Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Farkli bir Bisiklet secimi yaklasimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ÖzgürÇobanoğlu tarafından paylaşıldı.

1. ÖzgürÇobanoğlu

ÖzgürÇobanoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba Arkadaslar

Kisa bir sure once agresif paten kaymaya basladim. Aslinda oncelikli amacim, hem extrem sporlara giris yapmak hem de Istanbulun azab trafigine bir cesit alternatif getirmeye calismakti. Ama gordum ki paten o kadar zemine bagimli bir alet ki, bu hayalim suya dustu. Simdi sadece ozel alanlarda kullaniyorum.

Bu alternatif arayislarim sirasinda uzun suredir ara verdigim bir heves aklima geldi. Bisiklet!
    Tabi hemen internetten onbilgi toplamak icin aramaya koyuldum ve bu siteyi buldum. Hakikaten cok guzel icerige sahip hem yeniler hem de ilerisi icin cok faydali bir site.
    Biraz forumda gezdikten sonra hemen Pakette pismis armut bolumunde gezinmeye ve okumaya basladim. Su anda hala okuyorum hatta isten firsat buldukca. Ama hala aklimda binbir sey dolaniyor

Dogru bisiklet secimi?

Sanirim su anda benim gibi bircok kisinin kafasini kurcalayan soru bu. Bununla ilgili forumda bircok baslik var. Ileri seviye kullanicilar, sagolsunlar, bu konulardaki tecrubelerini paylasmislar. Ama yine de net bir sonuc cikmiyor. Genelde; belli bir tarzi secmis kisiler icin ozellestirme calismalari oluyor.
    Benim de kafam burada karisiyor zaten. Sonucta bu aletler icin hatri sayilir yatirimlar yapmamiz gerekiyor ve hatali secim bizi uzebilir.

Bu fikirler dogrultusunda ben de sizlere birkac soru sormak ve buradan hareketle ne tarz bir bisiklet almam gerektigi sonucuna varmak istiyorum. Inaniyorum ki bu bircok arkadas icin ornek teskil edecek.

E bu kadarlik bir onyazidan sonra baslayalim artik

Ne Icin Kullanacagim.

-Alacagim bisikleti cogunlukla sehir icinde kisa/uzun mesafelerde ulasim icin kullanacagim ama arazi de olacaktir mutlaka. Mesela Caddebostan sahilde/belgrad’da uzun/kisa mesafe gezi, evimden ekmek almaya giderken kullanmaktan tutun da, goztepe-kadikoy yapip vapura atladiktan sonra, ise giderken kullanmak bile kullanmak. Biliyorum bir cok farkli turler icin istekler bariniyor ama bu isler icin planliyorum.

-Tasinabilirlik. Sehir icinde cok kullanacagim icin hafif ve/veya tasinabilir olmasi benim icin cok onemli. Eskiden kullandigimiz 20-30kglik bianchiler gibi olmamali tabi(ki gordugum kadariyla da onlardan pek yok buralardan allahtan)

-Surati severim ama bir yol bisikleti gibi zemine bagimli olmayi sevmem(sonucta istanbulda yasiyoruz, E5in ortasinda bile logar kapagi varken, kaldigimda acik mazgal niye bulunmasin)

-Alternatif ve extrem hareketler de denemek ister bu gonul tabi

-Ve en sonuncusu, ve en cok kafami kurcalayan soru. Icimde inanilmaz bir BMX aski var. BMX le havalarda uctugumu hic dusunmuyorum ama yine de o 80lerden kalma eski sevda hic dinmedi.

Simdi butun bunlari dusundugumde genelde karsima cikan cevaplar hep mtb veya en kotusuyle melez bisikletler oldu. Ama sonuncu secenek hep beni cikmaza soktu.

Simdi arkadaslar, sira sizde. Ben icimdekileri yazdim buraya. Sizden de deneyimlerini paylasmanizi ve onerilerinizi bekliyorum.

Butun bunlari BMX ile, cok konforlu olmasa da, yapabilir miyim. Yoksa mutlaka baksa bir yone mi kaymaliyim

Hepinize simdiden cok tesekkurler

2. scitakoglu

scitakoglu Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de aynı konuları çok düşündüm ağırlıklı şehir içi ve nispeten iyi yollar yada hafif patika larda nadir kullanılacağını düşünüp en uygun hybrid e karar verdin büyük ihtimalle haftaya scott P4 alıcam atlama ve zıplama yı kısmen feda edicem. Ama sen feda edemezsen rahat gezip tozmayı feda edicen :) zor seçim bence sana kolay gelsin

3. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Ciddi atlama zıplama yapmayacaksan MTB bence gayet uygun olur senin için, bende şu 20kg Bianchi'den var :) (Yakında yenilecenek..)

