Fethiye Babadağ tırmanma yarışması.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hasanissi

Korkulucak birşey yok. Yeterince antreman yap %65 e gir harcırahını al. Daha çok antreman yap dereceye gir. Ama eğlenmek için geliyorsan harcırahtan bahsetme.

Ayrıca baraja takılıp durdurulmak harcırah almamak ve DNF olmak anlamına gelmiyor. Durdurulan sporcularda sırası ile klasmana giriyor.Eğer %65 sporcuya dahilsen harcırah alabilrsin...

Scudo

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hasanissi

Yapılan bir haksızlık yok. Hele sporcuların alehinde değişen karar kesinlikle yok. Ben kaçtane yarışta sporculara 1dakika-2 dakika süre tanındığını gördüm. Kesinlikle haksızlık falan yapılmaz...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Oksal Özdöl

Oksal iyi güzel diyorsun da ben geçen seferki yapılan yarışlara göre istastistik yaparak orayı geçecek şekilde gücümü hesaplayarak ve limiti aşacağımı hesaplayarak geldim, gücümü bitirmedim... KİMSE BANA TELSİZDEN DEMEDİKİ 63 dakkadan sonra gelirsen takılırsın biraz temponu arttır. BEN NEYE GÖRE BASICAĞIM NEYE GÖRE Gücümü koruyacağım?? Bunlar bana belirtilecek mi? Sonra neden %40 dan %30 a çevrilmiş ve 50 dakka neye göre neden belirlenmiş ? O yarışa acaba dünya tırmanış şampiyonu gelseydi kaç kişi acaba yarışı bitirebilirdi 1-2 ?? Bu son cümlemde zaten yapılan planın mantıksızlığını tekrar belirtiyorum...

Peki ben şöyle yapsaydım: yarışa kendimi bitire bitire basıp kontrol noktasını geçip tüm gücümü tüketseydim, sonra da yarışı yürüye yürüye sürüne 5 saatte bitirseydim acaba organizasyon amacına ulaşabilecekmiydi ? Sen de bir sporcu olarak biliyorsunki bu tür maraton yarışlarda ilk kademede güç korunur ve ikinci yarıda tüm performans verilir. Ama benim gibi orta seviye sporculara verilen mesaj ise barajı geçin ne yaparsanız yapın veya yarışa gelmeyin ...
Tekrar belirtiyorum, geçen yarışta Türkiye şampiyonu bu tırmanışı (benim kategorim bile değil, elit şampiyonu) tırmanışı 90 dakika da tamamlamış. ben ise bir tırmanış yarışmasında bu obez halimle 10 kilo fazlamla (bana bunu da söylettiniz ya) tırmanışın yarısına 60 dakikada geliyorum (hem de kendimi ikinci yarıya saklamış olarak, yarış bu ya plan yapmak gerekiyor, strateji yapmak lazım) yine de yarışı tamamlamama izin verilmiyor . Bu haksızlık değil de nedir ??? bu bisiklet sporunu baltalamak değilde nedir ??

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Yazman

50 dakika nın nereden çıktığını belirttim. %40 noktasına gelen ilk master sporcu olan Mert Mutlunun derecesi 50 dakika. Ama siz 8 dakika sonradan çıktığınız için 8 dakika düşün 42 dakika kalıyor.

Geçen sene yarışlarda %80 kuralı uygulanıyordu. Bu kural tepkilere neden olduğu için 90 dakika yarışına çevrildi. %80 kuralı uygulanırkende bir turu kaç dakikada atacağınız belli değildi.

Yarışlar bu kurallar çerçevesinde yapılıyor. Kuralları koyanlar hakemler değil. ama uygulamak hakemlerin görevi. Kural değişiklikleri için direk olarak federasyona başvurmak gerekli.

Bu yarışında kuralı %40 idi ve bu sporcuların lehine olarak uygulandı. Daha katı bir şekildede uygulanabilirdi.

Bu kurallar kesinlikle kimseyi yarışlardan soğutmak için yapılmıyor. Aksine sporcuları korumak esas alınmış. Yarışı bitiren sporcuda diğer sporcuları 2 saat beklemek zorunda değil. Adam zaten bitmiş durumda. Bekletmek hiç hoş değil.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayrıca Hakan abi Mert gibi bir adam yarışa katılmasaydı sende yarışa devam edebilecektin. Mert master yarışıyor fakat oradaki çoğu elite sporcudan çok çok daha iyi zaman yaptı. Yani bu yarışta özel bir durum oldu. Genelleme yapılamaz. Turlu yarışlarda nispeten zayıf ve orta seviyeli sporcular düşünülerek %80 baraj uygulamasından vazgeçilip 90 dakika yarışları uygulamaya konmadımı??

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Oksal Özdöl

Konu turlu yarışlar değil ama yine belirteyim, turlu yarışlarda %80 uygulaması varken feedzon daki yardımcımız lider in kaç dakikada geçtiğini söylediği için bir turu kaç dakikada atacağımız belliydi. Burda da sorunlar oluyor neden bu fix bir zaman limiti konmuyor? Deseler bakın irtifa şu, eğim bu, şu dakkadan önce çıkamayan devam ettirilmeyecek... Ben de bakarım performansıma hımm ben bu kadar zamanda çıkışı yapamam diyip kalkıp gelmem oraya sorun hallolur...

Geçen seneki manavgat ve bozcada maraton yarışında da % uygulamasına tepkiler geldiği için bu seneki manavgat yarışında % uygulaması kaldırıldı ve belirli zaman limiti uygulandı, herkes kontrol noktasına ne zaman geleceğini bildiği için sorun yaşanmadı. Ama geçmişteki yapılan yanlışlardan ders alınmamışki eski hatalar bu yarışta tekrar uygulanmaya başladı. Hatalardan ders alınmadığı sürece, hatalar kabul edilmediği sürece hiç bir şey iyileştirilemez.
Önceki mesajda yapılan uygulamanın hiç bir mantığa dayanamayacağını örneklerle belirttim,aslında başka bir forumda da geçen sene gene belirmiştim, orada yazan tepki veren sporcular bugün yarışmıyor, istediğiniz bu mu, ülkemizde sporun gelmesini istediğiniz nokta bu mu, yurtdışında maratonlar binlerce kişi dalga dalga start alırken burda 10-15 kişi start alınca memnun oluyormusunuz? Gerisini okuyuculara bırakıyorum herkes yorumunu yapsın, ama hakemler hala biz haklıyız, yanlış bir şey yapmadık herşey güllük gülistanlık diyorsa ben bir şey demiyorum sözü okuyucuya bırakıyorum...

• Beğen
Tepkiler: nikanam

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Yazman

Yine söylüyorum. Hakemler kural koymazlar. Yarışın kurallar dahilinde yapılmasını sağlarlar. bu yarıştada kurallar uygulandı aksi bir durum kesinlikle yok...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Oksal Özdöl

İşte Uygulamanın saçmalığını kendi ağzınla söyledin Oksal, ortada keyfi belirsiz bir durum var, ben master ım ama elit zamanı gibi bir zamanla yarış dışı bırakılıyorum, bu haksızlık, Mert eğer 30 dakka da, 25 dakka da gelseydi ne yapacaktı hakemler, yav bu çok hızlı geldi şimdi kimse yarışı bitiremeyecek, dur biraz daha insaflı yapalım diyeceklerdi öyle mi, gözünüzü seveyim böyle ilkellik, böyle saçma bir uygulama olur mu ?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Yazman

Uygulamada saçma ola birşey yok ozaman sadece 1. olan bitirecekti. Bu kural uygulanıyordu. Sonrada zayıf ve orta düzey sporcular için 90 dakika olarak değiştirildi. Ve sadece bu yarış için tekrar % delik dilim uygulandı.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Oksal Özdöl

Ben de ısrarla tekrar söyliyorum, bu yarışta %40 kuralını hakemler koydu(neden derseniz master kategorisi ve elit b kategorisi zaten uci dahilinde olmadığı için kuralları koyabilirler, zaten Uğur da toplantıda belirtti yarışmacı sayısı az olduğu için desteklemek için %40 yaptık dedi) , sonra yarışmacılara söylemeden (dananın kuyruğu burda kopmaya başlıyor aslında) kendilerine göre %30 çevirdiler, sonra da (Mert süper performans çıkarınca) çok insafsızca olduğuna karar verip (benim yorumum) zaman limitini 42 dakikadan 50 dakikaya çevirdiler, hiçbir şeyden haberi olmayan kanter içinde ter döken zavallı yarışmacı (bu ben oluyorum) ise farkında olmadan başına örülen çorapların haberinde bile olmadan, bir o ters köşeye bir bu ters köşeye yatırılmış kaleci gibi neye uğradığını şaşırdı.

elifm

Aktif Üye
Tepki
235
katılımcı sayısı geçmiş senelerdeki yarışlara göre azalmış mı sanki? (pdf sıralama dosyalarına baktım az önce)

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
XCP yarışları ve Marathonlarda %delik dilim uygulaması bence de çok anlamlı değil ama gerekli.

