faruk sukan 'ı tanımak....

mesut...

Üye
Tepki
21
arkadaşlar,

dün akşam ikitelli deki evimden bakırköy metin bisiklete gittim.
dönüşte ataköy de bisikletinin üstünde doğa ve onu korumamızla ilgili yazılar olan bir bisiklet severle karşılaştım,yaklaştım ve konuşmaya başladık,
tokat niksar doğumluymuş , bursadan geliyor ve amacı trakya turu yapıp orada ulaşabildiği bütün okullara gidip doğayı korumamız gerektiğini ilerde neler olabileceğini bütün öğrencilere anlatmakmış , yaşını sorduğumda 80 dedi, inanılmaz bişey , bu yaşta böyle turlar...
ismi : FARUK SUKAN
faruk amca bile diyemiyorum çünkü okadar yaşlı görmüyorum onu,
ataköyde bi arkadaşında konaklayıp erkenden yola çıkması gerekiyormuş.
çok geç kaldım diyip duruyordu.
bir iki ufak sırrını anlatıyordu, göğsüne gazetekağıdı koyarmış, hem teri çekermiş hem rüzgar geçirmezmiş vede terledikçe sayfayı yırtarmış.
enerjisini kendi hazıladığı içeceğiyle sağlıyormuş ( su,bal,tuz,limon ) hep bu karışımı içermiş.
faruk sukan ın bizden bir isteği var ,
çevre için duyarsız kalmayın diyor, avrasya maratonunda hepiniz pankart taşıyın diyor.
kaskıyla , gömleğiyle , bisikletiyle bir aksakallı dede gibi çıktı karşıma.
gençliğinde çok dolaşmış avrupa turu bile yapmış , geç olmuştu hemen uyuyup yola çıkması gerekti o yüzden vedalaştık.
cep numarasını verdi. 0536 327 41 35
isteyen arayabilir , hertürlü sorunuza cevap verecektir.
unutmadan trakya tarafında uzun turlar yapanlar vardı galiba , faruk bey in turuna katılmak isterlerse çok memnun olacağını söyledi.
hemen faruk sukan ı araştırma isteyi doğdu içimde.
işte nasuh mahruki nin faruk sukan için yazdıkları :

DOĞA İÇİN PEDAL ÇEVİRMEK

Faruk Sükan, Sinop’tan bisikletiyle başladığı yolculuğunu Anamur’a doğru sürdürüyor.

Aslında Türkiye’de, bir kısmını benim de tanıdığım pek çok bisikletsever, defalarca ülkemizi bisikletiyle gezmiş, ovalarında, yokuşlarında, dağlarında, göl kenarlarında, kıyılarında binlerce kilometre pedal basmıştır. Karayollarımızda bisikletçilerin uğramadığı fazla yer kalmadığını bile söyleyebilirim. Hatta bisikletiyle yurt dışına giden sporcularımız bile var. Ancak Faruk Sükan’ı, doğanın korunması ve bu konuda insanların bilinçlendirilmesi için bisikletiyle yola çıkarak gösterdiği mütevazı çabasında ilginç ve değerli kılan başka şeyler var.

Faruk Sükan, uzun yıllardır yaptığı dağcılık ve kayak sporlarının yanısıra, neredeyse Türkiye’nin tamamını ve 12 Avrupa ülkesini bisikletiyle gezmiş. Ayrıca 30 yıl öğretmenlik, bir süre Milli Eğitim müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı danışmanlığı yapmış.

Faruk Sükan bugün 73 yaşında. Faruk öğretmen 30 yıl boyunca Atatürkçü, laik, aydın gençler yetiştirmiş bu ülkeye. Hiç yitirmediği heyecanı, kararlılığı ve inancı ile bugün de bisikletinin üzerinde, pedal çevirerek gençlere yol gösteriyor, örnek oluyor.

Scudo

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
Boyle kisilerle karsılasmalar vede alınan tecrubeler guzel

DArısı bu turlu turları yapmaya

Not : (Faruk beyin karısımı baya ilgimi cekti deneyecegim :) (ben su ve limonu kullanıyordum) )

Tepki
256
Faruk Sukan deyince eski icisleri bakani zannettim :)

İlginc bir tesaduf.

Avrasya maratonunda bisikletle toplu bir sey yapilabilir mi diye konusuyoruz.

Ama farkli fikirler var bu konuda. Toplu olarak bir sey yapmak zor deniyor. Belki yaristan once baslanabilir.

Biz Dunya Otomobilsiz kent gunu olan 23 Eylul'de epi topu 100 bisikletli toplayabildik. Basin mensubu sayisi bile neredeyse bizim kadardi.

bu tur konularda bisiklet camiasi nedense pek bir araya gel-e-miyor.

Selamlar

Aydan Celik

Not: Goguse gazete koyma gelenegi cok eskidir. Fransa, İtalya turunda Alpler, Pireneler gecilirken kenarda seyirciler sporculara gazete verirler.