BMX ile şehiriçi zor, yapılmaz mı yapılır ama pek uygun değil tahmin ettiğin gibi, bxm çok spesifik bir bisiklet, senin madem amaçların birçok şeyi kapsıyor o zaman normal bi bisiklet al, zaten havaya uçmak için bmx'e ihtiyacın yok her düzgün bisikletle bi miktar uçuluyor. Mesela Arkadaşım geçen gün Scott Voltage YZ2 aldı gayet memnun, hem street için yapılmış yani sağlam, hem de şehiriçi de rahat biniliyor. Benim sana tavsiyem öyle bir alet..

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Cevaplayalım;
    Alacagim bisikleti cogunlukla sehir icinde kisa/uzun mesafelerde ulasim icin kullanacagim ama arazi de olacaktir mutlaka. Mesela Caddebostan sahilde/belgrad’da uzun/kisa mesafe gezi, evimden ekmek almaya giderken kullanmaktan tutun da, goztepe-kadikoy yapip vapura atladiktan sonra, ise giderken kullanmak bile kullanmak. Biliyorum bir cok farkli turler icin istekler bariniyor ama bu isler icin planliyorum.

Bu isteklere göre Mtb olmalı veya amortisörlü bir 28" tur bisikleti de olur.

-Tasinabilirlik. Sehir icinde cok kullanacagim icin hafif ve/veya tasinabilir olmasi benim icin cok onemli. Eskiden kullandigimiz 20-30kglik bianchiler gibi olmamali tabi(ki gordugum kadariyla da onlardan pek yok buralardan allahtan)

Yenilerinin neredeyse hepsi hafif olduğu için taşınabilirlik konusunda sıkıntınız olmaz.Eğer boyunuz çok uzun değilse :) Boyunuz çok uzunsa kadronuz da büyüyecek ve ağırlıkta farkettirmese de bir yere sığdırmada zorluk olabilir.Dediğim gibi ağırlıkta giriş modeller dışında sıkıntı olmaz.

-Surati severim ama bir yol bisikleti gibi zemine bagimli olmayi sevmem(sonucta istanbulda yasiyoruz, E5in ortasinda bile logar kapagi varken, kaldigimda acik mazgal niye bulunmasin)

Sürat seven 2 çeşit lastik alacak.Hız, tur, ev-iş yapacağında dişsiz (slick = kabak) lastikleri takın, araziye gireceğinizde, akrobasi yapacağınızda da dişli lastikleri.

-Alternatif ve extrem hareketler de denemek ister bu gonul tabi

Üstteki cevabım bu isteği de kapsıyor.

-Ve en sonuncusu, ve en cok kafami kurcalayan soru. Icimde inanilmaz bir BMX aski var. BMX le havalarda uctugumu hic dusunmuyorum ama yine de o 80lerden kalma eski sevda hic dinmedi.

Bmx denince iş değişir.Yukarıda istediklerinizin çoğunu bmx ile ya yapamazsınız ya da zor yaparsınız, keyif alamazsınız.
    Bmx ile işe gidilmez mi? gidilir tabi.Ama bu bir triportörle işe gitmek gibi olacaktır.

Hepsinin sonucunda bence bir mtb alıp da dişsiz lastikler de edinip duruma göre değiştirerek kullanmalısınız.
    Veya hızı + turları, araziden ve akrobasiden daha fazla seviyorsanız, amortisörlü bir 28" almalısınız.Scott Sportster serisi gibi.
    Bmx ağır basıyorsa, ayrıca bir bmx almalısınız ama Bmx'in büyük abisi konumunda DJ (Dirtjump) ve Street bisikletleri var.Bunlarla akrobasi yapıp, lastik değiştirerek de tur, ev-iş, arazi yapabilirsiniz.

Aldığınız zaman bisikletinizin fotoğraflarını yollayınız :)
    Şimdiden iyi sürüşler.

5. ÖzgürÇobanoğlu

ÖzgürÇobanoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Arkadaslar cok tesekkurler tavsiyeleriniz icin. Muhetemelen benim de kararim mtb yonunde olacak ama en dogrusu bu haftasonu gidip magazalarda bakmak olacak. Sonucta dokunmadan, uzerine binmeden karar vermek aha zor oluyor
    Benim icin onemli olan herseyi yazmistim, modellere baktiktan sonra tekrardan gorusuruz

6. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Scott Voltage serisi kolay bulunan street bisikletlerinden, denemek için onlara bakabilirsin, bu arada bütçe ile ilgili birşey belirtmemişsin sanırım, nasıl bir bisiklet alacağında bütçe de belirleyici faktör olacak bir ölçüde.

