Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Finish line ve zefal yağları

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Yunus Emree tarafından paylaşıldı.

1. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İyi akşamlar arkadaşlar.
    Zincir ve diğer parçalar için yağ arıyorum.
    Finishline yağın testini okudum burda güzele benziyor, konu altında zefal ve başka markaları yazanlar da vardı. Hatta dikiş makinesi yağı bile, tabi kesinlikle öyle birşey düşünmüyorum.
    Genelde kuru ortamlarda kullanıyorum, (hatta lastiği bile ıslatmamak için uğraşıyorum:)) günlük 30 40 km yol yapıyorum.
    Buna göre tavsiyeleriniz nedir?
    Zefal pro lube ve finishline seçenekleri bana uygun görünüyor.
    Sizce hangisini seçmeliyim, dört zefal 4 mevsimmiş.
    Diğer finish line modelleri arasında dry olan bana uygun gibi.
    Benim için önemli olan tozu toprağı üzerinde toplayıp parçaların hareketini azaltmaması.
    Fiyat en fazla 25 olabilir, o bile fazla ya neyse.

2. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    En iyisi biraz daha araştırmak..

3. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    zefal yağ için hiç kötü bir yorum duymadım ,finishline ın forumda incelemesi yapıldı ve beğenilmişti fakat her iki ürünü kullanan arkadaş zefal daha iyi demişti ,bende zefal aldım ama uzun süre kullanma fırsatım olmadı ama en azından o arkadaşın tecrübesini paylaşayım dedim

4. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Daha iyi diyenin kullanım koşulu da önemli aslında, ben de kuru ortamda kullansam da wet olanı almayı düşünüyorum. Fazla yağı silince problem olmuyormuş.
    Bu arada yağların zincire damlatılması üstten ve pedalı geri çevirerek olmalı değil mi?
    Birkaç baklaya damlatsak etkisi olmaz büyük ihtimalle.

5. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Zefal konusunda bilgim yok ancak Finishline Kry Tech modelini kullandım. Hatta bundan 2 sene önce, Türkiye'de bulunmadığı için yurtdışından almıştım. Kullandığım süre boyunca çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Genelde kuru asfaltta kullandım ve şimdiye kadar denediğim envai çeşit yağ içerisinde zinciri en temiz tutan bu markaydı. Tek dezavantajı biraz kısa ömürlü olması. Sık aralıklarla yağlama yapmanız gerekiyor. Bunun dışında, uygulamanızdan sonra sesi ve sürtünmeyi azaltması başarılı. Kısacası, kuru ve tozlu ortamda kullanacağım, sık yağlama yapmam problem olmaz diyorsanız Kry Tech versiyonun tavsiye ederim. Wet versiyonu daha uzun ömürlüdür ama zinciri ve rubleyi berbat eder. Ancak ıslak ortamda kullanacaksanız şarttır. Kuru ortam yağları, zincir ıslandığında kolayca akar.

Uygulaması dediğiniz gibidir. Üstten, her bakla eklemine birer damla. Uyguladıktan hemen sonra bisikleti kullanmayacaksanız, yarım saat sonra kuru bir bez veya peçete ile yumuşak bir şekilde zinciri silin. Zaten yağladıktan hemen sonra çıkmanızı hiç tavsiye etmem. Bisikleti kullanırken tüm yağ kadroya ve bacaklarınıza savrulacaktır. En verimlisi, yağın zincire iyice işlemesi ve tutunması için bu işlemi geceden yapıp, bisikleti ertesi gün kullanmaktır.

6. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu yorumu çok tecrübeli bir abimizden almıştım bilmiyorum ismini vermek doğru olurmu ama hakan yazman bana zefal in iyi olduğunu söylemişti ,kalın yağ olsa dağılır diyebilirdim ama zefal gibi yağlarda her baklaya azda olsa damlatmak gerek diye düşünüyorum

7. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Wet olan yağ niye rubleyi felan berbat eder anlamadım, sonuçta zincirin dışını silince berbat etme ihtimali azalmaz mı?
    Kalın yağ düşünmüyorum zincire yararı olmadan akar gider bence. Vidyoda gördüm her baklaya zinciri geri çevirerek döküyordu, yağladı kısım pinler heralde.

8. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Wet olanlar ıslak ortamlar içindir. Akmaması için daha yapışkan ve ağır özellikteler. Zincirin dışını silmekle, baklalar arasında kalan yağın akmasına engel olamazsınız. Her halükarda yağ, zincirin dışına yayılır, ruble ve aynakol dişlilerine bulaşır, burada da toz ve kir birikmesine sebep olur. Kuru ortam yağlarında bu daha az olur.

9. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dry olanı da stoklarda göremedim, orda kuru ortamlar için kullanılacak olursa zincirin dışını silinerek kullanılabilir yazıyordu.
    Ondan sipariş verecektim.
    Sizin demenize göre çamurlu ortamda sürülen bisiklette bu yağ kullanılınca daha da kötü olması gerekmez mi?

10. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Illaki kuru ortamda islak ortam yagi kullanacaksaniz mumkun oldugunca silerek kullanilir. Camurda tabi ki kotu olur ama zaten camura wet lube ile girmek zorundasin. Wet diye tanimlanan yaglarda zincir temizligi ikinci plandadir. Hangi kosulda kullanirsaniz kullanin kuru ortam yaglarina gore aktarma sisteminiz daha cok kir toplar ama daha uzun omurlu ve dayaniklilardir. Basitce tekrar ediyorum, yagmura camura girmeyecegim, zincirimin temizligi onemli diyorsaniz kuru ortam yagi alin. Ben linkini verdiginiz sitede beyaz siseli olan "Kry Tech" urununu kullandim ve asfalt kullaniminda memnun kaldim. Bu urun stoklarda var hatta ben de bugun siparis verdim.

11. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dry olanı sipariş verdim, 4 lira daha fazla verdim ama neyse. 120lik kalmamış,60lıktan iki tane aldım mecbur.
    Teşekkürler ikinize de.

12. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Wax lubricant göndermişlerdi, onu gönderip dün sonunda doğrusunu gönderdiler.
    Akşam her baklaya damlattım yağı. Bugün götürüp akort yaptıktan sonra sürecem.
    Bakalım vites geçişlerinde felan fark oluşacak mı.

13. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İki senedir zincir için Würth Dry Lube kullanıyordum. Dün zinciri tamamen temizledim ve Zefal Dry Lube sürdüm. Zefal'in belirgin şekilde daha iyi olduğunu söyleyebilirim.