En azından yarış esnasında sporculara 1. geçtikten sonra sınır süre iletilebilir. Ama zaten parkur görevlisi ve telsizi yetersiz olan bir durumda bu nasıl yapılabilir?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Yazman

Sporcuların performansına göre baraj değişmiyor. Kimsede kafasına göre dakikaları çevirmiyor. Kural bütün yarışmacılar için aynı. Sizden başka toplam 22 kişi % delik baraja takılmış. Neden kişisel olarak algıladığınızı anlamıyorum. Sanki tüm hakemler sizin başınıza çorap örüyormuş gibi konuşuyorsunuz.

Hakan abi ayrıca harcırah alamadığınızdanda behsetmişsiniz. Harcırahın %40 lık barajla alakası yok bunu biliyorsunuzdur umarım...

Altan Kalay

Forum Bağımlısı
Tepki
271
@Oksal Özdöl

Oksalcım,şimdi şöyle bir durum var...Hakan Yazman, o 22 kişilik grubun içerisinde en tecrübeli olanlardan birisi, yıllarca yarışmış...SEn de sanırım yıllardır bu sürecin içerisinde piştin.
Doğrusu ben kendi adıma, 5. yarışıma katıldım...olayı daha yeni yeni idrak etmeye başlıyorum,yani durum biraz da tecrübe olayı...Hakan abin de doğal ve bizlerden de farklı olarak bir takım durumları daha iyi sorguluyor...
Şimdi sen de Hakan abinin yerinde olsan ona benzer düşünürdün...
İşin kopma noktası şu...Gerçekten yarış esnasında fiili olarak %40 barajı uygulanmış bile olabilir, ama bizler feed-zone bölgesine geldiğimizde,oradaki hakem, yarış esnasında uygulama %30 olarak değiştirildi dedi.Toplantıda %40...Parkurda %30...İki farklı söylem olması bence biraz daha sorgulanmaya açık...
benim anladığım kadarıyla sıkıntının çıkışı burada...

Ama ne olursa olsun, bu yarışları bizler yapacağız,bu işler bizlerle yürüyecek...Bir takım aksaklıklar olabiliyor, birbirimizi daha iyi anlayacağız ve yola devam edeceğiz...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Oksal Özdöl

Cevap Evet Değişiyor, eğer lider sporcu daha hızlı olursa baraj daralıyor, yavaş olursa genişliyor

@Oksal Özdöl

Kişisel olarak algılamıyorum, ortadaki mantıksızlığı vurguluyorum...
Kişisel olarak almıyorum, sadece empati bekliyorum... Dakikalar herhalde kendi kendine değişmiyor, hakemler onları değiştiriyor.

@Oksal Özdöl

Yok canım, bütün hakemler beni sever, bende onları severim, onların işi oldukça ağır ve zordur, ayrıca aynı komiserlik eğitimini bende aldım. UCI Mtb ve yol bisikletleri ulusal komiseri belgelerini ve eğitimini aldım...

@Oksal Özdöl

Cevap: İlgisi var hatta harcırah alamamanın (diğer olumsuz yönler dışında) en önemli ve tek sebebi %40 lık barajdır, daha önceki mesajlarda da belirttiğim gibi, gücümü bitirmeycek şekilde geldim kontrol noktasına (olması gerektiği gibi) ve seni temin ederim bir çok kişiyi geçecektim bunu kendimden %100 emin olarak söylüyorum, çünkü baraja takılmadan önce gücümü ayarlamıştım ve iyice hızlanmaya başlamıştım (baraja takılmadan önce katettiğim mesafenin ikinci yarısında 10 larca kişiyi geçtiğim gibi) ama süpriz olarak baraj daraldı ve ben planımı uygulayamadan yarışdan alındım.

