Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

farklı çekiş sistemi ??

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Murat CER tarafından paylaşıldı.

1. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    T3 dergisinin eylül 2006 sayısında brooklyn machine works markasının FQ Mini Link XL bisikletini gördüm ve hayran kaldım..

bisikletin genel görünümü

ve çekiş sistemi ayrıntıları

yavuzicmez, OzgurIskin ve Özcan bunu beğendi.
  2. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu tip sistemler genelde çabuk bozulan yapılara sahip ve aktarma organları arasındaki yük geçişlerinde gücün bir bölümünü emiyor.

3. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Şöyle söyleyeyim...

Resimdeki bisiklet bir Downhill...Ve aktarma sisteminde sağlamlık ön planda olmalı...

Bu sistemin en gelişmiş versiyonu "Nicolai"larda kullanılıyor...Adına G boxx diyorlar...Ve bir şanzıman gibi kapalı sistem çalışıyor...
    Tıkla= Nicolai Nucleon TST Evo
    Bu, bu sistemi kullanan bir bisiklet ve zincirin atlamasını çok yüksek oranda engelleyip çekişte sağlamlık yakalanmış...Güç kaybınıda yüksek oranda azaltmışlar...

Bir downhill olduğu için ve bayır aşağı gittikleri için çekiş sistemindeki güç kaybı çok da önemli değil...Zaten aşırı yüksek oranlar kullanıyorlar...

İyi günler...:)

OzgurIskin bunu beğendi.
  4. wolverinewashere

wolverinewashere Kıdemli Üye

Seviye:
    nicolai gerçekten çok başarılıymış resmi bile sağlam görünüyor
    çekiş sistewmi içinse heralde bakım gerektirmiyordur

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Her şey bir kenara; Ben bu bisikleti kullanamak istemezdim. Çünkü fren diskleri ters takılmış.
    Ne demek bu diyebilirsiniz. Diskin kolları, dönüş yönüne dik gelecek şekilde takılır. Tüm markalarda bu böyledir. bunda ise tam tersi... Aslında bu şekilde daha estetik duruyor, ne zararı var derseniz yamulmaya daha meğilli gibi geldi bana.

Neyse konuya dönelim, bu çekiş sistemini kullanan bir kaç firma var. Ancak bir çoğu fazla tercih etmiyorlar, sürekli geliştirme çabası içindeler. Ama öyle görünüyor ki gün gelecek tüm tepe inişi bisikletleri bu mekanizmaları kullanacak ;).

6. Ergün Gündoğar

Seviye:

Redbull rampage'de nedense hiç bu tür bisikletler kullanılmaz.

7. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Bu bisikletin kullanılmama sebebini açıkçası bilmiyorum...ama gözümde DH yada FR için tek bisiklet...
    Belkide pahalı diye almıyorlardır...(çıplak kadro 6000 küsür €:D:D:D)

bir Scott High Octane in Avrupa satış fiyatı 4000 $ civarı olunca daha ön planda olması mutemel diye düşünüyorum...Yada belki başka sebepleri var...ama Nicolai kırarsanız parasını geri veriyorlar...Yada kıracağınızı akıllarından geçirmiyorlar...:p:D

(Birde ek...Nicolai lar aile firması gibi olan bir fabrikada toplam 25 kişi tarafından teker teker, ince ince işlenerek yapılıyor...)

8. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Cok ıyı bır gozlem!Benımde dıkkatımı cekmıstı:)

9. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Bulduğum yazı Nicolai'ın kendi sitesindendir...Kaynak

Nicolai Pro Yarış takımı:Nicolai Pro Racing Team

2006'da Sram le birleşme sonucu ortaya çıkan, 9 Pilottan oluşan,Sram Nicolai Team:Sram-Nicolai Team

Yapım aşamaları:Construction process

Bahsettiğim Nucleon'un 2007 tanıtım videosu...Nucleon 2007

Redbull Rampage "Amerika"nın en önemli FR aktivitesidir...
    Fakat Nicolai tamamen "Almanya" kökenli olup genelde Avrupadaki önemli FR aktivitelerinde boy göstermektedir...Dolayısıyla Amerika'da "Amerikan" markaları olan; Scott, Giant, Trek, Canonnondale, Kona, Santa Cruz, etc. gibi markalar boy göstermektedir...

Nicolai'ın Avrupa Şampiyonalarına katılımı...Nicolai @ European Championships

Bunların haricinde Nicolai; Dünya DH şampiyonasına ise 9 kişiyle katılım göstermektedir...

Şimdilik bilgiler bu kadar...İlerde gözüme çarptıkça eklerim...

"Nedense" Nicolai birşeylere katılıyormuş...:D:D:D

İyi günler...:)

d.berkay ve OzgurIskin bunu beğendi.
  10. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    En yukardaki resim ile kapalı vites kutusu sistemi aynı şey degil sanırım. En yukardaki resimde çarklar sabit, ön tarafta herhangi bir vites değişimi söz konusu degil. Bu işlemi yine arka attırıcı yapıyo. Adamın yaptıgı tamamen kozmetik ya da çark boyu farklarından güç kazanımı ya da kadronun yere olan açıklığını arttırmak adına bişey olmuş (veya hepsi :))

Alican bunu beğendi.
  11. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Sanırım cevap bu...:D

Oysaki Nico da vites değişimi tamamen bu kutunun içinde ve homojen gerçekleşiyor...Ayrıca Chainguide olayından, hepsinden yırtmış oluyor...Yerden kazanıyor gibi konular var...:rolleyes:

12. Ergün Gündoğar

Seviye:
    Redbull Rampage tüm dünyada yapılır. Nicolai bu yarışlara katılıyor olabilir, zati herkese açık yarışlar, fakat kullandığı bisikletler arasında en üstte verdiğin resimdekinden yok, alıntı yaptığın yazıda 2004'te Nucleon TST diye bir model kullanmışlar fakat sonradan G-BOXX 2 teknolojili kapalı vites kutulu modellere geri dönmüşler. :)

Not: Yanlış anlaşılmasın, g-boxx en iyi vites geçiş sistemi zati, en üstteki verdiğin resimdeki vites sistemi ile g-boxx'ın hiçbir alakası yok.

