Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fırla Dedeye Fırladım

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ediz Tevfik Özgan tarafından paylaşıldı.

1. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Evet arkadaşlar gezimiz kısa ama amaçlar muhtelif. Birincisi Artık dizlerimin sızlamasına dayanamıyordum:eek: (Uzun süre binmeyince dizlerim sızlar). İkincisi henüz ölmediğimi kendime göstermeliydim (haftalardır işler,gelenler,kazalar yüzünden yürürken bile zorlanıyorum gibi geliyordu):( .Üçüncüsü aslında Bursanın tarihine ait önemli bir mekan pek bilinmiyordu:eek: .Dördüncüsü bu rotada 4kmde 450mt gibi toprak tırmanış mevcuttu:eek: .Beşincisi zamanım yine azdı:( .Altıncısı çok güzelbir doğada geçmekte idi:p .Yedincisi işlerim nedeniyle pazar gezisine yine gidemiyecektim:boese157: (Çok üzgünüm gerçekten:( )
    Türbeye gidiş demirci köyünden başlıyor.

Yol muhteşemdi güneş görmeyen yerler buzlu gören yerler paso çamur. Eve döndüğümde yüzüm gözüm her yanım çamurdu.

foğraf çekmek için durduğum(foto bahane istrahat şahane:D ) rampa

Manzara gerçekten harika

Fırla dede Bursanın Osmanlı tarafından fethinde sancaktar olduğu ve Bayrağı ile çarpışırken yaralanıp bu halde üç adımda bu tepeye çıkarak bayrağı diktiği rivayet edilir. Bayrağımız 46 metrelik direkte ne güzel dalgalanıyor ama:in:

Fırla dede çok uzun boyluymuş. 15 mt mezarı var

bayrak direğinin kitabesi

Karşıda görünen Dağyenice köyü

Buradan devam ederek dağyenice barajına gidile bilir. Barajın yukardan görünümü.

Dağ bisikletinin her türlü uygulaması bu gezide yaşanmıştır. Her türlü arazi mevcuttu. Daha sonra misi köyü üzerinden üsse geri döndüm. Herkese selemlar. Derim Dedeyi bi ziyaret edin Bi fatihayı da siz verin.

2. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    konu başlığını görünce acaba fırla dede hangi şehirdedir diye düşündüm. meğer bursadaymış ama haberim yok. gerçi dededen çok 4 km de 450 mt tırmanılan arazi tırmanışı ilgimi çekti..
    artık bir dahakine birlikte gideriz umarım..
    ellerine, ayaklarına ve dizlerine sağlık :D

3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Ediz Hocam,
    Bir tarih öğretmeni olarak benim bile bilmediğim bir mekanı bize gösterdiğin için teşekkür ederim. :in:
    Foto ve açıklamaların ile İronman kalitesinde bir anlatım yakalamışsın diyeyim, bir taltif olarak kabul etmeni umarak.
    Merak ettiğim odur ki ; Fırla dedenin 3 adımda çıktığı yeri sende 3 pedal da çıkmış olmayasın.:in:

Ellerine , dizlerine :) sağlık.

4. Ediz Tevfik Özgan

Seviye:
    Temennilerin için teşekkürler. Tam senlik bir rota:in: hatta rotanın devamında maratona uyan bişiler bulunabilir.

Gezinin yazılış amacı zaten bu tarihi mekan ve rotayı tanıtmaktı.Nerde Ironmen benzetmesi ancak benzetme olurgibime geliyor:) . Sevgili hocamıza saygılar sunarım daha çok ekmek yememiz lazım (hoş onun kadar yedik belki:eek: ama o hepsini pedalla yaktı:in: bizde kaldı:rolleyes: )

5. Manta

Manta Üye

Seviye:
    Aslında buna benzer bir parkur ama asfalt yolu olan bir yer de İznik'tedir. Aynı efsane anlatılır ama İznik'in Bizanslılardan alınışı sırasında olur olaylar. Ha bir de bu dede kafası kesik olarak üç adımda tepeye çıkar ve vefat eder. Abdullah Dede'dir bizimkisi. O da bayağı uzun bir mezara sahiptir. Ne tuhaf değil mi?

Bu yaz gidersem tekrar resimlerini siteye ekleyeyim Abdullah Dede'mizin :)

RECEP İŞLEK ve Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  6. punkermanmania

punkermanmania Forum Demirbaşı

Seviye:
    ah ah keske benıde cagırsaydın .

arkadaslar kucuk caplıda olsa organızasyonlardan haberdar edılmek ısterım .

punkermanmania@hotmail.com

7. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    paylaşım ve anlatım için teşekkürler ayaklarınıza sağlık..

8. Ediz Tevfik Özgan

Seviye:
    Merhabalar İznikte yaşarken nerdeyse günlük çıkardım Abdullah dedeye. Bundan çok daha kısa bir yol o. Zaten yokuş çıkmayıda ilk orda öğrendim. Hikayeye gelince tuhaf değil aslında mezarların iriliğide öyle. Osmanlı Bu zatı muhteremlerin kimliğinde esasen o çatışmada şehşt düşen tüm askerlerişnin anısına böyle büyük mezar ve hikayeler yapmış. Bu abartı aslında Kahramanlara saygı ve teşekkürü sembolize etmekte bi anlamda Yoksa 15 metre değildi sancaktarımız.

Aslında neden olmasın . Özelime cep nonu atarsan çıkarken ararım bende sana cebi veririm.

zevkti efendim ben teşekkür ederim

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  9. jamssea

jamssea Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçekten bu kadar yoğunluğunuz arasında yine de bu geziyi planlamışsınız ve başarmışsınız.Tebrikler.Ayrıca paylaşım içinde çok teşekkür ederim.

10. Ediz Tevfik Özgan

Seviye:
    Valla iykide yapmışım bidahadabisiklete doyasıya binmek kısmet olmadı,olmadık şansızlıklar yaşadım.Gittim bidaha elimi kırdım ama şimdi iyiyim. İnşallah bitmiştirlerde bende bisikletime kavuşurum.

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  11. Menderes Batmaz

Menderes Batmaz Üye

Seviye:
    Firla Dedenİn Eteklerİne Kadar Gİttİk. Yarisina Kadar Geldİk Ama Vakİt Az OlduĞu İÇİn Bİr Sonrakİ Sefer ÇikacaĞiz O GÜzel Yere.

12. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam Ediz Tevfik hocam..
    Ayaklarına sağlık.
    Güzergahı biraz uzatmayı göze alanlar için Fırla Dede'den pek çok seçenek var Bursalı Bisikletçilere. Dileyen batıya Dağyenice göletine,dileyen kuzey doğuya Çalı göletine de geçebilir. Manzara gerçekten muhteşem. Teşekkürler paylaşım için.