım çamurdu.
(link)

(link)

foğraf çekmek için durduğum(foto bahane istrahat şahane:D ) rampa
(link)

Manzara gerçekten harika
(link)

(link)

Fırla dede Bursanın Osmanlı tarafından fethinde sancaktar olduğu ve Bayrağı ile çarpışırken yaralanıp bu halde üç adımda bu tepeye çıkarak bayrağı diktiği rivayet edilir. Bayrağımız 46 metrelik direkte ne güzel dalgalanıyor ama
(link)

(link)

Fırla dede çok uzun boyluymuş. 15 mt mezarı var
(link)

(link)

bayrak direğinin kitabesi
(link)

(link)

Karşıda görünen Dağyenice köyü

(link)

Buradan devam ederek dağyenice barajına gidile bilir. Barajın yukardan görünümü.

(link)

Dağ bisikletinin her türlü uygulaması bu gezide yaşanmıştır. Her türlü arazi mevcuttu. Daha sonra misi köyü üzerinden üsse geri döndüm. Herkese selemlar. Derim Dedeyi bi ziyaret edin Bi fatihayı da siz verin.

Scudo

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
konu başlığını görünce acaba fırla dede hangi şehirdedir diye düşündüm. meğer bursadaymış ama haberim yok. gerçi dededen çok 4 km de 450 mt tırmanılan arazi tırmanışı ilgimi çekti..
artık bir dahakine birlikte gideriz umarım..
ellerine, ayaklarına ve dizlerine sağlık :D

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Ediz Hocam,
Bir tarih öğretmeni olarak benim bile bilmediğim bir mekanı bize gösterdiğin için teşekkür ederim.
Foto ve açıklamaların ile İronman kalitesinde bir anlatım yakalamışsın diyeyim, bir taltif olarak kabul etmeni umarak.
Merak ettiğim odur ki ; Fırla dedenin 3 adımda çıktığı yeri sende 3 pedal da çıkmış olmayasın.

Ellerine , dizlerine :) sağlık.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
@Fatih Özgenlik

Temennilerin için teşekkürler. Tam senlik bir rota hatta rotanın devamında maratona uyan bişiler bulunabilir.

@Soner Sarıhan

Gezinin yazılış amacı zaten bu tarihi mekan ve rotayı tanıtmaktı.Nerde Ironmen benzetmesi ancak benzetme olurgibime geliyor:) . Sevgili hocamıza saygılar sunarım daha çok ekmek yememiz lazım (hoş onun kadar yedik belki:eek: ama o hepsini pedalla yaktı bizde kaldı:rolleyes: )

Manta

Üye
Tepki
24
Aslında buna benzer bir parkur ama asfalt yolu olan bir yer de İznik'tedir. Aynı efsane anlatılır ama İznik'in Bizanslılardan alınışı sırasında olur olaylar. Ha bir de bu dede kafası kesik olarak üç adımda tepeye çıkar ve vefat eder. Abdullah Dede'dir bizimkisi. O da bayağı uzun bir mezara sahiptir. Ne tuhaf değil mi?

Bu yaz gidersem tekrar resimlerini siteye ekleyeyim Abdullah Dede'mizin :)

• Beğen
Tepkiler: RECEP İŞLEK

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
@Manta

Merhabalar İznikte yaşarken nerdeyse günlük çıkardım Abdullah dedeye. Bundan çok daha kısa bir yol o. Zaten yokuş çıkmayıda ilk orda öğrendim. Hikayeye gelince tuhaf değil aslında mezarların iriliğide öyle. Osmanlı Bu zatı muhteremlerin kimliğinde esasen o çatışmada şehşt düşen tüm askerlerişnin anısına böyle büyük mezar ve hikayeler yapmış. Bu abartı aslında Kahramanlara saygı ve teşekkürü sembolize etmekte bi anlamda Yoksa 15 metre değildi sancaktarımız.

@punkermanmania

Aslında neden olmasın . Özelime cep nonu atarsan çıkarken ararım bende sana cebi veririm.

@pırtık

zevkti efendim ben teşekkür ederim

• Beğen

jamssea

Daimi Üye
Tepki
205
Gerçekten bu kadar yoğunluğunuz arasında yine de bu geziyi planlamışsınız ve başarmışsınız.Tebrikler.Ayrıca paylaşım içinde çok teşekkür ederim.

• Beğen

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Valla iykide yapmışım bidahadabisiklete doyasıya binmek kısmet olmadı,olmadık şansızlıklar yaşadım.Gittim bidaha elimi kırdım ama şimdi iyiyim. İnşallah bitmiştirlerde bende bisikletime kavuşurum.

• Beğen
Tepki
87
Firla Dedenİn Eteklerİne Kadar Gİttİk. Yarisina Kadar Geldİk Ama Vakİt Az OlduĞu İÇİn Bİr Sonrakİ Sefer ÇikacaĞiz O GÜzel Yere.

• Beğen

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Selam Ediz Tevfik hocam..
Ayaklarına sağlık.
Güzergahı biraz uzatmayı göze alanlar için Fırla Dede'den pek çok seçenek var Bursalı Bisikletçilere. Dileyen batıya Dağyenice göletine,dileyen kuzey doğuya Çalı göletine de geçebilir. Manzara gerçekten muhteşem. Teşekkürler paylaşım için.

• Beğen