Not2: En üstteki bisiklet zati BMX arazi yarışları için yapılmış, yane aynakol vitesi yok, FR ve DH'de karışmış konuya, hep Alican yüzünden :D

13. Ergün Gündoğar

Seviye:
    BMX arazi yarışından görüntü, wikipedia'dan alıntı.

14. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Tartıştığımız bisiklet bu...

Ve yukarıda bahsettiğiniz BMX olayıyla uzaktan yada yakından yada kenardan alttan üstten:p:D:D pek bir alakası yok;)...

Hangi BMX'de; 170 Travellı maşa, yine 170 e yakın travellı shock,203 diskler, Chainguide ve arkada vites sistemi var? Hmmm bide 26 yada 24 jant...(ki 203 rotora bakarsak bu bir 24"):D:D:D
    Yukarıda tek vites demişsin fakat dikkatli bakarsan orada attırıcı bulunmakta...
    "Bu tür bisikletlerde attırıcı biraz daha gergin tutulur, buda ayrı bir tırnak arası"

Resmi verilen "Brooklyn Machine Works"ün bisikleti; Local DH ve 4X olarak kullanılabilecek bir makine...Biraz da FR uyumlu...

Benim yüzümden Fr karışmışsa, orada Bir FR uyumlu bisiklet olduğundandır...
    Konuda "BMX"vari birşey yok bile...

Hatta bu yazıyı yazarken de biraz araştırma yapayım dedim...
    Ve kendileri Burada...

Buda siteden alınan tanıtım yazısı: ""Here it is folks; the ultimate freedride, street, 4x, dirt jumping and finally short course downhill bike""

Hiçbirşekilde herhangi bir konuyu karıştırmak niyetinde değilim...Bilmediğim şeyi yazmam, yorumda yapmam:)

Teşekkürler, İyi günler:rolleyes: ...

15. Ergün Gündoğar

Seviye:
    Bu bisiklette aynakol vitesi yok, arka attırıcı var sadece, benim yazdığım bu, ve bu bisikletler DH yarışlarının zirvesi sayılan Redbull Rampage'de kullanılmaz. Kendi sitesinde fr, dh yazmış doğru ama değişen birşey yok sonuçta, benim söylediklerim hala geçerli. :)

16. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:

Zaten aynı şeyi yazıp duruyoruz...
    Aynakolda şanzıman yok bunda evet...sadece şanzımandan oluşan aşağıdaki doluluğu yukarı almışlar...

Redbull Rampage' a katılıp katılmaması da umrumda değil ve ilgilendiğim konu bu değil...

""Olay; Bu bisikletin, yukarıda bahsedilen BMX tarzıyla alakası olmadığı...""

BMX'i de bu konuya karıştıran ve ortalığı karıştıran ben değilim...

Sonuç budur,Kendi yazdıklarımın bu konu dahilinde yeterli olduğunu düşünüyorum...

Sizleri sevimli Redbull Rampage ve 24" jantlı Downhill mutantı BMX'inizle başbaşa bırakıyorum;)

İyi günler...:D

17. Ergün Gündoğar

Seviye:
    İlk yazdığım mesaj bu bisikletlerin çekiş sistemlerinin kalite olmadığı idi, devamında yazdığına cevap olarak redbull rampage'i göstermiştim, her zaman da gösteririm çünkü dediğim gibi bu tür çekiş sistemlerinin en iyi test edildiği yarışlardan biri, kullanılmıyorsa vardır bir sebebi.

BMX'in açılımı Bicycle Moto-cross(X), "BMX "Class" bike is a strong, quick-handling, lightweight derivative of the standard 20" wheel single-speed youth bicycle. Variations include a larger 24" and sometimes 26" wheel "Cruiser" class" ve bmx arazi yarışlarında bu bisikletten de kullanılmıştır, sitesinde bmx yazmıyor diye bu bmx değildir demek komik, nette aratırsan bunu sen de göreceksin, zati şunu düşün, bisikletin eğer arka süspansiyonu var ise o bisikleti her kategoriye sokabilirsin, bmx, fr, dh, 4x, vb hatta xc'ye bile, önemli olan bisiklette kullanılan kompanentlerin kalitesi, işlevi.

Neyse sanırım bu kadar açıklama bilgi vb şey bu konunun kapanması için yeterli, çünkü konunun fazla uzadığını düşünüyorum :)

18. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Evet adam siteye yazmış BMX olamdığını...Ben kafadan yok caaaaanııımm bu BMX diyeceğim tabii....:D:D:D Sonuçta single speed olayı BMX in özü ve amortisörsüzlük olayı...Ve yukarıdaki bisiklet bunu yansıtmıyor, zaten ne amaçlı olduğu yazılmış, bize laf düşmez...

Evet haklısın uzatmayalım zati ben bıraktım...Mutant o bisiklet...Oldu mu?:D:D:D:D:D