Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Filmlerde, dizilerde, video kliplerde neden tek vites klasik bisikletler yer alır

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Film bilim kurgu dahi olsa illa bir single speed bisiklet nerdeyse eskinin hizmet bisikletlerini araya koyuyorlar. Yokmu arkadaş elinde bir colnago, bir pınarello olan yönetmen. Bütçeniz yetersiz ise bir haberdar edin bisiklet forum yazarları sponsor olur bir düzinesini yarım saat içinde çıkarırlar. Birde daha da illet olduğum bir romantik videoklip modası varki evlere şenlik. Esas klip kızının evinin önünde bekleyen bir vintage. Kesinlikle önündeki sepetinin içinde bir demet kır çiçeği olur. (Demet dedimde şimdi aklıma demet sağıroğlunun şu Arnavut kaldırımı şarkısındaki bisiklet sahnesi geldi. Biri zahmet edip bir linkini koyarsa büyük sevaba geçer) Sonra esas klip oğlanı esas klip kızını bisiklet ile gezdirmeye başlar. Geneldede kız üst boruya oturur birde bu yetmezmiş gibi ne hikmetse rüzgardan uçmasın diye şu panama stil siperli şapkasını tutar. Bir keresinde aynı sahneyi denemeye kalkmıştıkta arkadaşla az kalsın kafamızı yarıyorduk. Koy klibe bir tt bisiklet. Oğlan bastıkça pedala bassın cancellera gibi. Yokmu aklı başında bir yönetmen. Bıktım artık şu şablonlardan.

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Single speed ya da klasik bir bisiklet olmasının açıklaması çok basit, çünkü bu gibi bisikletler zamanla belleklere en belirgin olanı olarak yerleşmiş ve ikonik bir form haline gelmiştir. İkonlar, piktogramlar ve daha nicesi insanların görsel hafızasına yöneliktir. Tıpkı trafik levhalarında ki ya da günlük işaret ve yön levhalarındaki basit ikon ya da piktogramlar gibi. Örneğin hemzemin geçitte buharlı lokomotif ikonlu levhanın olmasını gibi. Yoksa onun yerine de TGV ya da Maglev konulabilirdi ama bu kez algı herkes tarafından algılanamayabileceği gibi bambaşka yerlere de yönlendirme olabilirdi.

3. sadık özer

sadık özer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    birde insanlar filimlerinde genelde ulaşılması güç olanı elde edilmesi güç olanı sergilemek ister buda aynı onun gibi dediğin bisikletler direk alınabilir fakat bu tür klasik bisikletlere ulaşması diğerlerine göre ulaşılması zor olduğu için bu tür bisikletler sergilenir birde eski ve geçmişe ait objeler genelde insanları geçmişte yaşadıkları güzel olaylara götürür o yüzden bu tür bisikletler tercih edilir diye düşünüyorum. Türkiyede ise buna pek dikkat edilmez mesela yeni kliplerde sıradan bir bisiklet üzerinde geçer bu sahneler buda acayip itici geliyor insana kültür meselesi bir yerde

4. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Teoman, kırıklarını aldırdım kalbimin zırhımı çıkarttım astım portmantoya derken, bisikleti tek vites klasik bir bisikletti...

Ama albüm kapağındaki öyle değildi...

teoman-gonulcelen.jpg

Edit: topik sayesinde geçmişi yâd ettim biraz Teoman dinleyerek.

bua bunu beğendi.
  5. ziyainal

ziyainal Forum Demirbaşı

Adı:
    Ziya
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    daha romantik birde moda tabiri ile 'vintage ' geliyo ondan sanırım

6. leyla_p

leyla_p Aktif Üye

Adı:
    Leyla P.
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @mehmetsunu neden öyle birşeyi denemek istediniz :) Kahkaha attım resmen okurken :) Şöyle birşey var atıyorum romantik bir film izliyorsunuz. Esas kız ya da esas oğlanın söylediğiniz markalarda bir bisiklet kullanması ilginç olurdu diye düşünüyorum, yani ben olsam bisiklete odaklanırdım sahne boyunca :)

mehmetsunu ve ziyainal bunu beğendi.
  7. Altın Sikke

Altın Sikke Programmer

Adı:
    Doğukan S.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  8. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bencede olmasi gereken bu. Klasikler her zmn tarzdir. Ben bir pinerolla sanirim yanlis yazmadiysam o bisiklete yolda bakacagima 1960 1950 hatta varsa 1940 yillarinin bisikletine bakar incelerim. O isciligi o zarafeti sadeligi.

bua bunu beğendi.
  9. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Vintage, tek vitesli şehir bisikletlerinin entellektüel bir havası var diye düşünüyorum. Klasik renkler, kıvrık gidon, yavaş dönen pedallar, bir de üzerinde şık giyinen birisi olunca kliplerden eksik olmuyorlar. Her ne kadar bu tarz bisiklete binenler uçağa biniyor havasında olsalar da, bisikletin tanıtımını yaptıkları için yapılan işi beğeniyorum...

10. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Çünkü klipte yada filmde adam yokuş çıkmak zorunda değil ;)

leyla_p bunu beğendi.
  11. FERDİ İKİZ

FERDİ İKİZ 13 kiloluk yol bisikleti sahibi

Adı:
    FERDİ
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İnsanlar her zaman yenilik arayışında, bu her konuda geçerli. Önce bir ürün alıyorlar, sonra biraz merak biraz da hevesle daha iyisini, sonra daha iyisini ve en sonunda en iyilerinden birini ediniyorlar. Ardından bu karmaşıklıktan ve fazla gelişmişlikten bıkıp, çok sade ve basit ürünlere yöneliyorlar birden bire. Burda da vaziyet aynı, ama ufak bi nüans var. Burda insanların yenilik arayışı bitmiş ve tüm düzenini oturtmuş şeklinde gösteriliyor. Böylece filmi izleyenler, sahne icabı orda bulunan nesnelere değil asıl olaylara odaklanıyor. Düşünsenize bir filmde klasik bi single speed yerine bi triatlon görseniz, aklınızdaki bütünlük bozulmaz mı?

leyla_p bunu beğendi.
  12. Morningstar

Morningstar Forum Demirbaşı

Adı:
    Oğuz T.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben bugün bir taneye denk geldim retro city bike allahım dedim bune yaaa!!! ve dalga geçer gibi bir komik rakama veriyorlar yarın gidip alacağım boya ve donanımlar harika nerdeyse çizik yok.

13. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Morningstar hayirli olsn simdiden. Alinca fotograflarini paylasirmisin

14. Morningstar

Morningstar Forum Demirbaşı

Adı:
    Oğuz T.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  15. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ben de özellikle konut reklamları ya da siyasilerin reklam afişlerinde olan kadro boyu en az 3 beden küçük market bisikletleri ile olan görüntülere sinir oluyorum. Reklamdaki manken o kadar sahte duruyor ki o bisikletle. Hani al işte bisiklet de koyduk afişe anla artık biz hem modern hem de çevreciyiz.

Yersen...

16. Melih Çörekçioğlu

Melih Çörekçioğlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Madem konu hortlamış, ben de düşüncemi ileteyim. Bu uygulama benim de hep dikkatimi çekmiştir, nedeni her ne olursa olsun ayrıntılara verilen önemi ve sanırım bizim için daha da önemlisi batıda bisiklet kültürünün yerleşikliğini anlatır. Bu durum bize, her kesimden insanın 'single speed' ya da 'fixie' nin ne olduğu konusunda bilgisi olduğunu ve sahnede bisiklet kullanılacaksa herhangi birini değil, sözünü ettiğimiz tarzda olanları seçtiklerini gösterir.

17. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçenlerde bir dizi reklamında denk geldim o klasik slov moşın mutluluk sahnelerinden birine ve tabiki singıl spidli bir sahneydi.
    Hatunda karamela sepetli bir gazel oğlandada en lacivertinden çift kadro bisan hizmet bisikleti vardı..
    Bunlar mutlu mutlu pedallarkene hatun aniden bisanın kadrosunda yanlamış şekilde beliriverdi.Oğlan durumdan menmnun pedallarken ulan dedim şimdi önüne %2 lik rampa çıksa ne b.k yiyecen?K.çını yırtsan sen+hatun+20 kg bisanla çıkamazsın.Adamı osurtuverir o kadar yük ve singıl sipid..

Yıl 2016 bunlar hala vitesli bisiklet keşfedememiş gibi klasik kafada gidiyorlar..

18. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu biraz imaj olayı. Nasılki spor bir otomobil çamurlu yolda reklam filmi ile tanıtılmıyorsa duygusal bir sahne karbon triatlon bisikletle olmaz. Maalesef günlük hayatımız bir film sahnesi değil ve bizler vitessiz bisikletlerle şehirde her yere ulaşamayız.