MTB olarak Amoeba Hussar, Sedona 771, Kron XC1000 gibi şeyler bakabilirsin. Ama extreme hareketler de çalışacaksan kesinlikle street almanı tavsiye ederim. BMX ve MTB'nin orta yolu street işte, istediğini yap..

7. ÖzgürÇobanoğlu

ÖzgürÇobanoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    tavsiyeleriniz icin tesekkurler arkadaslar
    Bir de yol bisikletlerinin yola bagimliligindan bahsetmistim ama tabi bu genelde okuduklarim ve lastik inceliginden yaptigim bir cikarsama. sizce extrem hareketler haricinde istanbul ici nasil bir kullanimi var ne kadar rahat olur.
    dedigim gibi haftasonunu iple cekiyorum gidip yesilbisiklette deneyecegim hepsini.
    simdi voltage serisine bakiyorum bir yandan, oldukca guzel aletler ama biraz agir gibi geldi

Butce konusunda da su anda aklimda net bir rakam belli degil ama tahminimce 1000ytlya kadar cikabilirim baslangic icin diye dusunuyorum

8. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    YZ2 14kg, bu ağırlık street için normal çünkü parçalar sağlam olmak zorunda. Sonuçta zıplama hoplama yapacaksın arada ve elinde kalmasını istemezsin.. Günlük kullanım için de çok ideal eğer yarışmayacaksan.

Yol bisiklet dersen kaldırımdan çıkarken elinle çıkaracaksın, o tamamen ayrı bir dünya ve performans üzerine kurulu, yani gireceksen gir tabi ama yazdıklarından sana pek uygun olmadığını çıkardım ben.. Sen bence de git bi dene bakalım düşüncelerin nasıl olacak.

9. ÖzgürÇobanoğlu

ÖzgürÇobanoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    evet en guzeli gidip denemek olacak cunku okudukca kafam karismaya basladi. Caddebostandayim zaten bircok magaza varmis buralarda cumartesi ilk is hepsini isradan gecirmek olacak sanirim :)

10. ÖzgürÇobanoğlu

ÖzgürÇobanoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selam arkadaslar, sonunda haftasonu geldi ve ben de magazalara gitmeye firsat buldum.
    Velespit, Yesil ve Kackara gittim.
    Sagolsun arkadaslar cok guzel karsiladilar ve baya da ilgilendiler benimle. Zati gorup dokununca daha da net anlasiliyor farklar.
    Ne kadar icimde kalmis bir yol bisikleti sevdasi varsa da acilisi mtbden yapmaya karar verdim. Butce sinirlarim da dahilinde sanirim trek 4500 alacak gibiyim. V fren modeli alacagim, zati su an icin diske cok para harcamak istemedim. zati 4500un yeni serisinde disk fren icin hazir durumdaymis, ileride gerekirse alirim.

Sizce nasil bir secim arkadaslar. Scottlar biraz pahali geldi. Su an icin en uygun bu model olarak dusunuyorum. Siz ne dersiniz

Cok tesekkurler yardimlariniz icin

11. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Donanımları güzelmiş 4500'ün, günlük kullanım için fazla bile :) Önemli olan zaten senin bütçen ve hangisinden hoşlandığın, deneyip karar verdiğine göre artık için rahat şekilde alabilirsin..

12. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    evet 4500 güzel seçim şehir içi sürecekseniz çok çok yeterli bir bisiklet.ileride disc fren almayı düşünürseniz mekanik disclerden kaçının derim ve hidrolik disclere bakın ;)

13. prometheus_

prometheus_ Yeni Üye

merhaba arkadaşlar,
    ben bir süredir bisiklet almak için nette araştırma yapıyordum, bu arada foruma rastladım. benim aranıza katılabilmem için yardıma ihtiyacım var.
    öncelikle bisikleti kullanım amacımı söyleyeyim de ona göre bir bisiklet tavsiye edersiniz. daha çok uzun turlar için düşünüyorum. bodrumda yaşıyorum.haftasonları veya tatillerimde bisikletimle civarda kamp amaçlı kısa geziler yapmayı planlıyorum. şu an ayırabileceğim bütçe 500 civarında. bu fiyata bisiklet alırsam uzun süre kullanabilir miyim? önereceğiniz modeller nedir? yardımcı olursanız sevinirim

14. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Eski bir 4500 kullanıcısı olarak güzel bir seçim. Kullanırken çok memnun kalmıştım. İleriye dönük olarak her türlü değişime açık güzel bir model. Özellikle 2008 modeli çok şık olmuş. Alırsan resimlerini bekleriz.