Bunu ne kadar söylemem gerekiyor bilmiyorum ama tekrar söyliyeyim, maraton ve tırmanış yarışlarında asıl performans 2. yarıda gösterilir, ilk yarıda kendini bitirenler 2. yarıda geçilirler bu bir yarış kuralıdır, yavaş başlanır hızlı bitirilir, bunu yüzlerce kere söylemem gerekirse de tekrar edeceğim, antrenörlük eğitimi ve lisansımı aldığımı bu arada yine belirteyim, eğer bana inanmıyorsanız istediğiniz antrenöre de danışabilirsiniz. Ancak gelgelelim, mantık dışı % baraj uygulamasına göre (orta seviye sporcular için konuşuyorum) ilk bölümde baraja takılmamak alabildiğine basmamız gerekiyor, ikinciye geçelim allah kerim, nasılsa yarışı bitirmeyi garantiledik, yürüye sürüne bitireyim yarışı nasılsa kendimi bitirmiş olsamda barajı geçtim böyle saçmalık olur mu ama uygulama da olan bu ne yazık ki . Hala bunun tartışıldığına inanamıyorum oysa olayı tüm açıklığıyla ortaya koyuyorum...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tecrübeyle alakalı birşey değil. 42 dakikanın %40 ı 58 dakika oraya 58 dakikada ulaşamayan kişi baraja takılır. yarış orada baraja takılan kişi için bitmiştir. Ben takılsam benim içinde biter üstüne konuşmam.

Bu yarışta % delik dilim uygulanmak zorundaydı.

Yukarıda yarışı bitmiş sporcular saatlerce zayıf sporcuları beklemek zorunda deil.Elit sporcular eğlenmek için yarışmıyorlar hepsinin amacı puan toplayıp türkiye derecesi almak yada olimpiyatlar için puan toplamak. O sporcular gelmeden ne hakemler yerlerinden ayrılabiliyor, ne kronometreler durdurulabiliyor, nede dereceler çıkartılabiliyor. Ödül töreni bile o sporcular gelmeden başlatılmıyor. Ayrıca Olayların hemen sonuçlanması içinde UCİ komiseri "hadi hadi" diye bastırıyor.

Bıu yarışın kuralı bunu artık sorgulamayın.

kimseye yapılmış bir haksızlık olmadı,olmuyor,olmayacakta...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Burada Konu dağıldı ama baraja alındığımda Siper abi ile aramda geçen konuşmayı tekrar belirteyim :

Hakan: Siper abi baraja takılmamam gerekiyordu, 63 dakikada geldim.
Siper abi: hayır 75 dakikada geldin (tam söylediği belki 1-2 dakika farklı olabilir)
Hakan: ama olamaz 63 dakika bak saatime, ben yarışa başlayınca saymaya başladı, yanlış olamaz...
Siper abi: (Düşünür) baraj limitini %40 dan %30 a düşürdük...
Hakan: Neden öyle yaptınız ?
Siper abi: Yarışı daha erken bitirebilmek için.
Hakan : :(

Bu arada sonuçlara baktım yarışı ikibuçuk saatte bitirenler vardı, ben ise bir saatte yarışı yarıladığım halde (hemde ikinci bölümü hesaplayarak, kendimi aşırı yormamış şekilde geldiğim halde) bitirmeme izin verilmedi. Hatta bir çok insanın koşarak yürüyerek bir sürü insanı geçtiğini öğrendim sonradan. Sonra birisi otelde moralim bozuk halde oturarak yanıma geldi ve 8 dakika geç başlamamızı hesaplamayı unutmuşlar dedi (belliki yetkili bir ağızdan veya konuşmasından duymuştu) Zaten bir aksaklık olduğu siper abinin zamanımı 8-10 dakika fazla söylemesinden kaynaklanıyordu. Daha ne kadar anlatayım daha ne kadar yırtınayım, daha ne kadar saatlerimi bilgisayar başında bunları yazmaya ayırayım. Ortadaki yanlışı düzeltebilmeniz için daha ne kadar vaktimi feda edeyim... ? Artık daha fazla uğraşmak istemiyorum açıkçası çünkü vakit kaybı. Bu yüzden diyorumki siz haklısınız, çok güzel yaptınız, tüm kalbimle sizinle hem fikirim, tamamiyle onaylıyorum... Bundan sonra yazmak istemiyorum, SİZ HAKLISINIZ....

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Yazman

Bahsettiğim baraj değişikliği % 40 ın %30 a çekilmesi yada %80 e çıkarılması gibi. Elbette baraj zamanı sporcuların performansına göre değişir...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Yazman

Hakan abi 63+8 kaç eder =71 dakika Mertin derecesi kaçtı 50 dakika 50 dakikanın %40 ne? 20 dakika 50+20 kaç eder 70 dakika siz 71 dakikada geldiniz... %40 ta bile baraja takılmışsınız %30 olsa söylemiyorum bile...