Film izlemek bir hobi midir?

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Saturn

İşte mühim bir nokta daha. sinema ve film kelimeleri film ve movie gibi aynı manaya mı geliyor yoksa farklı şeyler mi?

Scudo

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
2000+ film arşivine sahip olmayı nadir bişey sanıyordum, değilmişiz...
Sinemada en sevmediğim şey büyük oynayan , muhtemelen tiyatro kökenli, oyunculardır. Onlara "Babacım bak burada zaman var, mekan var, bi tek sen yoksun yani adartma " demek istiyorum...
Tv seyretmek değil ama sinema hobidir baylar bayanlar...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@aknorl

Yine güzel bir nokta her akşam reha muhtar'la ana haber izleniyordu. Hobi olabilirdi o. Ama şimdi yapılan vakit öldürme.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@aknorl
Tiyatrocular filmde oynayamazlar mı? Mesela çetin Tekindor iyi bir tiyatrocu
oynuyor da Babam ve Oğlum falan. O bir istisna mı? Yabancı oyunculardan tiyatro kökenli olanlar var mı?

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hogutmen
Evet mesela tekindor gereksiz büyük oynar. En abartılısı da okan bayülgendir. Ve evt brodway kökenli bir sürü oyuncu var amerikan sinemasında da...

Mankenden müzisyenden tiyatrocudan ya da ne bileyim dişçiden ya da kareteciden sinema oyuncusu olmaz diye bişi kabul edilebilir değildir..

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Film izlemek, kitap okumak, vs bunlar hep hobidir de cv'de hobiler bölümüne neden yazılır, ya da cv'de neden hobiler diye bir bölüm vardır hiç anlamamışımdır.

"Mahmut bey iş başvurusunda bulunduğunuz pozisyon için başlangıç ücreti 2500TL'dir. Fakat CV'nizde hobilerinize kitap okumak ve yüzmek yer aldığı için maaşınızı 3000TL olarak belirledik" diyen bir İK var mıdır arkadaşlar :) Yoktur :)

Ya da sabri bey iki kişi arasında kaldık fakat siz ebru yapıyormuşsunuz o yüzden sizi işe almaya karar verdik diye bir muhabbet olabilir mi :) O yüzden CV'lerde hobi bölümü hep gereksiz gelmiştir bana...

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Hocam sosyalleşmeye kişisel gelişime meyilliniz var mı diye bakıyor olabilirler. Ben kasiyer alsam İngilizce bilsin isterim. Şart değil ama belki bir iki kelime öğrenirim. Hizmet içi eğitime meyilli bir personelim olur. Sağlık Bakanlığında ODTU mezunu memurlar var. Kendileri için kotu bakanlık için iyi bir durum.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@uguryilmaz144 Hocam tam olarak katılmıyorum. İnsanın iş zekası kadar sosyal zekası da iş verimliliğine katkıda bulunur ama derseniz ki cv'sine hobisini yazan adamın sosyal zekasını anlayabilir misin? tabi ki hayır ama ben işe adam alacak olsam hobisi olmayan adamdan uzak dururum. Bakın mesela profesyonel seviyelerde olmamakla birlikte sinema, müzik(enstruman çalma), star wars figür koleksiyonu, bisiklet, bilgisayar oyunları gibi başlıca hobi ve tutku sayılabilecek uğraşlarım var. İş veren için bu irili ufaklı meziyetler sizin iş dışında da bir hayatınızın olduğunu gösteren özelliklerdir. Bunlar daha çok kazanmanıza sebep olmaz ama işe alım sürecinde pozitif etkisi olur(olabilir). Hobi tutku sizi herkesin yaşadığı hayattan yukarı taşır, sizi o konularda özel yapar. Psikolojik olarak da hobi/tutku/uğraşıların insanın hayatındaki bir çok olumsuzlukla başa çıkmasında büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Hobisi olan kişi sosyalleşme sürecinde de daha başarılıdır. Kısaca iş veren için(işi verecek kişinin de hödük olmaması şartıyla) önemlidir.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben ekibe yeni eleman alırken hep bakarım hobi kısmına. Hobin nedir diye sormasam da iş dışı ne yaparsın diye sorarım. Ailemden çok vakit geçireceğim insan bu.. bi tadı olsun dinlenecek lafı olsun üç beş kelam...

