Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ferdi sporcular ve sponsorluk

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Selcuk ASLAN tarafından paylaşıldı.

1. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    Arkadaşlar triathlon , duathlon , dağ bisikleti gibi alanlarda ferdi sporcu lisansina sahip olduktan sonra yarışmalara katılmak için, yol masrafı, sportif malzeme (trainer,bisiklet,ayakkabı vs.) ihtiyaçlarımızı sponsor firma karşıladığı takdirde sporcuya yaptığı harcama miktarı vergiden düşüyor mu veya bu tip bir durumda firmanın ne gibi avantajı oluyor ?

2. Emre Alp Özkurt

Emre Alp Özkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    reklam giderleri ve tanıtım giderleri olarak vergiden muhaf tutuluyorlar.

3. Emre Alp Özkurt

Emre Alp Özkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    genelde bisiklet ve malzemeleri verdikleri zaman bunu şirket giderleri olarak gösterip avantajlı duruma geçebiliyorlar. genelde para yardımı yapmıyorlar zaten

4. Ahmet Kırıkhanuğur

Ahmet Kırıkhanuğur Aktif Üye

Seviye:
    bizede sahip çıkanlar olsa keşke kendi imkanlarımız ile malesef ileri gidemiyoruz ...

5. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Biri bana cvb verebilirmi ? Şimdi benim çalıştığım bilgisayar şirketi benim sponsorum olursa bana yaptığı harcamalar vergiden düşüyor ölemi ? Öleyse Benim napmam gerekir ?

6. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    Sanırım şöyle oluyor 10 bin liralık sponsorluk anlaşması yaparsak 2 binlira vergi düşüyor 8 binlira şirketin kasasından çıkıyor . Böyle bir durumda da sponsor hayal oluyor :) benim okuyup anladığım bu . Umarım yanlış anlamisimdir :)

7. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    O sene size yapılan harcama şirketin vergi matrahının %100 ünden düşülüyor. Yani verilen net vergi üzerinden %100 bir düşüş sağlayamıyorsunuz. Fakat onunda çözümü mevcut.Burdan anlatmamam doğru olur...

8. ida degirmenci

ida degirmenci Aktif Üye

Seviye:
    mesela ben de şöyle birşey söyleyebilirim, bu federasyonun adamı ile aramızda geçen bir konuydu ancak tam olarak hatırlamamakla beraber yardımcı olmak isterim
    Sponsorunuz var ise size sponsor olduğuna dair bir de yarış zamanı yanınızda bir de belgeniz olmalıymış, bu sponsorunuzun sizin adınıza yaptıracağı harcamalarla ilgiliydi yanlış hatırlamıyrsam,
    bu belgeyi sponsorunuz (normalde yüksek mebla olan kağıdı)sizin adınıza rahatlıkla 50 tl ye dahi çıkarabileceği birşeymiş...
    bunun dışında sizin kullandığınız bisikletinde federasyon tarafından önceden izninin alınması gerekiyormuş, yani bi nevi bisikletin federasyon tarafından kayda girmesimiydi bişeylerdi... aksi takdirde bisikletinizin markasına kadar bantlanıyordunuz....

9. ihsan ünal

ihsan ünal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    birşey soracağım dayımın toptan gıda firması var eğer bana sponsor olursa ve 10.000 liralık bir bisiklet alırsa vereceği vergiden 10 bin lira mı düşülüyor yani bisiklet bedavaya mı geliyor ??

10. tankut koyuncu

tankut koyuncu Üye

Seviye:
    yani şimdi bana bi firma sponsor oldu.
    Ve 5000 tl masraf çıktı şirkete..
    Şimdi bu şirketin cebinden kaç lira çıkacak? Ve cebinden çıkmayan kısmı kim ödüyor.
    Bilen arkadaşlar var mı?

11. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    5000 liranin %18ini devletten vergi iadesinde indirim olarak geri alıyor ancak geri kalan şirketin kasasından çıkıyor.

tankut koyuncu bunu beğendi.
  12. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    o zaman benim 5000 liram var ve bisiklet almak istiyorsam,

bisikleti kendi adıma değil de falanca tanıdığın şirketini devreye sokarak, alışverişi bu şirket üzerinden gerçekleştiririm. böylece, yıl sonunda şirkete 5000 liranın %18i geri ödenir. şirket de o parayı bana verir. hımm :D ?