Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

felaket adale ağrısı çaresi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında galipulusoy tarafından paylaşıldı.

1. galipulusoy

galipulusoy Aktif Üye

Seviye:
    selam arkadaşlar. cumartesi çok uzun sayılmayacak (50 km) bir tempolu sürüş yaptım. eve dönüşte son 25 km kalmıştı arka lastik patladı ve yarım hava ile ayakta pedal basmak zorundakaldım. şimdi ön kas grubum felaket ağrıyor. düzenli bisklete binerdim ama hep seleye oturarak. 20 km ayakta binmek (yol bisikleti ön büyük arka 4. dişli de) ön üst bacak kaslarımı felaket yaptı. şimdi ayakta bisiklete binemiyorum(seleye oturarak sürüşte sorun yok ama) kaldırımdan merdiven den yan yan iniyorum (yaşlı amcalar gibi)

ne tavsiye edersiniz. dinlenmek mi gerekir yoksa çivi çiviyi söker mi? sıcak suyla masaj felan ????

şimdiden teşekkürler.
    siz siz olun vucüdunuzu dinleyin,zorlamayın. o an bişey olmuor ama ertesi günler yaşam kaliteniz düşüyor.

sağlıklı bilinçli kazasız bol pedallı günler dilerim.

2. Ali Kanat

Ali Kanat Misafir

Doktora git

3. galipulusoy

galipulusoy Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler cevap için ama doktorluk bişey yok bence.

emrah9700 bunu beğendi.
  4. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun. benim şahsi fikrim aşırı yüklenmeden dolayı kas grubun çok zorlanmış. Bence 1 hafta kadar ara ver. Dinlenirken bacaklarını dik pozisyonda altına yastık koyarak kalp seviyenden yukarı tut. Kas gevşetici bir kremlede fazla bastırmadan masaj yap. Bence 1 haftaya düzelir. Ama binmemeni tavsiye ederim. 1 haftadan sonrada yine fazla zorlamadan küçük tempoyla yavaş yavaş devam edersin. Isınmadan fazla yüklenmekte böyle sonuçlar doğurabilir.

Ha birde yanında yedek içlastik/yama seti ve pompa bulundur muhakkak :)

Bunlar benim nacizane fikirlerim. Spor hocası değilim. Şahsi tecrubelerimden bilgi vermeye çalıştım. Hatalarım varsa antrenör arkadaşların düzeltmesini rica ederim.

Tekrar geçmiş olsun.

5. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bu tür kas ağrılarının çaresi ; sıcak tutmak, masaj, aspirin kullanımı ve bisiklete devamdır. Ancak daha düşük tempo ile ve özellikle bacak kaslarını sıcak tutmaya çalışarak. Ancak bisiklete bindiğinizde ağrılar artar ve sıkıntı verirse daha ciddi bir sakatlıktan söz edilebilir. O taktirde sürüşten kaçının. Yukarıda ki formül kasların hamlaması sonucunda uygulanmalıdır. Sağlıklı sürüşler dilerim...

6. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhabalar öncelikler geçmiş olsun.Bu işi bilen biri olarak şunları söyleyebilirim:ilk olarak ayakta sürmeye kas grubunuz alışkın olmadığı için bir zorlama oluşmuş(Tolga Beyin belirttiği gibi)Çok ağrı varsa 2-3 gün ara verilebilir.Fazla ara verirseniz kondüsyonunuz düşer...Sürmeye devam.:)Tabi quadricep kasını fazla zorlamadan(Ön üst bacak kası)Bacaklarınızı duvara dayayarak (kan akşını yardımcı olmak)bacaktaki ağrıları biraz olsun hafifletebilirsiniz.Birde gerdirme yapabilirsiniz.Ayakta dururken bir bacağı kalçaya ayağı deydirmek sureyle ve ayak parmak ucunu elle çekecek gerdirme yapabilirsiniz.İyi gelecektir.Masaj o bölgeye iyi gelir...Çok değil 1 hafta bilemedin 2 hafta içinde geçer düşüncesindeyim...

Tolga Bey de yazmış.Bende eklemek isterim...Bisikletin sele borusuna takılan küçük çantalar var.Bundan edinmeniz yararınıza olur.Bu çantanın içine yedek arka fren teli ve vites teli,yama seti,Lastiği sökmek için 3 adet plastik lastik sökücü,yedek iç lastik,Küçük bir bense,isviçre çakısına benzer bisikletçilerde satılan bir çakı var.İçinde bıçak,allan takımı ,zincir sökücü gibi kullanışlı aletlerin olduğu bir set var onu alabilirsiniz.Bir adette küçük maymuncuk:)Bunlar yanınızda olursa sırtınız yere gelmez:)
    Tekrardan geçmiş olsun...

galipulusoy bunu beğendi.
  7. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ''Bengay'' isimli krem yardımcı olabilir ağrılarınıza,eskiden ağır basketbol antrenmanları sonrası ve öncesi sürerdim gayet faydasını gördüm. Kas gevşetici olur kendisi hafif yakar :) Ağrılarınız hafif azaldığında yine üzerine gidin derim,öyle öyle gelişiyor kas grubu tabi fazla zorlamadan.

galipulusoy bunu beğendi.
  8. Kıvanç ERTÜRK

Kıvanç ERTÜRK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Selamlar.birkaç gün ara verdikten sonra yavaş yavaş ,bir anda yüklenmeden tempoyu ve kuvveti artırarak yükselmekte fayda var.Kaslara kas gevşetici sürmek,iyi gelir birkaç gün günde 1 defa sürülebilir kas gevşetici kremlerinden.
    Sizde olan şey benim de daha önceden başıma gelen (tahminimce)fazla çalışmayan kasların ısıtılmadan birden zorlanması sonucu kas kasılması.Bunun sonucu merdivenden dik inememeler,eğilip kalkarken hissedilen ağrılar kasılmaya neden olan hareket uygulandığında yine ağrı hissedilmesi olağan.Sanıyorum ki 15 gün içinde tekrar çok zorlamadığınız taktirde bu ağrı ve acıların etkisi geçecek.Sıcak su iyi gelir.Selamlar,saygılar..

9. Burç Deniz

Burç Deniz Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar gerekli tedavi yöntemlerini söylemişler zaten,ama brn 1-2 ilave yapmak istedim;
    Öncelikle hergün spor yaptıktan sonra yani vücut sıcak halde iken esneme hareketlerini mutlaka her sporcu yapmalı.Bisikletçilerin çoğu bu konunun önemine dikkat etmezler ama müthiş önemli bir konudur aslında.Zorlanma ile yorulan kas kısalır ve ağrı,kramp gibi yanetkileri ortaya çıkar.Bunu önlemenin tek yolu esneme hareketleri ile kası çekiştirip uzatmaya çalışmaktır.vede esneme öyle 2-3 kere peşpeşe esneyerek yapılmaz.Esnettiğin kas gurubunu 20 sn o şekilde tutman gerekir!Günlük esneme hareketleri süresi 15 dkdır.
    Bir diğer faydası dokunacağına inandığım şey ise Amino asit takviyesi.Kas yıkımlarında kas onarılmasına çok destek sağlar.Direk ağrılarını keser demiyorum ama zorlanıp yırtılan kasların daha çabuk toparlanmasını sağlar.Buda daha süratli kas gelişimi,daha az tahribat demektir.Bizzat denedim ve onayladım bu yöntemleri:in:

emrah9700 bunu beğendi.