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@aknorl Aynen, tiyatro kökenli olup tiyatro sahnesindeki gibi rolünü abartılı ve bağıra bağıra oynayanlar beni de rahatsız etmiştir hep. Bu nedenle özellikle Yıldız Kenter'i hiç sevmem (kişiseldir, başarısız olduğunu düşündüğümden değil).

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Kerem Özbayrak Yok hocam beni biraz yanlış anladınız, hobilerin önemi ve sosyal hayatına insan psikolojisine faydası konusunda hem fikiriz. Fakat TR'de iş alımları yapılırken hobi bölümlerine çok dikkat edildiğini düşünmüyorum açıkçası. Hatta bazen zararı oluyor. Başıma gelen bir olayı anlatayım. X firmasına cv'mi bıraktım ve İK uzmanıyla iş görüşmesindeyim. Hobilerimde bas gitar var. İş hakkındaki düşüncelerim, firmanın vizyonu, gelecek planları derken konu hobiye geldi ama keşke gelmeseydi. Uğur bey bas gitar mı çalıyorsunuz? Evet amatör olarak ilgileniyorum, 2-3 grupla sahne alıyoruz dedim. Hanımefendi demez mi çalıyorsun ama hiçbirşey duyulmuyor boşuna çalıyorsun diye... Şaştım kaldım abi :) Ne denir böyle bir olay karşısında :) Yani anlayacağınız bazen hobileri belirtmenin zararı bile olabiliyor :)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@uguryilmaz144 Ehehehe dedim ya zaten yorumun sonunda "iş verenin hödük olmaması şartıyla" diye.. Bu arada evet tr'de çok çok kurumsal firmalar veya bu konuya önem veren azınlık dışında cv'lerdeki hobileriniz bölümü tamamen cv hazırlama formatının her yerde aynı olmasından kaynaklı bölümler. Bence de hakettiği gibi incelenmiyor. Bu arada gerçekten de duyuluyor mu bas sesi? :p

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
İyi bir iş kadar iyi bir eş bulma hatta iyi bir evlilik için iyi birşey galiba hobi işleri. Biraz geç anladım. "ve herkes için adalet" filminde hakimde uçma fobisi al paçinoda yukseklik fobisi var. Hakim, gel uçalım diyor. Al paçino ben korkuyorum gelemem diyor. Hakim ısrar edince, al paçino eşini alnyanına diyor. Hakim : Eşimle en son birlikte yaptığımız şey evlenmekti" diyor :)

Anlatmakla olmaz o sahneyi izlemek lazım.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Canlı müzikte, konserde,vs bası kesinlikle duyarsınız ve iç organlarınızın titreşmesiyle hissedersiniz. Tabiri yerindeyse ciğerinizde hissedersiniz. Ama bilgisayardan özellikle de laptoplardan müzik dinlerken bas duymanız hemen hemen imkansız gibi birşey. Küçük laptop hoparlörleri, zaten şarkının miksinde geride kalan bas frekansları duymanıza fırsat vermez. Ancak kaliteli bir kulaklığınız varsa duyarsınız. Kendi videolarımlarımdan birkaç örnek paylaşıyorum fikir sahibi olmanız için. Önce laptoptan herhangi bir kulaklık vs kullanmadan dinleyin. Sonra da kaliteli bir kulaklık ya da bas kabinli bir ses sitemiyle dinleyin. Aradaki farkı göreceksiniz :) @Kerem Özbayrak

METAL:

POP:

Canlı müzikte diğer enstrümanların arasında duyuluyor mu derseniz eğer...

Bu arada konuyu dağıttığım için özür dilerim...

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@uguryilmaz144 Yok hocam biliyorum :) Bizim de rock'n roll blues karışımı grubumuz vardı 20-25li yaşlarda(şimdi bireysel olarak kendimi geliştiriyorum). Kız kardeşim grubumuzun bas'çısıydı. Ona takılırdık zamanında senin çaldığın duyulmuyo diye :) Tipik abi kardeş hırlaşması.

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bas gitar hobi konusunun sadece bir örneğiydi. Aynı şekilde çevre kirliliği konusunda çok titiz bir firmaya başvuru yaparken hobiler arasında motorsporları, avcılık gibi hobilerin olduğunu düşünün. Faydasından çok zararı olabilir yani :)

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak