Felt z100 2015 model kadro seçimi yardım!

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
arkadaşlar felt Z100 yol bisikletine modeliyle ilgileniyorum.
boyum 1.77
bacak iç çapı 80 cm falan

ellerinde malesef 54 kadro yok firmanın.

51 veya 56 kadrolardan hangisi bana olabilir?

ölçü tablosu:

https://i.hizliresim.com/lvBGYb.png

Scudo

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
51i alsak ufak dokunuşlarla falan küçük gelirse halledilebilirmi acaba

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Burak Salgın 51 de 2 ye katlanmış vaziyette gidersiniz :) boyum 1.77 sizle eşit bende öyle oldu tecrübe ile sabit :) ama 56 da büyük gelir gene onuda denedim :) bana 54 ve 55 iyi oluyo tabi bacak boyuda bi etken.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
54 olsa direk alıcamda. en iyimser seçim 51. o da hiç bir ihtimalle olmaz yani? :(

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Burak Salgın ben bununla ilgili bi konu açmıştım 51 kadro beğendiğim bi bisiklet vardı herkes alma dedi. Yani almayın :)

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
teşekkürler kardeşim.
başka deneyimi olan arkadaşları bekliyoruz. ümidi kesmeyek:)

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@Burak Salgın 51 kadronun geometrisine bakarsak 1.77 boy için çok çok küçük. Geometri tablosundaki reach ve üst boru uzunluğu değerlerine bakarsak 56 da biraz büyük kalabilir. Şahsen tavsiye etmem ama mutlaka bu modeli alacağım diyorsanız 56 cm. daha mantıklı olur.

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
Ölçülerimiz aynı arkadaşım 55 lapierre kullanıyorum 80mm gidon boğazı ile eeeh işte uydurdum bir şekilde. 56 kadro da 51 kadro da hiç bir şekilde olmaz size.

• Beğen
Tepkiler: Burak Salgın

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burda paylaştığınız bedenler üst boru uzunluğuna göre verilmiş farketmişinizdir muhtemelen. 56 bedende üst boru merkezden merkeze 54 cm geliyor. Bence 56 beden için sınırdasınız bu ölçülerle.

(link) Hesaplayıp baksanıza nasıl bir geometri çıkacak.

• Beğen

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
Burak Merhaba :)

hiç 51 e hiç bulaşma bence 120 mm veya 130 mm üzerinde gidon boğazı gerekecektir tahminimce bide mecburen sele borusu çok çok yukarı kalkacak fazla eğileceksin bu yüzden gidon boğazını da spacerların en üstüne almak zorunda kalacaksın.

56 alıp kısa boğaz takılıp iş çözülebilir gibi belki gerek bile kalmaz

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İkis
@Burak Salgın

İkiside olmaz kardeşim
Nacizane tavsiye ikisinide alırsan pişman olursun
54 kadro senin için ideal max 55 dene (bence 55 bile büyük gelecektir)
Pişman olmanı istemem

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak Salgın Bu bisikletin garip bir geometrisi var. Ben hep bu tablodan yaptım bisiklet ölçülerimi ve hepsinde de max 1-2 cm farklar çıkardı. Ama bunu alacak olsam kafam karışır açıkçası.

• Beğen

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@mehmet.ali Bisiklet geometrilerinde üst borunun merkezden merkeze uzunluğunun bike fit açısından hiç bir etkisi yoktur. Önemli olan horizontal (düzlemsel) mesafenin ne olduğudur (Bu örnekte 56 kadroda 560 mm). Ölçümlerde bu rakam baz alınır.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@Berk Karaca üst boru dikkate alınıyorsa eğer. 51 kadroda üst boru 52.5 santim.

2 tane enduro bisikletim var. biri 54 biri 56 cm

ucundan gidon bogazını uzatsak falan acaba idare edermi :D

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@Burak Salgın Mtb ile yol geometrilerini bire bir kıyaslamak sağlıklı değil. Sele dikmesi açıları, birinin drop birinin düz gidon olması vs. işleri baya değiştiriyor.

Geometrinin uygun olup olmayacağı konusunda tahmin ile sonuca varmak zor. Bu endurance bir model olduğu için 51 kadrosundaki alın borusu safkan bir yol bisikletinin 54 kadrosuna denk uzunlukta. Bu durum aşırı öne eğilmene bir miktar engel olur ama kadronun endurance olmasının da bir esprisi kalmamıs olur. Diğer bir olumsuz mevzu da sele dikmesinin açısının çok dik olması. 1.77 boy için 74,5 derece sele dikmesi sıkıntı çıkartır. Seleyi raylarinin üzerinde iyice geriye almak gerekecektir ki, bu iyi bir şey değil. Ayrıca yine bu dikmenin boyu da çok kısa (470 mm). Bu ölçüde sele borusunu aşırı kaldırman gerekecek ve belki boyu bile yetmeyecektir. Yetse bile çok abes bir görüntü olacaktır. Selenin geriye kaydırılmış olmasıyla birleşince aşırı bir esneme ortaya çıkacaktır. Bu ayar ile kadroya veya sele borusuna zarar vermek olasıdır.

Yani kısaca zorlama bir setup ile 51 kadro kullanılabilir ama standart dışı uygulamalar yapmak gerekir. Burada herkes 56 kadro tavsiye ederken 51 kadro ısrarını anlayamadım. "Yok" diyoruz, "Hiç mi yok?" diyorsun :)